Strak en hiërarchisch m 2 O 9 dd d 'Ik ben veel meer dan dat lamme handje' 16 ECONOMIE ■4ir N O lil Takeaway Aperam ARBEIDSONGESCHIKT TERUG NAAR WERK O O O Het UWV helpt voor het eerst in jaren mensen die volledig zijn afgekeurd om weer aan het werk te komen. Of dat altijd lukt is de vraag. „Hun hele leven draait om ziek zijn." :y - In de schijnwerpers Echt veel vertrouwen hadden de vak bonden niet, toen bouwbedrijf Ballast Nedam afgelopen voorjaar in handen kwam van het Turkse bedrijf Renaissance. Willem Dijkhuizen (FNV Bouw) had liever gezien dat een Duitse of Oostenrijkse bran chegenoot zijn vinger had opgestoken voor een overname. En dan de aandeelhouders: bekocht voelden zij zich door het uiteinde lijke Turkse bod van 5,8 miljoen euro. Een fooitje. Maar ja: Ballast mocht blij zijn dat het nog bestond. Door tegenvallers en misma nagement hing het voortbestaan aan een zij den draad. En toen was daar Cenk Düzyol, zetbaas van Renaissance. Bij zijn aantreden in april een volslagen onbe kende in de Ne derlandse bouw wereld, en nu ei genlijk nog steeds. Interviews geeft hij niet, meer dan wat formele car rièredetails leve- Geboren ren zoekmachines mei 1971 in niet op. Toch is hij Ankara. bepaald geen Studeerde kleintje. Hij stond aan de Tech- tot vorig jaar aan nische Uni- het hoofd van de versiteit van Russische afde- Istanbul. ling van Renais- Sinds 1999 sance. Dat is een actief voor van de hoofdvesti- Renaissance gingen van het be- Construction. drijf, dat ook ves- Sinds april tigingen heeft in 2016 topman landen als Turk bij Ballast menistan, Qatar Nedam. en Kazachstan. Düzyol schudde in Rusland de hand van mensen als Dimitri Medvedev, of ficieel de tweede man van het land. Naar buiten toe mag het stil zijn, intern merken ze bij Ballast Nedam heel goed dat er een andere - Turkse - wind waait. Het is gedaan met de vrijblijvendheid, zegt Dijk huizen. Het bedrijf wordt strak en hiërar chisch geleid. „Projectleiders runden eerst nog wel eens een bedrijfje binnen het be drijf, maar dat is er niet meer bij. Dat was ook wel nodig." Düzyol sneed diep in de kosten, sloot drie van de acht vestigingen en liet 300 van de 2.200 werknemers vertrekken. Giste ren maakte de Turk bekend dat Ballast Ne dam de concurrentie met andere bouwers weer aan kan. „Ik had het niet verwacht", zegt vakbondsman Dijkhuizen. „Maar er is weer vertrouwen in de toekomst." Flitsen Flowtraders Na de mensen in de bij stand en de jonge ge handicapten met een Waj onguitkering staan nu de totaal af gekeurde WGA'ers bij de overheid in de belangstelling. Want deze wettelijke uitkering, voor veel mensen de opvolger van de oude WAO, heeft terugkeer in de maat schappij als doel. En daaraan heeft het, zo erkennen de uitkeringsuit voerders van het UWV zelf, de af gelopen jaren door geldgebrek aan ontbroken. Veel mensen hebben vijfjaar lang niets gehoord. Nu is er extra geld voor uitgetrokken. „Deze ontslagen en afgekeurde mensen hebben hun leven inge richt op ziek zijn", zegt projectlei der Mieke Schaart. „Mensen zijn boos over wat hen is overkomen. Je gezondheid en je werk kwijtraken, dat komt hard aan. Mensen zijn in rouw. Soms zijn ze kwaad dat ze volledig zijn afgekeurd." „Onze boodschap was: 'U kunt niets meer'. Bij heel veel mensen spelen psychologische problemen mee", zegt Henry Borninkhof. Hij is verzekeringsarts bij het UWV. Collega's vragen hem in deze proef regelmatig om advies. „Dan willen ze weten of iemand een duwtje in de rug kan hebben. Want lang niet iedereen wil meedoen. En een 5?/" „Zeven jaar geleden kreeg ik een ongeluk. Een auto schoot langs de wagen die mij voor rang wilde geven. Ik werd vol geraakt, de auto belandde op de andere weghelft. Daar werd ik door nog een auto gepakt. Mijn linkerhand is blijvend bescha digd. Hij is deels verlamd, voelt verdoofd en ik houd pijnklach- ten. Ik had me toen net omge schoold vanuit werk bij de post naar financieel administratief werk, met een diploma én een baan. De revalidatie ging lang duren en daarom kon mijn con tract niet worden verlengd. Ik heb alles opnieuw moeten aanleren. Het was zwaar. Dat hakte er emotioneel flink in. Het UWV keurde me af. Nu snap ik dat. Toen voelde het als: ook zij schrijven me af. Ik woon alleen met mijn jongste doch ter, de oudste is het huis uit. Ik kan weer alles. Poetsen, strij ken, koken en mezelf aankle den. Twee maanden geleden ging de telefoon. Het UWV, hoe het met me ging. Ik vond dat vreemd en zei: 'Goh, je belt vijf jaar te laat'. Ik ben wel gehandi capt aan mijn hand, maar niet aan mijn hoofd. Mijn hart ligt bij iet. Daar was ik al in opge leid. Ik wil me verder speciali seren met een tweejarige oplei ding als NET-developer. Dat lukt mij in één jaar. Anderen doen dit nadat ze al zijn aange nomen. Ideaal. Ik wil weer meedoen. Ik ben veel meer dan dat lamme handje." Hij kwam binnen met gedonder en geraas, en daarna werd het stil. Cenk Düzyol, de Turkse topman van bouwbedrijf Ballast Nedam, vormt het noodlijdende bouw bedrijf in de luwte om tot winstmachine. Z —Sander van Mersbergen Nederlandse filialen van Primark die lan ger dan een jaar open zijn, hebben in het laat ste kwartaal van 2016 minder verkocht, aldus moederbedrijf Associated British Foods. Het aantal faillissementen neemt in 2017 wereldwijd voor het eerst in zeven jaar weer toe, maar dat geldt niet voor Nederland, voor spelt kredietverzekeraar Euler Hermes. O vrijdag 13 januari 2017 Beleggers reageerden ju belend op jaar cijfers van de maaltijdbezor ger. Nabeurs maakte de verzekeraar bekend eigen aandelen te gaan inkopen. Voor de derde dag leed de beursinter- mediair fors ver lies. Maatregelen van de Indonesische overheid deden het staalbedrijf pijn. o GO *h Afgekeurd igeerden ju- Bart van Eldert Utrecht t T .S~c -* Willeke Kluijtmans (47)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16