Tommy Wieringa Staatsbosbeheer stopt met particulier kappen €109, m Na reeks van ongevallen met amateurs 15 Over De uitvreter van Nescio zei hij eens: Beter wordt er niet geschreven Exclusieve Lezersreis Over de man in de kist werd gezegd dat hij eigenhandig een huis bouwde. Hij had zoiets nog niet eerder gedaan, hij leerde het zichzelf. Zijn handen maakten zwaluwstaartverbindingen en dakspanten, hij metselde, vloekte en timmerde en bouwde zo zijn huis. Foto's bewaarden hem met ontbloot bovenlijf op het gebinte, lang en mager en met een scheve grijns in zijn baard. Dit was het deel van zijn leven dat een gewelddaad was; eens had hij een leerlinge die geeuwde bij een gedicht van Bloem de hele school door gesleurd en toen ook nog het schoolplein over, zodat iedereen het kon zien. Toen ging hij ervandoor met de lerares Engels. Hij leefde twintig jaar met haar in het huis in de Friese Wouden en toen ging hij dood. Een van de sprekers verwon derde zich erover dat hij een idealistische man was, strevend en agressief, maar dat zijn held Japi uit de literatuur het liefst aan de waterkant zat om de zon in al zijn majesteit te zien ondergaan. De man in de kist was mijn le raar Nederlands, over De uitvreter van Nescio zei hij eens: „Beter wordt er niet geschreven." Je keek wel uit hem tegen te spre ken. Als Japi aan het eind van het verhaal van de Waalbrug is afge stapt vinden ze op zijn kamer zes briefjes aan de muur met 'God verdomme' erop en één met 'Zie zoo'. de war van de paradox, wat vreemd was, want wat verbaasde het nou eigenlijk dat je het ene was en het andere wilde zijn? Dat had toch bijna iedereen? De man die je wilde zijn, reisde altijd mee met de man die je was, vlak ach ter je, zoals de ka-ziel in de Egyp tische mythologie, die voor le venskracht stond en als een dub belganger achter de overledene werd afgebeeld. Zo'n soort ziel was ook meegereisd met de dode man, en nam bezit van hem wan neer hij Bloem of Nescio las en met Japi vervoerd raakte over de zon die zo mooi in de Waal scheen bij Zaltbommel. Dat was hoe de literatuur ons soms tot betere mensen maakte, omdat ze ons herinnerde aan wie we zou den willen zijn. Toen hij de kerk werd uitgedra gen, waren de meeste mensen al weg. Het was gemeen koud, wie er nog was, stampte op de harde grond. De hemel was al dagen grijs en dicht, de aanhoudende mist had zich als rijp rond de tak ken gevroren. In het weiland ach ter de huizen lag een mesthoop te dampen. Daar ging hij, ze schoven hem achterin zijn eigen bus en reden hem weg, een witte pluim rook uit de uitlaat. Zijn as zou later in het jaar worden uitgestrooid over de IJs- sel, die hij de mooiste rivier van allemaal vond - misschien op een zomermorgen om half vijf, als de zon prachtig opkwam. Het idee is eenvoudig, maar de uit voering niet zonder risico. Particu liere houtzagers sluiten contracten af met lokale boswachters en ter reinbeheerders en zagen zo hun haardhout bij elkaar. De bossen zijn mooi opgeruimd en de houtzager zit er weer warmpjes bij. André Hemmink uit Den Ham is zo'n fa natieke houtzager, dacht ook dat hij de kunst van het zagen na al die ja ren wel in de vingers had. Totdat hij drie weken geleden een ongeluk kreeg op landgoed Junne tussen Ommen en Den Ham. „Een boom bleef achter een andere boom ha ken en de stronk schampte mijn schouder. Als die vol op mijn ge zicht was gekomen.De schrik zit er in, Hemmink zaagt de bomen niet meer om. „Omzagen is een verhaal apart." Bekneld Ook Staatsbosbeheer werkt in Ne derland met duizend particuliere houtzagers zoals André Hemmink. Zo'n 50 zagers in Twente en 35 in de Achterhoek, maar niet eerder ging het zo mis. De 58-jarige Hengeloër Richard Kamphuis overleed maan dag aan de gevolgen van een onge val met een omvallende boom op een perceel van Staatsbosbeheer in Emmen. Samen met een 55-jarige inwoner uit die stad raakte hij afge lopen vrijdag bekneld toen de boom plotseling omviel en op hen terecht kwam. Over de toestand van de 55-jarige Emmenaar is niets bekend. In de bossen bij het Drentse Amen was afgelopen maandag een kapongeluk waarbij een 59-jarige man uit Assen meer dere botbreuken opliep. En vorig jaar waren er ook twee ongelukken, somt woordvoerder Marcel van Dun van Staatsbosbeheer de vrese lijke incidenten op. „Onze eigen ge certificeerde mensen werken door, maar de komende vier weken kij ken we hoe we de veiligheid van particulieren kunnen verbeteren." De verantwoordelijkheid ligt bij de particuliere houtzager, Staats bosbeheer is de gastheer. De na tuurbeheerder werkt met contrac ten voor de verkoop van brandhout op stam. De maximale afname is 15 kubieke meter, de kosten 30 euro per kuub. De houtzager krijgt een gebied toegewezen waar de ge brandmerkte bomen met een maximale diameter van 30 centi meter kunnen worden gekapt. Bescherming Staatsbosbeheer stelt voorwaarden in een algemene koopovereen komst en geeft de houtzagers een flyer met uitleg over veilig werken met een motorkettingzaag. Draag bijvoorbeeld altijd bescherming. Steekproefsgewijs wordt één op de vijf particuliere houtzagers gecon troleerd. Geen bescherming? Dan kunnen ze worden weggestuurd, zegt woordvoerder Van Dun. Levensgevaarlijk, zegt hovenier René Berentschot uit Hellendoorn over de werkwijze van Staatsbosbe heer. „Een motorkettingzaag is een van de gevaarlijkste gereedschap pen. Want er gebeuren heel veel ongelukken, ook bij mensen die al jaren gecertificeerd zijn." 3dagen vanaf Uitwaaien op Terschelling Terschelling: Doen, zien beleven! WestCord Boek nu deze reis op reiskatern.nl/dg f) reiskatern.nl vrijdag 13 januari 2017 PC De spreker in het koor was in Staatsbosbeheer staakt de con tracten met duizend particuliere houtzagers na ongelukken in zijn bossen. Wat hier gebeurt, is levensgevaarlijk, zeggen profes sionals. Mandy de Jong Emmen Houtzagen is vakwerk, fotoanp Verblijf is mogelijk tot 30 juni 2017 Luxe hotelkamer inclusief ontbijt Gratis late check-out tot 14:00 uur Idagfietshuur 0p geen andere plek geniet u zó van heerlijke stranden, rust en natuur als op het eiland Terschelling. De frisse zeelucht, de wind die door uw haren waait en het knusse dorpsgevoel. Laat de drukte achter op de vaste wal en kom volledig tot rust op Terschelling! Inclusief •2x overnachting in een luxe hotelkamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet Warme chocomel/koffie/thee en appelgebak Gratis late check-out tot 14:00 •1 dag fietshuur Gratis gebruik wellness Voordeelbonnenboekje Gratis bus- en bagagevervoer 3 dagen in Hotel Schylge Lezersprijs Adviesprijs vanaf €109,-p.p. vanaf €129,- p.p. WestCord Hotel Schylge Uniek gelegen aan het UNESCO Werelderfgoed, de Waddenzee, ligt hotel Schylge. Vanuit het hotel heeft u een prachtig uitzicht over de Waddenzee. De comfortabele kamers zijn van alle gemakken voorzien en hebben een eigen balkon of terras. Het hotel biedt twee restaurants waar onder a la carte restaurant Op West, wellness faciliteiten, beautysalon, binnenzwembad en bowlingbanen. Vanaf Hotel Schylge beginnen diverse fiets-en wandelroutes. Verblijf is mogelijk t/m 30 juni 2017, op basis van beschikbaarheid. Toeslagen in weekenden en schoolvakanties. Overige voorwaarden en toeslagen zie website. Meer informatie en boeken: Ga voor 'Terschelling: Doen, zien beleven!' naar onze website reiskatern.nl/pzc/ WEST1701 of bel met WestCord Hotel Schylge 0562-442111 o.v.v. 'Terschelling: Doen, zien beleven!'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15