meUoord Seksisme is dagelijkse kost bij defensie Noodlottige val van 4 meter hoogte in speelparadijs 13 RTL haalt'De Succesfactor' van de buis W Een uitstapje naar een overdekte speeltuin met de buitenschoolse opvang werd Maurycy een jaar geleden fataal. Het opblaasbare toestel waar hij van afviel bleek niet in orde. De vuurpijlen afgelopen oudejaars avond waren misschien wel het ergste. Elke knal herinnerde de ou ders van Maurycy als een moker slag aan vorig jaar, toen ze vol span ning in het ziekenhuis zaten. In hun Poolse supermarktje waren ze die middag de laatste klanten aan het helpen voor oud en nieuw toen de politie voor de deur stond. Mau rycy was van een speeltoestel ge vallen. Bewusteloos was hij naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam gebracht. Een operatie mocht niet meer baten, vertelt zijn oom Vin cent Pover, die het woord voert omdat zijn schoonzus en zwager niet goed Nederlands spreken. „Ne gen dagen later overleed hij, zonder nog bij kennis te zijn geweest." Het opblaasbare speeltoestel in partycentrum Happy Days waar Maurycy vanaf viel, had geen ver plichte veiligheidskeuring onder gaan. Ook stond het verkeerd opge steld. Er was geen valdempende ondergrond. Maurycy viel van 4 meter hoogte met zijn hoofd op het beton. Het vrolijke jochie had geen schijn van kans, zag Pover, die de plek des onheils bezocht. „Het toe stel was bedoeld voor kinderen vanaf 8 jaar. Die kunnen zich lig gend op hun buik aan stokjes om hoogtrekken. Maurycy was daar veel te klein voor. Hij liep omhoog. Niemand die ingreep." De noodlottige val van Maurycy was het dieptepunt in een reeks ongelukken in indoorspeeltuinen die ertoe leidden dat het toezicht is aangescherpt. Zo brak eind 2015 in Amsterdam een kind twee nek- wervels door een val van een speeltoestel. Ook kreeg de NVWA meldingen van ouders over onge lukken die het gevolg waren van gebreken aan speeltoestellen. Zo kwam een kind door een ge scheurde naad onder het zeil van een opblaasbare glijbaan terecht, vertelt Marijn Colijn van de NVWA. „Gelukkig zag de moeder het gebeuren. Zij heeft een mes gepakt en het toestel opengesne den om haar kind te bevrijden." Speelparadijzen als Ballorig en Monkey Town stellen dat de veilig heid van kinderen hun hoogste pri oriteit heeft. Toch ontbraken ook in een aantal van hun vestigingen de verplichte veiligheidscertificaten. Dat betekent niet dat een toestel onveilig is, zegt directeur Andreas Ezinga van Ballorig. „Een auto zon der apk hoeft ook niet onveilig te zijn. Sommige van onze toestellen zijn twintig jaar oud, zo lang be staan we al. In die tijd waren zulke certificaten nog niet verplicht. Wij doen zelf periodieke veiligheids controles." Bij Monkey Town wordt elk toestel dagelijks door een perso neelslid gecheckt, zegt directeur Edwin Groot. „Het klopt de NVWA weieens wat afkeurt. Dat kan een dopje zijn dat ontbreekt." Veiligheidscertificaten zijn ech- Maurycy was veel te klein voor het toestel. Niemand die ingreep ter niet voor niets wettelijk ver plicht, stelt de programmacoördi nator productveiligheid van de NVWA. „Als een speeltoestel niet gekeurd is voordat er kinderen op gaan spelen, weet je simpelweg niet of het veilig is en wat er kan gebeuren." Ondernemers die zich richten op kinderen als klant, heb ben volgens Colijn niet alleen de wettelijke plicht om veiligheidsre gels na te leven. „Ze hebben ook de morele plicht om de veiligheid se rieus te waarborgen." Ook ouders hebben daarin een rol, benadrukt Colijn. Hij waar schuwt voor het gevoel van schijn veiligheid dat de indoorspeeltui nen kunnen wekken. „Je eigen verantwoordelijkheid voor je kind verdwijnt niet zodra je de kassa bent gepasseerd. Spelen dient om te ontdekken. Kinderen moeten daarbij fouten kunnen maken, dat hoort bij hun ontwikkeling. Maar risicoloos spelen bestaat niet." Het SCP ondervroeg bijna 2.500 mi litairen naar de sfeer op de werk vloer en 83 procent zei dat het ma ken van grappen over allochtonen eerder regel dan uitzondering is. Ook signaleert het SCP veel alle daags seksisme, wat zich vooral uit in grappig bedoelde opmerkingen. De helft van de medewerkers kreeg de afgelopen maanden ook te maken met andere sfeerverziekers zoals pesten (15%), intimidatie (13%), ongewenste seksuele aan dacht (4%) of zelfs lichamelijk ge weld. Gisteren dienden dertien (ex)militairen een klacht in omdat ze de verziekte werksfeer zat zijn. Uit het rapport blijkt dat vooral jongere vrouwen, allochtonen, ho mo's en lesbiennes kwetsbaar zijn. Het ministerie van Defensie vindt het gesignaleerde gedrag on acceptabel. „Iedereen kan en moet zichzelf kunnen zijn", laat het mi nisterie weten. Niet voor niets is er daarom een meldpunt voor onge wenst gedrag en worden meerdere defensiestichtingen gesteund die opkomen voor de belangen van minderheden. Maar volgens voorzitter Anne- Marie Snels van vakbond AFMP gebeurt er niet genoeg om de sfeer te verbeteren. „Dit rapport is heel zorgwekkend. Ik roep de top van defensie op met concrete plannen te komen om de sfeer op de werk vloer te verbeteren." vrijdag 13 januari 2017 GO Maurycy (4) had geen schijn van kans op betonnen vloer Annemieke van Dongen Grootebroek Oom Vincent bij de gedenkplek voor Maurycy. fotomarcookhuizen —Vincent Pover, oom van Maurycy HILVERSUM Het tv-programma De Succesfactor is per direct van de buis gehaald door RTL. Rondom de show ontstond ophef naar aanleiding van een aflevering van het VARA-pro- gramma Rambam. Daarin was gisteravond te zien dat de Suc ces Awards, die aan De Succes factor zijn gekoppeld, doorge stoken kaart zijn. De makers van het VARA-programma wonnen een van de awards met een fic tief uitzendbureau. „Wij hebben de uitzending van Rambam in middels kunnen bekijken; dit is een zeer ernstige zaak", liet RTL weten. „Wij hebben dit verder onderzocht en naar aanleiding van onze bevindingen zijn wij genoodzaakt per direct het be treffende programma, dat wordt uitgezonden op RTL 7, niet meer uit te zenden." ^ntieVbo ^óór 1*1 Zuid-Limburg, Monschau Eiifel ind. ontbijt en diner gegarandeerd vertrek „349 5 dagen oad.nl/BENL02 Het hart van de Duitse Harz incl. ontbijt, lunch en diner gegarandeerd vertrek „499 8 dagen oad.nl/BEDE06 Het mooie Zillertal, Oostenrijk incl. ontbijt en diner nieuw bij Oad va 559 8 dagen oad.nl/BEAT20 jggg Hoogtepunten van Slovenië ind. ontbijt en diner gegarandeerd vertrek va 599 10 dagen oad.nl/BESLOI Boek nu op oad.nl/pzc 0547 28 44 88 (ma-zo) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. K kijk op oad.nl/voorwaarden De klacht die dertien (ex)mili- tairen indienden over seksisti sche en discriminerende op merkingen blijkt het topje van de ijsberg. Uit een rapport van het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP) blijkt dat het bijna dagelijks gebeurt. Raymond Boere Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13