Zijn naam is Steele, Christopher Steele Md^j F12016, wat een jaar! k EUWS 11 AT EEN Een terugblik op het legendarische Formule 1-seizoen van 2016 Ga snel naar pzc.nl/olavmol DE SCHRIJVER VAN HET RAPPORT achter hacks bij de Democratische partij zit. Ze waarschuwden in ste vige bewoordingen voor het gevaar van Rusland in hun ogen is. Ook Rex Tillerson, Trumps minister van Buitenlandse Zaken ging tijdens een hoorzitting over zijn benoe ming tegen Trumps scepsis over Russische betrokkenheid bij de hacks in. Hij sprak van een 'faire aanname'. Trumps vijandige houding heeft veel kwaad bloed gezet onder me dewerkers van de diensten. De zit tende chef van alle zeventien in lichtingendiensten, James Clapper, heeft Trump gebeld voor een lijm poging. In een ongebruikelijke pu blieke verklaring gaat hij in op Trumps idee dat zijn diensten hem proberen te ondermijnen. Clapper bestrijdt dat en uit zijn 'grote ont zetting' over het lek dat geruchten over belastende informatie in Rus sische handen op straat heeft doen belanden. Maar hij drukte Trump ook op het hart dat zijn spionnen niet verantwoordelijk zijn voor het lek. Hij vindt dat ze de geruchten wel moesten delen in briefings voor Trump en Obama. Clapper: „De inlichtingengemeenschap heeft op geen enkele manier geoordeeld dat de informatie in het document betrouwbaar is en we hebben er geen conclusies op gebaseerd. Maar een deel van onze taak is te zorgen dat beleidsmakers een zo goed mogelijk beeld hebben van alles wat de nationale veiligheid De chef van alle veiligheidsdiensten bestrijdt Trumps idee dat de diensten hem ondermijnen. kan beïnvloeden." Trump geeft kort daarna toch een wat andere interpretatie. Clapper schrijft dat hij niet heeft vastgesteld dat de in formatie betrouwbaar is, maar de aanstaand president op Twitter gaat een stuk verder en stelt dat Clapper belde om 'valse en fic tieve' aantijgingen te veroordelen. De 52-jarige Steele schrok zich kapot toen The Wall Street Journal hem ontmas kerde. Hij verliet direct zijn ruim ander half miljoen euro kostende villa ten zui den van Londen. Hij zou nog tegen een buurman hebben gezegd: „Ik ben een tijdje weg, pas goed op mijn kat." The Te legraph schrijft: 'Hij had blijkbaar zo'n haast dat de lichten in zijn huis nog brandden.' Of Christopher Steele zijn echte naam is, is niet bekend. Maar de spion zelf zou vrezen dat via die naam zijn echte identi teit achterhaald kan worden. Steele, vader van drie kinderen, werkte ongeveer twintig jaar voor MI6, de bui tenlandse inlichtingendienst van Groot- Brittannië. In de jaren 90 werd hij gesta tioneerd op de Britse ambassade in Mos kou. Steele zou nauw hebben samenge werkt met de Russische spion Alexander Litvinenko, die in 2006 overleed aan de gevolgen van een poloniumvergiftiging. Geheim agent Steele werkte ook voor MI6 in Parijs en Londen. Bij het 100-jarig bestaan van de geheime dienst hield hij strak in het pak een toespraak, schrijft het zakenblad Forbes. Acht jaar geleden begon Steele een ei gen detectivebureau, Orbis Business In telligence. Bedrijven schakelen Orbis in om hun zakelijke partners door te lich ten. Na zijn vertrek bij MI6 zou Steele de FBI van informatie hebben voorzien, on der meer over corruptie bij de FIFA. De ex—spion is volgens The New York Times in juni 2016 ingehuurd door het Amerikaanse onderzoeksbureau Fusion GPS. Dat verzamelde informatie voor de Republieken over Trump. Nadat duide lijk werd dat Trump de Republikeinse presidentskandidaat werd, ging het be drijf werken voor de Democraten. Steele hoorde daarbij informanten in Rusland uit. Hun verklaringen vormen het com promitterende dossier. Dat rept over ja renlange inspanningen van Rusland om Trump te beïnvloeden, onder meer via lucratieve zakendeals. Ook zouden de Russen stiekem hebben gefilmd hoe Trump in een luxehotel in Moskou toe kijkt hoe prostituees over het bed plas sen. Dat zou de aanstaande president chantabel maken. Trump ontkent alle aantijgingen. Stee le's zakenpartner Christopher Burrows wil 'bevestigen noch ontkennen' dat hun bureau Orbis het omstreden document heeft opgesteld. Steele geniet een goede reputatie bij de veiligheidsdiensten, hoe wel sommige bronnen anders beweren. „Hij opereert opzichtiger en is minder gefocust op de waarheid dan je mag ver wachten van een voormalig lid van de in lichtingendiensten." SKSSl--"— 2016 is voor Nederland het Formule 1-jaar om nooit te vergeten. Sinds de doorbraak van Max Verstappen is de sport populairder dan ooit. Olav Mol, al ruim 25 jaar dé Formule 1 verslaggever van Nederland, blikt terug op dit bijzondere seizoen. vrijdag 13 januari 2017 PC Donald Trump be schuldigde woensdag de veilig heidsdien sten van nazi-praktij- ken FOTO DON EM- MERT/AFP Politie patrouil leert voor het huis van Chris topher Steele in Woking ham. FOTO PETER NF De oud-spion die het 'schandaaldos sier' over Donald Trump samenstelde is met zijn gezin ondergedoken. Gerben van 't Hof Londen 15,- W II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11