Zeeland waakt Auto geen pinautomaat voor Thermphos-debacle "V," Analyse 18.666 kunstwerkjes verzameld in zwembad r, 4 -j.i' t a r* l? Vandaag volgen mogelijk meer maatregelen In een brief aan de provincie legde mi nister Plasterk een verband tussen de kosten voor Therm- phos en de motor rijtuigenbelasting. Wil hij dat die be lasting omhoog gaat? Nee, hij waar schuwt voorzichtig te zijn. Gaat de automobilist opdraaien voor het opruimen van de troep die Thermphos heeft achtergelaten? Het beheer en de sanering van het terrein in Vlissingen-Oost kosten miljoenen meer dan de failliete boedel van de fosfaatfabriek heeft opgeleverd. Ruim acht miljoen euro dit jaar, is de schatting. In het slechtste geval moet de provincie Zeeland de rekening betalen. De provincie heeft twee grote in komstenbronnen: het provincie fonds van het Rijk en de opcenten op de motorrijtuigenbelasting. Zeeland heeft in haar begroting voor 2017 gewag gemaakt van het fi nanciële risico van de kosten voor het beheer van het Thermphoster- rein. Minister Plasterk van Binnen landse Zaken besteedt er in de be oordeling van de begroting enkele alinea's aan. Hij dringt er bij de pro vincie op aan 'met spoed' zicht te krijgen 'op de consequenties van de situatie bij Thermphos voor Zee land'. In dit verband passeren ook de provinciale opcenten van de mo torrijtuigenbelasting. Dat riep de vraag op of Plasterk wil dat Zeeland via deze weg geld binnenhaalt om het risico Therm phos af te dekken. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat zei in een reactie via Omroep Zeeland dat de koppe ling Thermphos-wegenbelasting voor hem 'als een duveltje uit een doosje' kwam en dat hij er alles aan wil doen om verhoging van de op centen te voorkomen. Elke provincie bepaalt zelf de hoogte van de opcenten. Dat vari eert van 67,9 procent (van het lan delijke basisbedrag van de motor rijtuigenbelasting) in Noord-Hol land tot 92,0 procent in Drenthe. Zeeland hanteert een percentage van 82,3 procent. Dat is iets boven het landelijk gemiddelde (80,6 pro cent). De opcenten leveren Zee- In theorie kan de provincie miljoenen euro extra uit de opcenten peuren land 38,6 miljoen op. Eén procent verhoging (gemiddeld 2,50 euro per auto) brengt 450.000 euro extra in het laatje. Verhoging tot het - in theorie - toegestane percentage van 111 levert 13 miljoen euro op. Maar pas op, waarschuwt de mi nister. Loop niet te veel uit de pas met de rest van het land. Plasterk noemt in de brief nadrukkelijk de verhouding tussen de hoogte van de Zeeuwse opcenten en die in de rest van het land. In theorie kan de provincie miljoenen euro extra uit de opcenten peuren om de kosten voor de sanering van het Therm- phosterrein te dekken, maar de mi nister 'acht het verstandig' zicht te houden op dat landelijk gemid delde, 'mede gelet op de tarieven in andere provincies'. Voor een provincie die de auto mobilisten al bovengemiddeld laat betalen is dat eerder een ontmoedi ging dan een aanmoediging om naar Drentse hoogte te stijgen. Gaat de Zeeuwse automobilist opdraaien voor Thermphos? Uiteindelijk beslissen Provinciale Staten hierover. Die spreken mor gen over de kwestie. It donderdag 12 januari 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl 'jir--r. ZEELAND 4 na Zeeland zet zich schrap voor zwaar weer: storm en hoogwater. Waterschap Scheldestro- men nam gisteren al de eerste maatregelen. Het zwaartepunt ligt morgen. De kans is groot dat Rijkswaterstaat dan de Oosterscheldeke- ring sluit. De combinatie van een al vrij hoog astrono misch getij met harde westen- en noordwes tenwind zorgt voor hoge waterstanden. Afgelo pen nacht werd voor Vlissingen 3,30 meter boven NAP verwacht. Voor het waterschap was dat gisteren reden om in Vlissingen de coupures (doorgangen) bij de kazematten en bij het fiets-voetveer Vlissin- gen-Breskens te sluiten. De keersluizen bij Vlissingen, Stavenisse en Zierikzee werden al eerder gesloten. De bui tendijkse Panoramaweg bij Breskens ging om middernacht dicht. De afsluitin gen gelden in elk geval tot zaterdag. Vandaag en morgen vol gen mogelijk meer maatregelen, omdat er nóg hogere wa terstanden worden verwacht: in Vlissingen vrij dagmiddag 3,63 meter boven NAP. Tijdens de sinterklaasstorm van 2013 werd 3,99 meter gemeten, de hoogste waterstand sinds 1953. Rijkswaterstaat houdt de situatie bij de Ooster- scheldekering nauwlettend in de gaten. Het ziet ernaar uit dat die morgen wordt gesloten. De regel is dat dat dit gebeurt bij 3 meter boven NAP. Er wordt morgenmiddag half drie 3,04 meter verwacht. De definitieve beslissing om de kering te slui ten wordt drie uur van tevoren genomen. De laatste keer dat de 62 schuiven omlaag gingen was op 21 oktober 2014. Ook langs de Belgische kust en in Antwerpen worden maatregelen getroffen. De kaaipar- kings in Antwerpen zijn afgesloten. Pas op met meer wegenbelasting Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61