PvdA: Stimulans nodig voor onderwijs 8 Nog 1,5 min nodig voor Roggenplaat KANDIDATENLIJSTEN TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Voor de komende Tweede Kamerverkiezingen staan 24 Zeeuwen op de kandidatenlijsten. Dit zijn ze. Huidig aantal zetels De 24 Zeeuwse kandidaten voor de Tweede Kamerverkiezingen van 15 maart: u zult ze de komende maan den regelmatig zien op pleinen, in supermarkten en op posters in bus hokjes. Misschien belt er wel één bij u aan. Of ze echt allemaal kans ma ken op een felbegeerd blauw stoel tje? In theorie wel. Maar het zal slecht enkelen lukken. Creatieve namen Er valt dit keer meer te kiezen dan ooit. Want een recordaantal partijen (81) doet aan deze verkiezingen mee. Om nog een beetje op te vallen, ver zinnen ze creatieve namen. Denk, Artikel 1, Geen Peil en Nieuwe We gen zijn bekende voorbeelden. Alle grote partijen hebben inmiddels hun kandidaten bekendgemaakt. 24 van hen wonen in Zeeland of heb ben er hun roots. Of iemand op een verkiesbare plek staat, bepaalt u. Flauw? Herin nert u zich nog de vorige Kamerver kiezingen? De PvdA zou volgens de peilingen niet meer dan 19 zetels ha len. Dus Middelburger Albert de Vries - die op plek 29 stond - kon het wel shaken, klonk het. Maar toen de sociaal democraten op 12 september 2012 niet minder dan 38 zetels kre gen, zag de wereld er voor De Vries ineens anders uit. En wat te denken van Joyce Ver- mue uit Schoondijke. De PvdA'ster stond op plek 48. Kansloos, onver kiesbaar, riepen velen. Maar doordat de PvdA in het kabinet kwam en tussentijds Kamerleden afscheid Legenda namen, zat de Zeeuwse ineens in de Kamer. Het kan verkeren. Al is het duidelijk dat de meeste van de 24 Zeeuwse kandidaten geen schijn van kans maken. Natuurlijk, als een partij in de regering komt en kabi netsleden levert, wordt de kans op een Kamerzetel groter. Maar de meeste van de 24 Zeeuwse kandida ten staan zo laag op een lijst, dat de kans nihil is. Regionale kandidaten worden toch vooral ingezet om stemmen te trekken. Een trucje dat het CDA opvallend gebruikt. Aan vullend op de landelijke lijst zijn vijf regionalen toegevoegd. In de hoop dat u op Patricia, Jo-Annes, Jos, Henk of Peter stemt. Ze zullen vrijwel ze ker te weinig stemmen halen om te worden gekozen. Maar dat vindt het CDA niet erg. Er is immers op het CDA gestemd en daar gaat het om. Maar iemand kan toch ook met voorkeurstemmen worden geko zen? Dat kan, maar dan moet een kandidaat een kwart van de zoge noemde kiesdeler binnenhalen, het aantal stemmen dat nodig is voor één zetel. Hoeveel dat is, verschilt per keer. De Kiesraad stelt dat aantal achteraf vast. Bij de verkiezingen in 2012 had een kandidaat 62.828 stem men nodig. Alleen CDA'er Pieter Omtzigt (hij stond op plek 39) lukte het als enige om op voorkeurstem men in de Kamer te komen. De Zeeuwse kandidaten die ogen schijnlijk de meeste kans maken zijn: André Bosman (WD), Joba van den Berg (CDA), Lenny Geluk (CDA), Simon Geleijnse (soPlus) en De samenwerking in het mid delbaar onderwijs in Zeeland moet een impuls krijgen. De Sta tenfractie van de Partij van de Arbeid wil dat daarvoor de Zeeuwse Onderwij sautoriteit nieuw leven wordt ingeblazen. De leerlingenaantallen in het basisonderwijs krimpen. Dat betekent dat de instroom op scholen voor het middelbaar on- derwijs de komende jaren om laag gaat. Dat dwingt scholen om samen te werken. Die samen werking komt maar moeizaam van de grond, aldus de PvdA- Statenleden Bayram Erbisim en Ralph van Hertum. Tot voor kort beschikte Zee land over een onderwijsautori teit, eerst Koos van der Steenho ven en daarna Johan de Leeuw. Ze waren aangesteld in het kader van een proefproject dat vijfjaar duurde. In het basisonderwijs is het de onderwijsautoriteit ge lukt samenwerking tot stand te brengen. De PvdA'ers vragen het dagelijks provinciebestuur nu of het geen goed idee is de onder wijsautoriteit nieuw leven in te blazen, specifiek voor het mid delbaar onderwijs. De PvdA wil ook weten wat de leerlingenprognoses zijn in het Zeeuwse middelbaar onderwijs en welke onderzoeken er lopen naar meer samenwerking. Er is nog 1,5 miljoen euro nodig voor de ophoging van de Rog genplaat in de Oosterschelde. Die gaat de provincie zoeken in Europa. De platen, slikken en schorren in de Oosterschelde lijden onder de zandhonger. Sinds de bouw van de stormvloedkering kalven ze af, omdat er te weinig zand en slib wordt aangevoerd. De oplos sing is zandsuppletie, het op spuiten van zand. Voor de Rog genplaat kost dat 12,3 miljoen euro. Het meeste geld is binnen, door bijdragen van het Rijk (7,3 miljoen), provincie (1 miljoen), Europa (2 miljoen) de Ooster- scheldegemeenten (92.000), Het Zeeuwse Landschap (30.000) en Natuurmonumenten (313.500, waarvan 13.000 uit de crowdfun- ding Red de Roggenplaat). Dat betekent dat het opspuiten dit jaar kan beginnen. Er ontbreekt nog 1,5 miljoen euro voor de evaluatiefase, om de effecten van de ingreep te monitoren. De provincie bereidt meerdere aanvragen aan Euro pese fondsen voor om dit geld binnen te hengelen. woensdag 11 januari 2017 Jo-Annesde Bat CDA, lokale lijstduwers (Goes) Jos van Ginneken CDA, lokale lijstduwers (Terneuzen) Henk Zielstra CDA, lokale lijstduwers (Vlissingen) Peter Koeman CDA, lokale lijstduwers (Krabbendijke) Op deze Zeeuwen kunl Jeffrey Kutterink Den Haag Plaats op kandidatenlijst VVD: 40 PvdA: 35 SP: 15 CDA: 13 PVV: 12 D66: 12 Christenunie: 5 GroenLinks: 4 SGP: 3 Partij voor de Dieren: 2 50Plus: 1 Zeeuwse kandidaten voor een zetel Kanshebbers op een zetel Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Ernst Jan Rozendaal Middelburg Willemien Treurniet-Klapwijk Peter Hoek WimKok Ad Dorst Christenunie (Middelburg) SGP (Sint-Philipsland) SGP (Middelburg) SGP (Middelburg) Albert de Vries Joyce Vermue Jan Schuurman-Hess André Bosman PvdA (Middelburg) PvdA (Schoondijke) PvdA (Kats) VVD (Middelburg)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35