Fietsers veiliger op met 'vonken' verlichte route 6 Hof: leden geen lid van criminele organisatie Bijna 44.000 euro schade door vuurwerk Dat blijkt uit de uitspraak van het gerechtshof in Den Bosch tegen meerdere inwoners van die Mid delburgse wijk die twee jaar gele den door de rechtbank waren ver oordeeld. De 'Dauwendaelers' hebben nu veel lichtere straffen gekregen. „En ze zullen mogelijk ook minder problemen ondervin den als ze een baan proberen te zoeken", zegt advocaat Martijn van der Want. „Want ze hebben nu niet meer het stempel van een cri minele organisatie achter hun naam staan.' Onderzoek Vier jaar geleden begon de politie een groot onderzoek, omdat in Dauwendaele veel misdrijven plaatsvonden. Dat leidde ertoe dat zeven jongemannen werden aange houden. Die vormden de harde kern van een groep die zich, aldus het OM, schuldig maakte aan inbra ken en geweld. Tijdens de rechts zaak benadrukte de officier van jus titie dat de verdachten samenwerk ten en zo een criminele organisatie vormden. Daardoor kon hij zwaar dere straffen eisen omdat alle mis drijven die één lid had begaan, ook de anderen werden aangerekend. „Ook als een verdachte helemaal niet op de hoogte was van wat een ander 'bendelid' had uitgespookt." Ze zullen mogelijk minder problemen ondervinden bij het zoeken van een baan De rechtbank vond ook dat sprake was van een criminele organisatie en legde straffen tot twee jaar op. Eind vorig jaar besliste het ge rechtshof, in hoger beroep, dat er echter geen sprake is van één crimi nele organisatie, zoals ook de verde diging steeds aanvoerde. Van der Want: „De meeste 'deelnemers' kenden elkaar niet en het overgrote deel had elkaar nooit gezien of ge sproken. Ook hadden ze geen on derlinge taakverdeling, noch waren er afspraken." Bewijs Van der Want is blij met de uit spraak van het hof. „Elet heeft kri tisch gekeken of echt sprake was van meer dan het 'gezamenlijk ple gen' van een strafbaar feit. Het be wijs moet ook meer zijn dan elkaar kennen vanuit een bepaalde wijk of wel eens samen optrekken." Omdat de beschuldiging van lid van een criminele organisatie niet stand hield is de cliënt van Van der Want veel lichter bestraft. Twee jaar gele den kreeg hij nog een celstraf van zeven maanden. Het hof maakte daar vier weken van zodat hij vele maanden onterecht in een cel zat. Niet alleen omdat hij geen lid is van een criminele organisatie. Ook om dat hij niet langer schuldig is aan een inbraak in Oost-Souburg. Vol gens de raadsman zijn de straffen voor de andere 'Dauwendaelers' die in hoger beroep gingen, ook nave nant lager. Fietsen over een 'glow-in-the- dark-fïetspad', dat lijkt Ben van Opdorp wel wat. De veertienja rige Middelburgse scholier fietst elke dag over de Leliëndaalseweg Als het fietspad meer verlicht is, is het ook veiliger naar de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren. „En als het fietspad wat meer is verlicht, is het ook veiliger." De wens van de scholier gaat snel in vervulling. Het pad waar over hij dagelijks fietst, krijgt vanaf volgende week verlichting. Waterschap Scheldestromen en aannemersgroep Sandee uit Kam perland beginnen dan een proef. Het bewuste fietspad tussen Sint Laurens en Middelburg krijgt dan over een lengte van enkele hon derden meters stippen die een groen licht uitstralen. Water schapsbestuurder Rian de Feijter noemt het een fietsvonkpad. Want de 'vonken' worden in het asfalt aangebracht en slaan over dag zonlicht op. Zodra het donker wordt gaan ze stralen en geven ze zo licht af. Er hoeft geen elektrici teit gebruikt te worden om het fietspad te verlichten." Het gaat feitelijk om twee proe ven, want de vonken worden eerst in een rij geplaatst op de as van het fietspad. En vervolgens in twee rijen aan de buitenkant. Maar dat kan niet helemaal aan de buiten kant omdat voorkomen moet worden dat overhangend groen de vonken bedekken. Medewerkers van het water schap en Sandee vroegen gister ochtend aan fietsers wat ze nu vinden van het 'donkere fietspad'. De 76 mensen die antwoord ga ven, krijgen over enkele weken, als hetglow-in-the-dark-fietspad er daadwerkelijk ligt, de vraag wat ze er dan van vinden. Op Walcheren is tijdens de jaarwis seling voor bijna 44.000 euro aan vuurwerkschade veroorzaakt. De schade was dit jaar in Middel burg veel lager dan tijdens de vorige jaarwisseling. Volgens de gemeente ging het nu om een bedrag van 17.860 euro, bijna 10.000 euro min der dan in 2015. In het schadebedrag zijn ook kosten opgenomen voor manuren: 6.100 euro. Aan materiaal is voor 11.760 euro vernield. Daarbij ging om verkeersborden, putdek sels, ondergrondse containers, een parkeerautomaat en ruitschade. In de gemeente Veere bedroeg de vuurwerkschade 5.624 euro. Daar werden onder meer verkeersbor den, afvalbakken, een glijbaan, hek werk en paaltjes vernield. In tien van de dertien kernen zijn spullen vernield. Biggekerke, Domburg en Gapinge ontbreken in het over zicht. In Vlissingen ging het om 20.000 euro. Ook daar betrof het vooral schade aan afvalbakken, verkeers borden, hondenhaltes, openbare verlichting, gebouwen en speeltoe stellen. Hierin is ook de schade ver werkt aan eigendommen van de gemeente die vernield zijn tijdens de oudejaarsrellen in de Bloemen- buurt. Schade aan particuliere ei gendommen en bezit van andere instanties zit er niet in. IN DE REGIO Open huis beweeg- centrum VIEF Presentatie enfilmavond Oecume nische viering MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 11 januari 2017 WA Lagere straf voor Dauwendalegroep Het gerechtshof oordeelt dat leden van de Dauwendaele- groep geen criminele organisa tie vormden en legt fors lagere straffen op. Emile Calon Middelburg - Martijn van der Want, advocaat Waterschap Scheldestromen legt samen met aannemer San- dee Groep een met 'vonken' verlicht fietspad aan tussen Sint Laurens en Middelburg. Emile Calon Middelburg - Ben van Opdorp, scholier Maurits Sep Middelburg VLISSINGEN Club VIEF houdt op zaterdagochtend 14 januari open huis. Senioren die in be weging willen blij ven en benieuwd zijn naar de be- weegactiviteiten van Club VIEF, zijn welkom om een kijkje te komen nemen. Bezoekers kunnen gratis ge- zondheidschecks laten doen en infor matie krijgen over bewegen bij VIEF. Het open huis is van 10.00 tot 13.00 uur in Ter Reede in Vlis singen. VLISSINGEN Ontmoetingscen trum De Herberg in Vlissingen biedt be langstellenden op 14 en 16 januari gra tis activiteiten aan. Lydia Minnaert ver telt zaterdag vanaf 14.30 uur over haar werk in Nicaragua. Op 16 januari is het filmavond, dan draait vanaf 19.30 uur het 'sobere en zwaarmoedige drama' Leviathan (2014), over de moeizame relatie tussen man en staat. MIDDELBURG De Middelburgse Raad van Kerken houdt zondag 15 ja nuari een oecume nische viering. De dienst begint om 19.00 uur in de Petrus en Paulus- kerk aan Lombard straat 1 in Middel burg. Tijdens de viering zijn er bij dragen van verschi- lende kerkgenoot schappen. VLISSINGEN Nog even staat het er: de oude Broederband aan de Van Dishoeckstraat, de voormalige winkel van de SDAP. In april moet het pand het veld ruimen. Tot die tijd wordt het opgesierd met een muurschildering van Martijn Prins - artiestennaam ShiftaOne, aan de achterkant van het gebouw. Het ruim 100-jarige gebouw, meest recent in ge bruik bij een verfhandel, staat in de weg voor het doortrek ken van de Singel naar de nieuwe woonwijken die verschij nen op het Scheldekwartier. foto lex de meester GRIJPSKERKE Woonzorgcomplex Nimmerdor, 10.00- 11.00 uur - Koffie ochtend MIDDELBURG Kruitmolenlaan 125, 09.45-12.00 uur - Wekelijkse Koffie- inloop; Leger des Heils, 12.00 uur- Verlaat Kerstdiner onder het motto 'Wie wat bewaart, heeft wat'; Koude- kerkseweg 139, 13.30 uur-Jeu de Boules; Cinema Middelburg, 14.00 uur - Vertoning 'I, Daniel Blake'; Sportzaal Roozen- burglaan, 19.00- 21.00 uur-Weke lijkse trimgroep voor (ex-) hartpa tiënten; Van Citter- straat 64,19.00- 22.00 uur - Kennis makingsles bij The Dancing Path 'Dan sen vanuit je hart'; ZB, Kousteensedijk 7,19.45 uur - Lezing over Plato, 'hoe be vrijd je jezelf en an deren van een leven gericht op bezit'; Schouwburg Mid delburg, 20.00 uur- Cabaretshow Leon van der Zanden OOSTKAPELLE De Halve Maan, 13.30-16.30 uur- Bridgen; De Egelan tier, 13.30-14.30 uur - Wandelactiviteit voor senioren OOST-SOUBURG De Gouwe Tuyn, 14.00 uur - Bingo; Kroonjuweel 7,17.15- 18.00 uur - Kleuter dans voor kinderen van 4-6 jaar SINT LAURENS Van Cittershof, 14.00-16.00 uur - Koersbal VEERE Stadhuis, 13.OO IZOO uur - Ten toonstelling 'Be tween Light and Darkness' van Theodora Plas; Ver enigingsgebouw, 13.45-17.00 uur - Soos VLISSINGEN Vrijenhovenzaal, Baskenburgplein 8, 09.00 uur - Peuter- gym; Bibliotheek, 10.00-12.00 uur - Basiscursus Win dows 10; Ter Reede, 14.30 uur - Leesmiddag ZOUTELANDE Woonzorgcomplex De Tienden, 13.30- 16.30 uur - Soos MUURSCHILDERING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33