Pavana zorgt graag voor anderen KLM komt klem te zitten op Schiphol Veel vraag naar hoger opgeleid personeel Start het jaar met een detox voor je portemonnee Het aantal vacatures in de Zeeuwse zorg stijgt tors. Tot 2018 komen er zon 600 tot 800 banen bij. Daarna loopt de werkgelegenheid weer terug. Walcheren Het herstel komt na een periode waarin de zorg zware klappen kreeg. Door rijksbezuinigingen en - mede daardoor gedwongen - re organisaties bij Zeeuwse zieken huizen, thuiszorginstellingen en in de gehandicaptenzorg en jeugdzorg zijn in vijfjaar tijd 2500 arbeidsplaatsen verdwenen. In 2012 werkten nog 25.975 mensen in de Zeeuwse zorg. Vorig jaar wa ren dat er 23.490. Een daling van bijna 10 procent. Veel van die wegbezuinigde medewerkers gingen (noodgedwongen) aan de slag als zzp'er of zochten hun heil in een ander beroep. Sinds 2014 neemt het aantal va catures toe. Vorig jaar was er sprake van een piek. In het tweede kwartaal schoot het aantal aange boden banen naar 427. Dat was een ruim een kwart meer dan in januari. Momenteel staan er op de vacaturesite zz.nl 249 vacatures open. De groei van het aantal va catures wordt mede veroorzaakt door de vergrijzing. Er gaan rela tief veel werknemers met pensi oen. Momenteel zijn de sectoren zorg en welzijn goed voor 26.810 banen in Zeeland. Dat is 21 pro cent van de beroepsbevolking. Volgens ViaZorg, arbeidskennis- centrum voor de zorg, is het lastig te voorspellen hoe de vraag naar zorgpersoneel zich de komende drie jaar ontwikkelt. Dat is afhan kelijk van economische groei en rijksbeleid. In het gunstigste sce nario neemt het totaal aantal ba nen in zorg en welzijn toe met 1,8, in het ongunstige met 1 procent. Niettemin stelt ViaZorg dat in 2020 er nog nauwelijks werkzoe kenden in de zorg zijn. Het zijn er maar 10 en dat ondanks het feit dat oudere werknemers langer (moeten) doorwerken. Nu zijn er nog 560 mensen op zoek naar werk in zorg of welzijn. Werkge vers hebben die grafiek haar scherp op het net vlies staan. Er ont staan over drie jaar tekorten aan ge schoold personeel in ziekenhuizen, ver pleeg- en zorgcentra en in de thuiszorg. Daar sorteert zorgend Zeeland nu al op voor met een sectorplan, waarmee 22 zorgorgani saties onder meer jonge ren willen binnenhalen. Dat plan loopt nog tot medio dit jaar. Tegenover de tekorten in bepaalde zorgbranches staat een overschot aan werkzoekend per soneel voor de kinderopvang, jeugdzorg, gehandicaptenzorg en maatschappelijke dienstverle ning. Een andere trend is dat werkge vers hoger opgeleid personeel vra gen. Het sectorplan Zorg Zeeland speelt daarop in door 4500 mede werkers om en bij te scholen. De inzet van de ziekenhuizen, de jeugdzorg en welzijn en maat schappelijke dienstverlening is mbo'ers naar hbo-niveau te tillen. In de thuiszorg en verpleeg- en zorgcentra draait het erom mbo'ers een treetje hoger te laten acteren, van mbo-2 naar mbo-3 en van 3 naar 4. In Geld&Goed Tot nu toe schaarde KLM zich altijd achter het zogenaamde Alders-ak- koord uit 2008, waarin het maxi maal aantal vluchten tot 2020 is vastgelegd. Verhoging van dat pla fond - en dus meer vliegverkeer bij Schiphol - lijkt nu echter onvermij delijk. De luchthaven maakte maandag bekend dat ze in 2016 liefst 9 pro cent meer passagiers had dan in 2015. Het aantal vliegbewegingen groeide naar 479.000. Dat is nog maar 4 procent onder het afgespro ken plafond van 500.000 vluchten, dat tot 2020 van kracht is. Gevolg is dat de luchthaven de komende ja ren nog maar mondjesmaat kan groeien - en KLM dus ook. „Als Schiphol inderdaad op slot gaat, hebben we een probleem", zegt Eibers. „Net nu we als bedrijf weer investeren in nieuwe vluch ten en bestemmingen, dreigen we in de knel te komen." KLM zag zijn passagiersaantal in 2016 met ruim 6 procent toenemen. Een dergelijke groei in 2017 is niet mogelijk zonder het maximum aantal vluchten bo ven Schiphol te overschrijden. Vol gens Eibers dreigt ook de Neder landse economie schade op te lo pen. „Bereikbaarheid is van cruciaal belang. Nederland heeft baat bij be drijven als KLM." Schiphol zegt in een reactie dat airlines ook zagen dat het plafond van 500.000 in zicht kwam en daarom snel de beschikbare plek ken hebben gekaapt. P4 Nieuwsmedia Meer banen in de zorg Frank Balkenende Vlissingen Pavana de Jager (30) uit Middelburg hoopt snel weer aan de slag te kunnen in de zorg. Ze volgde de opleiding Helpende Zorg aan het ROC in Goes en werkte eerder bij Stichting Fokus. Gisteren bezocht ze een banenmarkt in Vlissingen. „Ik ben benieuwd welke mogelijk heden er liggen op het gebied tot omscholing. Iets nieuws, daar sta ik zeker voor open. Zorgen voor anderen doe ik graag." FOTO RUBEN OREEL» ZEELAND2 Schiphol heeft volgens KLM de afgelopen jaren te veel prijs vechters en Golf maatschappijen met bonussen gelokt. Daardoor zit de luchthaven nu aan haar plafond, kan KLM niet groeien én loopt de economie schade op, zegt topman Pieter Eibers. Sander van Mersbergen Schiphol woensdag 11 januari 2017 9°C Regenachtig en veel wind pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1