Familiedag in Plopsa Indoor Coevorden J 13 Europese Commissie noemt situatie in tentenkamp Lesbos 'onhoudbaar' Voor de meer dan duizend vluchtelingen die op Lesbos noodgedwongen in tenten verblijven, is het de afgelopen dagen echt afzien. Tenten die bezwijken onder het ge wicht van de sneeuw. Alle dekens en kleren doorweekt als gevolg van stort regen en wind. De Europese Commis sie kwalificeerde de erbarmelijke situ atie maandag als onhoudbaar en houdt Griekenland daarvoor verant woordelijk. „Oneerlijk en onterecht", zegt de Griekse minister van migratiezaken Ioannis Mouzalas. „Mijn land heeft een enorme verantwoordelijkheid op zich genomen. Alle vluchtelingen op het vasteland, waar het het koudst is, zitten nu op verwarmde locaties. Op de eilanden is de situatie inderdaad nog steeds niet goed. Daarom hebben we ook de hulp van de EU gevraagd. Maar die heeft nog steeds maar een fractie van de toegezegde asielspecia listen geleverd." Mouzalas wijst er verder op dat er nog maar7.ooo asielzoekers zijn over genomen door andere landen, van de 63.000 die het er op dit moment had den moeten zijn. Drijfnat De meeste van de ongeveer 5.000 vluchtelingen in Moria verblijven in verwarmde containers, maar die zit ten overvol. De rest, zeker duizend, zit in tenten. Het kamp is tegen een heu- vel gebouwd; vooral degenen aan de voet houden het niet droog. „De be woners kunnen nieuwe dekens en jas sen en zelfs tenten halen bij hulporga nisaties. Maar dat heeft weinig zin, als ze na twee uur weer drijfnat zijn", zegt medisch coördinator Anja Holwerda van de Nederlandse Stichting Boot vluchteling. De organisatie heeft 28 medisch en psychosociale specialisten op het eiland. „We behandelen in Mo ria 's avonds en 's nachts wel zo'n 80 mensen voor bijvoorbeeld onderkoe ling en paniekaanvallen." Ook is er sprake van drankmisbruik door men sen die zich warm proberen te hou den, en hun wanhoop en pijn probe ren te vergeten. Niet alleen op Lesbos zijn er proble men. Ook de kampen op Chios en Sa- mos zijn overbevolkt, en ook die wor den geteisterd door de winter. Van de in totaal 63.000 vluchtelingen verblij ven er bijna 16.000 op de eilanden. Daar komen er elke dag - ondanks de strenge controles aan de Turkse kust en het barre weer - gemiddeld enkele tientallen bij. Gisteren nog wisten 41 vluchtelingen per boot Kos te berei ken. Doorreizen naar het Griekse vas teland kunnen ze niet, sinds de EU en Turkije maart vorig jaar een akkoord sloten. In principe moeten de vluch telingen terug, maar dat gebeurt nog nauwelijks aangezien kwetsbare groe pen in aanmerking komen voor asiel in Europa. Permanent Elke asielzoeker doorloopt een eigen procedure met mogelijkheid tot be roep, die maanden in beslag neemt. Een tijd die velen nu in de kou door brengen. „Het is een grote teleurstel- Mijn land heeft een enorme verantwoor delijkheid op zich genomen ling dat de Grieken niet voorbereid zijn op omstandigheden die te voor zien waren. Het is hier elke winter koud", zegt Daniel Barney, woord voerder van Artsen zonder Grenzen op Lesbos. „Hulporganisaties staan klaar om de Grieken te helpen. Maar ze moeten echt grotere stappen zetten." Barney wijst op de mogelijkheid vluchtelingen onder te brengen in ho tels of appartementen, of in een nieuw en beter opgezet kamp. Maar die sug gesties stuiten weer op verzet van de lokale bewoners en ondernemers, die vrezen dat de tijdelijke opvang van vluchtelingen op die manier perma nent wordt. Minister Mouzalas zal pro beren met hen in gesprek te gaan. De Griekse regering besloot gistermiddag een marineschip naar Lesbos te sturen om de ergst getroffen vluchtelingen op te vangen. Laat je betoveren door de magische wereld Plopsa Indoor Coevorden, het mooiste indoorpretpark van Nederland, telt 25 magische thema-attracties en neemt kids tussen 2 en 10 jaar mee op hun eerste grote avontuur. Kom mee genieten van de Bumba Show, een confettidans en Meet Greets met de Plopsa-figuren. Datum: zondag 19 februari a.s. Bestel direct op pzc.nl/plopsa-indoor Kinderen tot 1 meter gratis woensdag 11 januari 2017 PC Kou is de nieuwste vijand Thijs Kettenis Athene Het tentenkamp op Lesbos biedt een de solate aanblik, fotoafp —Ioannis Mouzalas, Grieks minister van migratiezaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13