OZCAN AKYOL H Kritische SP'ers lopen weer in het gareel na gesprek met partijtop NU BIJ QMUSIC Hlllll l/« WEET JIJ AL WAT HET IS? LUISTER EN RAAD HET GELUID 6 music GEVANGENISRELLEN ROUW OM DODEN Column et is een gelopen strijd, de oorlog tegen nepnieuws (in het Engels: jafee news), maar de kwestie wordt weer ac tueel nu we ons in Nederland klaarmaken voor nieuwe verkie zingen. Waar het om draait, is dat de technologisering van onze sa menleving voor iedereen de mo gelijkheid schept een website te beginnen, met daarop allerhande berichten die doorspekt zijn met verzonnen elementen, louter om een breed publiek te bereiken met een gedachtegoed. weblog kunnen bouwen waarop ik verzin dat alle asielzoekers cre ditcards met ongelimiteerde te goeden krijgen, een nieuwe Ga zelle-fiets mogen uitzoeken en daarnaast elke dag onbeperkt kunnen eten in het lokale all- you-can-eat-restaurant. Dat deze verhalen verzonnen zijn, maakt niet uit: er zijn ge noeg mensen die zich gesterkt zullen voelen in wat ik beweer, omdat ze gewoon geen zin heb ben in die vreemdelingen. Mijn 'journalistiek' zal viral gaan. Op Twitter en Facebook wordt mijn blog vast een hit. Wat kan een maatschappij tegen deze ontwik keling doen? Vrij weinig. Het fe nomeen valt onder vrijheid van meningsuiting, en los daarvan: fictie is niet verboden. Het enige wat deze trend benadrukt, is dat gevestigde media die zichzelf als onafhankelijk en oprecht be schouwen, een grotere verant woordelijkheid krijgen voor het werk dat zij verrichten. Zij moe ten corrigeren. Het gevaar is dat ze gaan mee doen met de hijgerigheid die het medialandschap momenteel gij zelt. Het was nota bene acteur Denzei Washington die de hui dige toestand van de pers een paar maanden geleden samen vatte door Mark Twain aan te ha len: „Ifyou don't read the newspa per, you're uninformed. Ifyou read the newspaper, you're mis-infor med." Washington voegde daar zelf aan toe (ik parafraseer): „Wat ge beurt er als er te veel informatie op ons afkomt? Een van de effec ten is dat iedereen de eerste wil zijn. De waarheid wordt onder geschikt. Als het nieuws - waar of niet - maar wordt geopen baard en verkocht." Het vraagt moed, maar vooral beheersing van de media om niet mee te doen aan deze wedloop. De strijd tegen valsspelers gaan we nooit winnen. Wie onderscheidend wil zijn met sensatie en relzucht, zal veel tegenstrevers op zijn pad ontmoeten. Degelijkheid is de niche geworden. Dat is een treu rige, maar ook uitdagende con clusie. Ik kan bloggen dat elke asielzoeker creditcard zonder limiet krijgt Begin december bevestigden SP'ers Henk van Gerven (nu op 17), Jasper van Dijk (14) en Eric Smaling (15) nog dat ze achter pogingen van af delingen stonden om hen hoger op de kieslijst te krijgen. Over die lijst beslist het SP-congres zaterdag. Ook bleek toen dat parlementa riërs Sadet Karabulut en Farshad Bashir de Rotterdamse SP'er Leo de Kleijn steunden bij zijn wens om uit het niets plaats 9 in te nemen. De Kleijn wil meer 'straatvechters' op de lijst en een scherpere stijl van fractie en partij. Vlak daarna meldde deze krant dat anonieme Kamerleden kritiek hadden op de koers van de partij en het leiderschap van Emile Roemer. Die publicatie kwam aan als een mokerslag en leidde naar verluidt tot felle gesprekken tussen fractie leden en de partijtop. Nu zijn de rijen weer gesloten. Uit de congresstukken blijkt dat geen enkel zittend Kamerlid de sa menstelling van de lijst meer be strijdt. Van Dijk bevestigt zijn steun aan het voorstel van de afdeling Amsterdam tot zijn 'promotie' te hebben ingetrokken. „Het gaat nu om onze campagne en de verkie zingen." Ook de steunbetuiging van Kara bulut en Bashir voor de campagne van Kleijn is verdwenen, meldt de Rotterdammer. „Ik ga door, ik heb genoeg steun van leden en afdelin gen." Karabulut benadrukt net als Van Dijk dat het haar eigen besluit was om haar naam te laten wegha len. Ze wil niet zeggen waarom. Partijvoorzitter Ron Meyer zegt dat er intern gesproken is naar aan leiding van de recente ophef. Meyer: „Wat je wilt, is het vizier vol op de campagne. Over die gesprek ken ga ik het niet hebben, maar mensen maken een vrije keuze en maken gebruik van hun democra tisch recht. Of niet meer. Zo moet het ook zijn." BZ AvWxv \\W a\W f vSv dinsdag 10 januari 2017 GO @ÖzcanAkyol Neonieuws Een voorbeeld: ik zou nu een Familieleden van gevangenen staan verslagen bij het hek van de Braziliaanse gevangenis Vidal Pessoa in de stad Manaus, waar zondag opnieuw doden zijn gevallen bij een opstand. Minstens vier gedetineerden kwamen om, drie van hen zijn onthoofd, verklaarde een justitiemedewerker. Inzet van de opstand vormen de slechte omstandigheden in de gevangenis, foto reuters Verscheidene SP-Kamerleden die eerst nog een hogere plek wilden op de kandidatenlijst voor de landelijke verkiezingen, hebben zich plotsklaps bedacht. Officieel op eigen houtje, maar na gesprekken met de partijtop. Edwin van der Aa Den Haag HET GELUID AxvSyX t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6