l-mi ei E/jffHïM nJ 4 WEDEROPBOUW WEER ÉÉN STAD Als het aan Mohammed Qutaish (14) ligt, is Aleppo al herbouwd. In maquettes geeft hij zijn stad een skyline als van New York. Maar met zijn droom is de Syrische tiener de werkelijkheid ver vooruit. GeefMohammed Qutaish karton, papier, waterverf en kleurpotloden en hij maakt een gloednieuw ge bouw of een zo veelste boom voor zijn nieuwe stads park. De tiener bouwt al een paar jaar aan zijn 'Aleppo van morgen'. Eerst in het belegerde oostelijke stadsdeel, daarna, op de vlucht, in Turkije. „Ik hoop dat mijn papieren gebouwen er ooit echt zullen staan", aldus de ar- chitect-in-wording die eind 2015 voor het eerst indruk maakte met zijn enorme maquettes na een film pje op de Britse zender Channel Four. Het geronk van dieselmotoren van zware bulldozers in Aleppo moet Qutaish als muziek in de oren klin ken. Na de wapenstilstand geven de bulldozers het startsein voor een im mense opgave waarvan veel mensen denken 'dat gaat nooit lukken'. „Toen we hier, in oost-Aleppo, na het be stand voor het eerst binnenreden, wisten we niet wat we zagen", zegt Sajjad Malik, die namens de Ver enigde Naties de hulp coördineert. „De verwoesting is onvoorstelbaar." Bijna elk gebouw draagt de littekens van oorlogsgeweld. Bommen hebben gaten geslagen in appartementen- blokken, in wegen. De water- en stroomvoorziening bestaan niet meer. Scholen en ziekenhuizen lig gen er geradbraakt bij. „We hebben onze stofzuiger ver kocht. Wat hebben we aan dat ding als we toch geen elektriciteit heb ben?", zegt huisvrouw Umm Fayez in de wijk Furqan. „De wasmachine ge bruiken we al twee jaar niet meer." Maar net als Mohammed Qutaish en haar twee spelende kinderen op straat, kijkt zij vooruit. Dagen zonder oorlogsgeweld geven hoop. „De ziel van de stad is ongebroken. Gevluchte mensen keren alweer terug, richten hun leven weer in", zegt de VN'er Sajjad Malik. Inwoners zonder wie de stad waar nog altijd 1,5 miljoen men sen wonen nooit adequaat kan wor den herbouwd. De veerkracht in de stad, murw ge- beukt door vier jaar oorlog, vertaalt zich in enorme activiteit. Bulldozers slopen barricades langs de scheidslijn tussen oost en west waar regerings soldaten en rebellen elkaar bestre den. Zij maken de weg vrij voor auto's met hulpverleners, voor vrachtwagens met hulpgoederen. „Het wegennet is de levensader. Aleppo is weer één stad", aldus stads bestuurder Nadim Rahmoun. Russi sche legertrucks brengen hulpgoede ren naar de stad. Dankzij VN-organi- saties en het Rode Kruis krijgen tien duizenden mensen al twee keer per dag een warme maaltijd. Na het plaatsen van een mobiele graanmo len hebben meer dan 100.000 men sen weer brood of meel. Aan ruim 250.000 mensen zijn al slaapzakken, matrassen en dekens uitgedeeld. En plastic, om kapotgeschoten ramen dicht te plakken. Het is 's nachts be- rekoud. Zeven mobiele klinieken met 10/12 dagen Rondreis Ierland Engeland, Ierland Schotland 10 dagen Barcelona en omgeving Barcelona en Andorra 10 dagen Istrië Opatija F3®5* 5 dagen Sauerland All-Inclusive 10 dagen Toscane, Umbrië Rome Florence, Pisa Elba dinsdag 10 januari 2017 GO Tiener bouwt Aleppo van Hans van Zon Het Aleppo van de toekomst kreeg van Mohammed Qutaish (14) een skyline a la New York. Met papier, waterverf en kleurpotloden bouwde hij een stad van wolkenkrabbers. Y Mohammed bezig met het maken van een van zijn maquettes. fotochannel4 v.a. slechts .a. slechts Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata rl Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: m www.bolderman.nl i I Prijs p.p. o.b.v. ?\pers. kamer ettcl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4