Vleeswaren: wel of niet minderen? 6 AY LIN KHO Trends Dit jaar praten we openlijk over ongesteld zijn, dragen we sportkleding op kantoor en drinken we ons ongans aan avocadowater. Journalist Cintha Rood over de trends die ons in 2017 gezond en ontspannen moeten houden. lO Vraag het de deskundige Door het eten van alle soorten vlees, behalve kip, heb je een grotere kans op dikkedarm- kanker, maar alleen als je er heel veel van eet. De verhoogde kans hierop is er pas als je meer dan twee kilo vlees (gevogelte niet meegerekend) per maand eet. Het advies is daarom om 500 gram vlees per week op je bord te hebben (rauw ge wicht: 750 gram). Om het even in perspectief te zien: van de grote vleeseters ontwikkelen 6 men sen op de 100 darmkanker en als je minder vlees eet wordt het 5 op de 100. Alcohol drinken en roken is vele malen ongezonder. Het is dus beter om je hier ongerust over te maken. Wij Nederlanders eten gemiddeld 20 gram vleeswaren per dag. Dit is een prima hoeveelheid en zit ver onder de grens van 50 gram, die is vast gesteld als ongezond. Maar eet je op een dag óók nog een knakworst, een halve rookworst of een frikandel, dan zit je ruim boven deze grens. Voor een keer is dit na tuurlijk geen ramp. Doe je dit dagelijks, dan zou ik wat veranderen aan je eetpatroon. Roken en drinken is vele malen ongezonder dan vlees eten Dus maak je geen zor gen als je elke dag vleeswaren op brood eet en twee dagen vegetarisch. Ook als je on langs met Kerst en nieuwjaar meer vlees hebt ge geten en wat salami, worst en ham bij de borrel heb gehad, is er geen enkele reden tot ongerust heid. Dit was maar eenmalig, toch? Wist je trou wens dat je een grote bijdrage levert aan het milieu doordat je twee dagen in de week geen vlees eet? Als iedereen in Nederland dat zou doen, zouden veel milieuproblemen opgelost zijn. En hoe lekker vlees ook is, als je aan de slachterijen en al het dierenleed in de intensieve veehouderij denkt, eet je wellicht wat minder. Dat kan dus ook geen kwaad. In mijn boek Gezond Blij zonder diëten staan ideeën om mindful te eten en trucjes om minder of meer te eten. Op deze manier kun je ook, zonder dat je het door hebt, minderen met vlees. Benieuwd naar reacties van lezers op mijn artikelen? Je vindt ze op mijn eigen website: Aylinkho.nl. HET PANEL 1 Ontstekingen weghouden met eten Acne, reuma of Crohn lijken willekeurige ziekten, ze hebben gemeen dat het ontstekingen in het lichaam zijn. Op het online platform Pinterest genieten recepten met natuurlijke ontstekingsremmers een populaire status: rozemarijn, gember en kurkuma. Koffiebarketen Starbucks verkoopt een Chile Mocha: koffie met een snuf cayennepeper. Volgens voedseltrendwatcher Marjan Ippel helpen kruiden en planten al duizenden jaren ontstekingen te remmen of te helen. „Die kennis hebben we verloren laten gaan, omdat het als niet-wetenschappelijk werd beschouwd. Ook de wetenschap lijkt zich achter de kracht van sommige natuurlijke voedingsmiddelen te scharen." 2 Werken in sportkleding We dragen dit jaar onze comfortabele sportleggings en sweatshirts niet alleen op de sportschool en thuis, maar ook op het werk. Modemerken verwerken de antizweet- en antikreukmaterialen van sportkleding vaker in kleding voor de vergaderzaal. Trendwatcher Lidewij Edelkoort zag het vorig jaar al aankomen. Vol gens haar vervagen de grenzen tus sen man en vrouw, oud en jong, kle ding voor werk en vrije tijd. Zij voor ziet voor de winter van 2017 dat werkkleding zich verder ontwikkelt in nieuwe vormen en details. De scheiding tussen werk en privé ver vaagt. Werkkleding wordt praktisch en sportief. 3 Op minimoon We trekken de wereld al in om te ontspannen, bijvoorbeeld met een yogaweek op Ibiza of een duikvakantie in Cuba. Bij pas gehuwde stellen raakt de minimoon geliefd als honeymoon. Voor een luxe kamer 1.500 euro betalen voor vijf nachten, is geen uitzondering meer. Karin Goldenbeld, mede-oprichter van de website trouwen.nl: „Veel jonge, pasgetrouwde dertigers kiezen ervoor om na de bruiloft een paar dagen te genieten van luxe, chique vijfsterrenhotels met een spa. Het mag in onze 24/7-economie allemaal extremer. Niemand heeft tijd om een maand op reis te gaan. We realiseren ons dat we in ons drukke leven aan onze gezondheid moeten denken. Zelfs bij vrijgezellenfeestjes draait het tegenwoordig om ontspannen, rust, herstel, ontgiften en genieten. De minimoon geldt als een gezonde afwisseling voor ons harde werken." 4Menstruatiepraatjes Het taboe rondom de menstruatie verdwijnt. RTL Late Night-presentator Humberto Tan onderging onlangs op televisie hoe menstruatiekrampen voelen. De tijd is voorbij dat we ongemakkelijk doen over tampons en maandverband Peter de Vroed demonstreerde dat via een apparaatje dat stroomstootjes gaf. Magazine Newsweek durfde een voorpagina aan met 'There will be blood: Get over it' (Er zal bloed zijn. Niet moeilijk doen). Dat werd met opluchting ontvangen: eindelijk de roze olifant in de kamer benoemd. En musicus Kiran Gandhi liep de marathon in Londen zonder tampon of maandverband. Het kon haar niets schelen dat de foto waarop ze rent met bebloede sportbroek, zich razendsnel op internet verspreidde. Wendelien Hebly, mede-oprichter van het maandverband- en tampon- merk Yoni, herkent de nieuwe open heid. „Toen we twee jaar geleden be gonnen met biologische, katoenen producten zonder chemische ingre diënten, zaten we om de tafel met mensen die zich ongemakkelijk voel den. Die tijd is voorbij. Door onge steldheid bespreekbaar te maken, krijgen vrouwen oog voor wat ze kunnen gebruiken. En hebben ze meer weet van het toxische shock syndroom, een infectie die je kunt oplopen door sommige tampons." dinsdag 10 januari 2017 GO Voedingsdeskundige Ay Lin Kho Veel vlees eten: ik lees en hoor steeds vaker dat het ongezond is. Daarom eet ik twee keer per week geen vlees bij het avondeten. Wel neem ik elke dag vleeswaren op brood. Met de feestda gen heb ik ook wat meer vlees gegeten. Er wordt gezegd dat je van bewerkt vlees darm kanker kunt krijgen. Later las ik weer dat het al lemaal wel meevalt. Moet ik nu wel of niet minderen met vleeswaren? Reageren? hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff PSYCHO LOOG Steven Pont Dit wacht ons in 2017 Cintha Rood RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48