3 6 kinderen beter. Terwijl creativiteit en dimlicht een goede combinatie zou den zijn voor het handvaardigheids- lokaal." „Bij helder licht blijk je gezondere keuzes te maken op het gebied van voedsel dan bij dimlicht. Uit onder zoek is gebleken dat in goed verlichte In 2020 zal tussen de 10 en 20 procent van de jongeren bijziend zijn ruimtes mensen vaker kiezen voor wit vlees, vis en groenten en minder vaak voor rood vlees. Bij dimlicht kozen deelnemers sneller voor gefri tuurde gerechten en zoete toetjes, en kregen ze gemiddeld bijna 40 pro cent meer calorieën binnen. „Daar staat tegenover dat je bij gedempt licht minder eet, en langza mer. Dus het beste zou zijn bij het kiezen en bereiden feller licht te ge bruiken, en als het eenmaal op tafel staat bij kaarslicht te eten. Dan blijft de romantiek ook nog gespaard." Uit het boek blijkt hoeveel tegen strijdige kanten er aan licht zitten: zonlicht veroorzaakt huidkanker, maar licht wordt ook gebruikt bij behandeling van huidkanker. Wat verbaast jou het meest? „De interviews met mensen die allergisch zijn voor licht waren voor mij de grootste openbaring. Dat heeft me doen beseffen hoe vanzelfspre kend licht in het leven van de mees ten van ons is en wat een mazzel ik daarmee heb. Ik zit weieens te klagen over pukkels of rimpels, maar eigen lijk mag ik mijn huid wel dankbaar zijn dat ik gewoon buiten kan zijn en kan genieten van de zon. „Dat kan van de een op de andere dag ineens veranderen, zoals bij een vrouw die ik interviewde: zij werd ineens zwaar allergisch voor zon licht, maar ook voor led- en halo- geenlicht. Dat kan iedereen zomaar overkomen." THERAPIE Heilzaam licht ALLERGIE Lichtziek ook meer led-tv's of andere vormen van ledverlichting. Ik kan me voor stellen dat dit gevolgen gaat krijgen." „Een oogonderzoeker van het Eras mus Medisch Centrum heeft voor speld dat in 2020 tussen 10 en 20 pro cent van de jongeren bijziend zal zijn. In Singapore zijn op dit ogenblik zelfs negen op de tien jongvolwasse nen bijziend. In Azië zie je een schrikbarende toename, al speelt daar ook een genetische component een rol. „Bij Chinees onderzoek werd bij 1.900 leerlingen de gezichtsscherpte gemeten. De leerlingen waren 6 jaar toen het onderzoek begon. Op dat moment had 5 procent een bril. Aan het eind van de middelbare school had 90 procent van de leerlingen len zen of een bril nodig vanwege bij ziendheid. Uit het onderzoek bleek dat het aantal kinderen dat een bril moet dragen met een kwart daalt als ze per dag 40 minuten langer buiten spelen." „Zelfs als het buiten grauw en be wolkt is, is het natuurlijke licht on vervangbaar. Op een heldere dag is het licht buiten 100.000 lux, met sluierbewolking is dat nog steeds 10.000 lux. De hoeveelheid licht op een kantoor is 500, in een gemiddeld huis 200. De hoeveelheid die je bui ten opdoet, is dus vele malen groter dan via lamplicht. „Ik ben me door dit boek veel bewuster geworden dat het belang rijk is voldoende naar buiten te gaan. Daglicht verhoogt de productiviteit en geeft een groter gevoel van veilig heid dan kunstlicht. Daarom is het heel belangrijk dat kantoren vol doende ramen hebben. Vitamine D kun je misschien nog uit een potje halen, maar er valt met medicijnen en lampen niet op te werken tegen de voordelen van daglicht. „Tegelijk kan met lampen veel winst worden behaald. Uit verschil lende experimenten is gebleken dat de kwaliteit van het licht in verzor gingshuizen en bejaardenhuizen grote invloed heeft op hoe oudere mensen en dementerende bejaarden functioneren. Dat geldt ook voor klaslokalen: bij goed licht leren dinsdag 10 januari 2017 GO Cursisten die de indruk wekken gevorderd te zijn, blijken er soms minstens zo veel moeite mee te hebben als ik, wat prettig is voor be ginnelingen. Aan het eind van de yogales lig gen we tijdens het re laxmoment als babykan goeroes in een buidel van doek gewikkeld. Het voelt heerlijk ontspan nend. Zo terug-naar-de- baarmoeder heb ik zel den gelegen. —Cintha Rood Sfeer in de les Er hangen relatief weinig doeken, waar door je veel aandacht krijgt. Het is wel wor stelen met de stof. Wie liever gezellig praat, kan beter naar een les waar je meer met elkaar buigt en strekt. Snel aan te haken Na de les merk ik dat ik mijn spieren heb gebruikt, wat voor een lekker vermoeid ge voel zorgt. De eerste keer is on wennig: Val ik niet op mijn hoofd? Hoe houd ik het doek vast? Ziet dit er dom uit? Kwaliteit van de leraar De docent ziet veel. Ze maakt luchtige grapjes en zorgt er voor dat de les niet zweverig wordt. Kom je voor een al leswetende yogi dan moet je verder zoe ken. Deze docent is volstrekt normaal. Prijs kwaliteit 10 euro kost de proefles. Dat is niet veel als je kennis maakt met de Cirque du Soleil-acrobaat in jezelf. Voor aerial yoga be taal je 5 euro per les extra, tenzij je een abonnement afsluit. Eind oordeel Minstens één keer doen! ▲Hangen en worstelen met het doek bij aerial yoga. fotodreamstime Licht beïnvloedt zelfs je eetge woontes. Hoe zit dat precies? Gemma Venhuizen - Licht. (AtlasContact) Zo'n 3 procent van de Nederlanders lijdt aan winterdepressie, en nog eens 8 procent aan een mildere vorm. Zij heb ben baat bij een kuur lichttherapie: een week lang om 8 uur 's och tends driekwartier voor een lamp van 10.000 lichteenheden (lux). Lichttherapie kan hel pen bij premenstrueel syndroom en psoriasis. Zelfs bij de behandeling van sommige soorten huidkanker. Uv-straling en vitamine D remmen darmkanker af, en ver minderen de kans op suikerziekte, beroertes, hoge bloeddruk en hart en vaatziekten. Ook wordt onderzocht wat de invloed van licht is op borderline, manisch- depressiviteit en eet stoornissen. Er bestaan ernstige al lergieën voor zonlicht, zoals xeroderma pig mentosum. Bij deze ziekte krijgt iemand al van jongs af aan in de zon veel sproeten, en op latere leeftijd huidtumo ren. Erytropoëtische protoporfyrie, is een erfelijke stofwisselings ziekte waarbij iemand direct verbrandt in de zon. Wie hieraan lijdt kan alleen naar buiten met dikke kleren aan. Polyforme lichteruptie is de meest voorko mende vorm van licht- allergie: bijna een op de vijf mensen heeft het. In lichte gevallen krijgt iemand bultjes, in zwaardere gevallen zorgt zonlicht voor rode uitslag en jeuk. We worden door het gebruik van die apparaten niet alleen slechte slapers, maar ook slechte kijkers. Dragen we over twintig jaar alle maal een bril? Hoewel de werking van kunstlicht en daglicht op elkaar lijken, zijn ze niet inwisselbaar. Waarom niet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45