Echte mannen zijn vaders 0) Aerial yoga eindigt in een 2 RENE DIEKSTRA Energie Als de winterdagen grijs en grauw zijn, komen we 90.000 lichteenheden te kort. Gemma Venhuizen schreef een boek over hoe licht ons leven beïnvloedt. „Zonlicht is onvervangbaar." Column LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS Soms ga ik naar een katholieke, dan weer naar een protestantse en soms zelfs naar een adventistenkerk. Wat me drijft is, behalve een soort heimwee naar het naïeve geloof dat ik als kind had, de hoop dat ik iets te horen krijg wat me inspireert. Wat me aan het denken zet of emotioneel raakt. Dat gebeurt zelden. Van daar dat ik meestal mopperend thuiskom met het commentaar dat de preek weer eens een gemiste kans was. In dat opzicht was de dienst die ik in de kerst nacht onlangs bijwoonde een grote uitzonde ring. Ik denk dat het kwam doordat de dominee niets verkondigde, maar oprecht iets wilde uitleg gen en dat op een ongebruikelijke manier deed. Namelijk aan de hand van een beamer die op de muur naast hem een schilderij projecteerde van de zestiende eeuwse schilder Guido Reni. Op dat schilderij staat Jozef afgebeeld met een baby, het kind Jezus, beschermend in zijn armen. Jozef weet, zo sprak de dominee, dat dit kind niet van hem is. Maria is door iemand anders zwanger gemaakt, ze is dus overspelig geweest. De meest voor de hand liggende reactie - zeker in die tijd - zou zijn om haar daarom te verstoten. Maar daarmee zou hij haar met schande over laden en buiten de ge meenschap plaatsen. Het kind zou vaderloos en in armoede op groeien. Thuisgekomen vroeg ik me af hoeveel echte mannen er dan eigenlijk zijn Jozef maakt een moe dige keuze. Hij kiest niet voor zijn eigenbe lang en tegen de heer sende culturele opvat tingen in voor het welzijn en de ontwikkeling van het kind. Hij blijft de moeder als zijn partner aan vaarden en de baby als zijn zoon. verhaal niet Maria is en evenmin het kind Jezus, maar die eenvoudige timmerman, Jozef. In de loop van de geschiedenis hebben talloze mannen, mede onder druk van hun families en de samenleving, die andere keuze gemaakt. De keuze voor het eigenbelang dat indruist tegen het belang van het kind. Dat gebeurt nog steeds. Veelbetekenend op dit punt is dat in de cultuur van de Sioux-indianen in Noord-Amerika de mannen die dit doen, niet als echte mannen worden beschouwd. Sioux ken nen een uitdrukking die het treffend weergeeft: 'een man is de vader van ieder kind'. Oftewel, een echte man ontfermt zich als een vader over ieder kind in nood dat hij op zijn le venspad tegenkomt. Thuisgekomen vroeg ik me af hoeveel echte mannen er dan eigenlijk in Europa zijn, gegeven het feit dat er zoveel kinderen in nood verkeren in de vluchtelingenkampen en huidige oorlogsgebieden. En hoe goed het zou zijn als iedere Europese man zich zou opwerpen als vader voor een kind dat oorspronkelijk niet het zijne is. JCKET TOT ld X< e merkte al jaren sterke verschillen in haar stemmingen. Voor de wetenschap reist Gemma Ven- I huizen naar landen I waar het nauwelijks donker wordt. Zo ontdekte ze de eu forie die een overvloed aan licht kan geven. Tegelijk kreeg ze in eigen land steeds vaker last van de winter blues. „Dat wekte mijn nieuwsgierig heid op naar wat licht met je doet. Zonder licht waren we er niet eens, maar we weten er maar zo weinig van. Er zitten veel kanten aan. Het beïnvloedt je stemming, je smaak, je libido, de productie van hormonen zoals melatonine, serotonine en tes tosteron en natuurlijk je slaap." „Het werkt als een schakelaar. Och tendlicht is blauw en remt de aan maak van het slaaphormoon melato nine. Je wordt er alert van. Ons bio ritme loopt niet precies synchroon met ons dagritme van 24 uur; jonge ren hebben vaak een vrij lange cyclus van zo'n 25 uur, oudere mensen vaak een cyclus die tegen de 23 uur aan zit. Daardoor gaat je ritme dus steeds meer uit de pas lopen. Dat geldt nog sterker voor avondmensen. „In onze maatschappij word je min of meer geacht een ochtendmens te zijn. Het is voor avondmensen dus kiezen uit twee kwaden: laat naar bed gaan en vroeg opstaan en een slaaptekort opbouwen, of laat op staan en te weinig licht krijgen. Daar door kampen avondmensen vaker met depressies, is gebleken." „Dat klopt. Dat is het probleem met beeldschermen: die bevatten relatief veel blauw licht. Dat is funest voor onze nachtrust. Bij een computer en smartphone zit je veel dichter op het beeldscherm dan bij een televisie. Bovendien gebruiken veel mensen die apparaten zelfs nog in bed. De aanzuigende werking is groter; de neiging om onafgebroken naar het scherm te kijken is bij een tablet of telefoon meer aanwezig dan bij een televisie. Maar tegenwoordig zijn er dinsdag 10 januari 2017 GO Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest. René Diekstra woont af en toe een kerkdienst bij. Niet omdat hij zichzelf als gelovig beschouwt. Wel omdat hij zoekende is, hoewel hij niet precies weet waarnaar. Al luisterend naar deze uitleg realiseerde ik me dat de centrale figuur, de held eigenlijk, in dit Het Bucketlist Boek voor vrien den - Elise De Rijck 250 ideeën om vriendschap pen te verrijken (Lannoo, 12,50) VOLTOOID LEVEN Voltooid leven - Els van Wijngaar den Wetenschap per interviewt ou deren die lijden aan het leven (AtlasContact, 19,99) WÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊ God en de kunst van het vissen - Marc-Alain Oua- knin Franse filo soof op zoek naar God (Lan noo, 19,99) De Amerikaanse popzangeres Pink durfde het aan: hangend aan een lus van stof optreden voor een volle zaal. Haar acrobatische toeren leer je in aerial yoga, maar dan zonder het gejuich van fans. Bij een les yoga denk ik aan een mat op een vloer vol ondefinieer bare frummels. Zweven boven de grond is dus een aanrader voor dwangneuroten zoals ik. Aerial yoga wordt sinds 2013 gegeven in onder meer de yoga- studio's van Thrive Yoga. Ze combineert hatha yoga met lucht- acrobatiek. Welke oefe ning je ook moet doen: ze liggen allemaal bui ten je comfortzone. Dat geeft yoga een extra dimensie. Ik doe van alles waar ik stiekem trots op ben. Bijvoor beeld een handstand: als bange poeperd waar het om gymnas tiek gaat, is dat een persoonlijke overwin ning. Zowel de veiligheid van het doek als de bege leiding zorgen ervoor dat je de balansoefe ningen, yogahoudingen, buigingen en heupope ners aandurft. Geen dag zonder licht Vivian de Gier Waarom is ochtendlicht volgens jou belangrijk? Aan de ene kant vangen we vaak te weinig (blauw) licht op, aan de andere kant juist te veel door alle elektronica. Hoe zit dat? Gemma Venhuizen: „Bij helder licht kies je gezonder voedsel." FOTO JEAN-PIERRE JANS Reageren? hartenziel@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44