Terreur speelt steeds grotere rol bij vakantiekeuze Strenggelovige Henk K. mishandelde en misbruikte zijn kinderen 3 In de woning van de strenggelovige Henk K. uit Bunschoten, vader van negentien kinderen, speelden zich volgens het Openbaar Ministerie in Utrecht de afgelopen vijftien jaar gruwelijke taferelen af. «ft Als het Henk K. niet zinde, dan sloot hij zijn oudste zonen en doch ters dagen- en soms wekenlang op in het aardappelhok of op de ge blindeerde zolder of in een afgeslo ten zeecontainer achter het huis. De kinderen zagen geen daglicht, aldus het OM. Ze kregen nauwelijks te eten en moesten hun behoeften doen in hun tijdelijke gevangenis. De 47-jarige Bunschotenaar, voor wie het strengste gereformeerde geloof nog te rekkelijk is, werd in september gearresteerd nadat en kele inmiddels volwassen kinderen aangifte deden tegen hun vader. Volgens de dagvaarding voerde Henk K. een schrikbewind in de af gezonderde woning van het gezin tussen de brood- en visfabrieken van Spakenburg. De allerjongsten uitgezonderd, kreeg zijn kroost er met regelmaat van langs met de lat, een stuk hout of de vuisten van va der. Ook zou hij zich hebben ver grepen aan een van zijn dochters. Het meisje was volgens justitie 10 jaar toen het misbruik plaats vond. De poging tot doodslag met de kettingzaag staat als schokkendste feit bovenaan de tenlastelegging. Henk K. snoerde een van zijn zoons vast op tafel, trok de kettingzaag aan en hield het gierende apparaat op centimeters van het hoofd van de jongen. Of het bij één keer bleef of vaker gebeurde, laat de verkorte dagvaarding in het midden. Een an dere zoon werd volgens het OM bijna gewurgd door zijn tirannieke vader, die een imposant postuur heeft. i Henk K. voerde een schrikbewind in zijn afgezonderde huis in Spakenburg De altijd in boerenkiel gestoken Bunschotenaar is eigenaar van een goedlopend metsel- en voegbedrijf, waarin meerdere van zijn zoons werkzaam zijn. Het gezin leidde een geïsoleerd bestaan in het voor malig vissersdorp, omdat vader Henk zijn vrouw en kinderen geen omgang met andersgelovigen toe stond. K. behoort tot de school van de ultra-orthodoxe bevindelijk ge- reformeerden. Ze leven strikt naar de Statenbijbel en enkele 17de eeuwse theologische geschriften van de Synode van Dordrecht. Henk K. stond vanwege zijn ge loof al meerdere keren voor de rechter. Hij botste voortdurend met Jeugdzorg en de Raad van de Kin derbescherming over de leerplicht. K. weigerde zijn kinderen naar een middelbare school te sturen, omdat geen enkele gereformeerde onder wijsinstelling zuiver genoeg in de leer was. Alleen basisschool Eben Haezer in Barneveld kon de goed keuring van de koppige Henk K. wegdragen. In 2007 haalde de Bun- schoter zijn gelijk bij de rechtbank: hij en zijn vrouw mochten van wege hun geloofsovertuiging het oudere kroost thuis blijven onder wijzen. Een boete van 600 euro voor eerdere leerplichtontduiking vocht de principiële Bunschotenaar vergeefs aan tot de Hoge Raad. Verbranding In 2010 botste K. opnieuw met de kinderbescherming, nadat hij wei gerde een van zijn zoons na een derdegraads verbranding in het zie kenhuis te laten helpen. De 10-ja- rige jongen liep volgens de vader ernstige brandwonden op toen een bromfiets waar zijn oudere broers aan sleutelden, vlam vatte. Henk K. knipte de vellen eraf, zoals hij des tijds zelf vertelde tegen de krant, en smeerde zijn zoon van top tot teen in met een alternatieve zalf. De jon gen herstelde wonderwel van zijn verwondingen. Jeugdzorg liet hij op de stoep staan. Morgenvroeg verschijnt de Bun schotenaar voor de eerste keer voor de strafrechter in Utrecht. Die moet beslissen over het verlengen van zijn voorarrest. Dat blij kt uit onderzoek van onder zoeksbureau NBTC-NIPO naar het vakantiegedrag van Nederlanders. Daarbij keek het bureau naar de va kanties die Nederlanders maakten in 2016, het jaar dat werd geteisterd door aanslagen in onder meer Nice, Istanboel, Berlijn, luchthaven Za- ventem en hun plannen voor 2017. NBTC-NIPO vroeg de Nederlan ders of ze bij hun vakantieplannen meer dan voorheen kijken naar de veiligheid in het land van bestem ming. 60 procent van de onder vraagden gaf aan het daar 'mee eens' of 'helemaal mee eens' te zijn. Ruim 30 procent antwoordde neu traal. Slechts een klein percentage zegt onomwonden niet extra op veiligheid te letten. „De vraag gaat over veiligheid in het algemeen, maar het is zeker zo dat toegeno men terreurdreiging bepalend is voor het feit dat er steeds meer vraag is naar veiligheid van vakan tiebestemmingen", zegt Kees van der Most van NBTC-NIPO. Kijkend naar het vakantiegedrag van Nederlanders in 2016, lijkt ter reurdreiging ook al een rol te heb ben gespeeld. Terwijl het totaal aantal vakanties iets steeg, daalde het aantal buitenlandse trips van 18,1 miljoen in 2015 naar 17,9 in 2016. Vakanties in eigen land namen juist toe. Een en ander lijkt het gevolg te zijn van aanslagen in vakantielan den als Turkije, België en Frankrijk. Het aantal keren dat de reisadvie zen van het ministerie van Buiten landse Zaken werd geraadpleegd, nam ook sterk toe: vorig jaar wer- Stijgers en dalers vakantielanden Italië +11% Jjj den die 2,5 miljoen keer bekeken. Dat is een verviervoudiging in twee jaar tijd. Een uitschieter was het reisadvies Turkije dat op 16 juli, de dag na de mislukte coup, door 100.000 mensen werd bekeken. Als Nederlanders eenmaal hun vakantiekeus hebben gemaakt, gaan ze vaak onvoorbereid op pad: 74 procent informeert zich niet over zaken als benodigde reisdocumen ten, vaccinaties of andere veilig heidssituaties ter plaatse. Mede daardoor moesten ambassades en consulaten vorig jaar bijna duizend keer te hulp schieten omdat Neder landers in het buitenland in de pro blemen kwamen door verkeerson gelukken, ziekenhuisopnamen en vermissingen. Dat is 8 procent meer dan het jaar ervoor. Een tekenend voorbeeld van 'on doordacht handelen' was Klaas Haytema, die een boeddhistisch ri tueel in Myanmar verstoorde door de stekker uit een versterker te trek ken. Hij kreeg 3 maanden cel. dinsdag 10 januari 2017 Tiran bedreigde zoon met draaiende kettingzaag Marco Willemse Bunschoten-Spakenburg I Henk K., eigenaar van een metsel- en voegbedrijf, is ultra-orthodox gereformeerd. Veiligheid en terreurdreiging spelen een steeds grotere rol bij de vakantiekeus van Nederlan ders. Zestig procent kijkt voor zijn vakantieplannen van 2017 meer dan voorheen naar veilig heid in het mogelijke land van bestemming. Victor Schildkamp Rotterdam In landen waar door aanslagen of andere oorzaken onrust was, daalden de toeristenaantallen in 2016 ten opzichte van 2015. Andere vakantielanden profiteerden daarvan. Kaart met reisadviezen geen bijzondere risico's let op, veiligheidsrisico's alleen noodzakelijke reizen niet reizen Turkije -29% Griekenland Egypte Spanje +11% Portugal +17%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3