Oe moe'k het tuus vertelle..?! Bijzondere aanwinsten 11 Het Watersnoodmuseum breekt zich het hoofd over de identiteit van een mysterieus meisje op een foto die het kreeg van een verzamelaar. Streektaal TENTOONSTELLING ie is toch dat meisje op de foto dat zo mistroostig voor zich uit zit te staren? De zoektocht naar de identiteit van de jongedame en haar ach tergrond heeft projectmedewerker Kees Knuist van het Watersnoodmuseum in Ou werkerk tot dusver slechts een kleine stap vooruit geholpen. Knuist is er in geslaagd in contact te komen met kinderen van de foto graaf, Dominique Berretty. Zij wisten te vertellen dat hun vader de foto in februari 1953 heeft gemaakt op de Nieuwe Haven in Zierikzee. Daarmee is een stukje van de puzzel gelegd. Mosselschippers brachten in Zierikzee slachtoffers aan wal. Maar vanaf de Nieuwe Haven vertrokken evenzeer eva cués naar een tijdelijk onderkomen in de Randstad of verder het land in. „De vraag is nu", zegt museumdirecteur Siemco Lou- werse, „is dit meisje daar aangekomen als vluchteling, of wachtte ze juist op transport naar elders? Ik neig zelf naar dat laatste." Pakket Louwerse en Knuist wijzen op het keurig in gepakte pakket naast het meisje. Knuist: „De mensen die destijds uit hun ondergelopen huizen werden gered, hadden meestal niet de tijd hun boeltje netjes bij elkaar te binden. Maar wat minstens net zo interessant is, waar zijn dan haar ouders? Ze lijkt te jong om al leen te reizen." Het museum kreeg de foto in november van een verzamelaar. Hij had de bijzondere plaat van Berretty jaren geleden gekocht en sindsdien hing het meisje op zijn studeerkamer. Pogingen meer te weten te komen over de achtergrond liepen op niets uit. De eigenaar hoopt met de schenking en dankzij het netwerk van het Watersnood- Is dit meisje naar de Randstad gegaan of wachtte ze op transport naar elders museum haar anonimiteit te doorbreken. De foto is één van de vier bijzondere objecten die het museum de afgelopen maanden aan de collectie heeft toegevoegd vanuit schen kingen. De aanwinsten zijn na 1 februari in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk te zien. Die dag wordt de ramp van 1953 cen traal herdacht bij het nationaal monument. Aansluitend wordt in het museum een sym posium gehouden, waarbij verhalen over het water toen en nu centraal staan. Deze bijeen komst wordt geopend door Deltacommissa ris Wim Kuijken. Het is mee énige schroom da'k vandaehe aandacht bestede an de wereld van de senioren rond de biljarttaefel in 't algemeên en die van onze club uut Meliskèreke in het biezonder. Eigenlijk oop ik da'k mensen een bitje waerm kan maeke mee dit verhaaltje vö een leuk, spannend en goed alternatief vó het zitten achter de graniums of ange op een bank of de klapbanke. Gelukkig ebb'ik toestemming van m'n ploeggenoten en zodoende kan ik wat dingen van 'achter de scher men' in 't openbaer brienge. Het liekt een mannenwereld, dat biljarten vö ouweren. Mè vö vee vrouwen is 't gewoon te onbekend. Ze blieke de spelregels nie te ken nen en haen liever sjoele, rummi- cubbe of koersballe, a weet ik, dat er uutzonderingen bin. Onze club telt alléén mannen, Vrouwen, die langs de taefels lope, kieke nauwe lijks of dienke oogstens: 'Wat doen ze di eigenlijk..!?' Nou het is sim pel. Je moe mee een stok, die ze een 'keu' noeme, drie ballen in be weging zien te kriehen. De rest leer je laeter. Vrouwen zien op de tillevisie wè es een biljarttaefel vol ballen, mè dat is an ons nie be steed. Drie ballen is meer dan ge noeg vö ons! Iedereên, die kennis wil maeke mee het groene laeken en de keu ei mogelijkheden zat. Was het vroe ger echt een café-sport of spil?), noe kao je overal terecht en ont- vange ze je hraog, wan di bin vee kaele en hrieze 'koppen' te zien! Joenge anwas (zestig-plussers!) is overal welkom. En een hroöt voor- deêl is dat iedereên speelt nè z'n eihen mogelijkheden; ze noeme dat een 'gemiddelde'. Dat oudt in, dao je meer tegen j'n eihen speelt as tegen een ander. Dirom kan ook een beginner as ik hliek meedoe en oef ik nie zövee punten te aelen as een gevorderden. En meedoen is belangrieker dan winnen a is dat leste wè leuk natuurlijk! Het biljartboek telt vee bladzij den. Ik bin nog mè an't begin en dan is 't aol a nie eenvoudig. Mien hroötste vordering is dienkelijks da'k noe beter zie wat as m'n an- den en de stok (nog) nie kunne uutvoere! Ze zeie da zöies 'een be gin' is! Toch moe je nie dienke, dat het presteren hlad nie meetelt. De 'derden' elt, die echt nie zö lang duurt as in m'n vorige sport(en) leven, oordt gebruukt voral vö zelfkritiek. Iemand vindt z'n eihen een 'scheel oen', laeter verbeterd in 'mee m'n schele kop' en dat be tekent dat de vurm van de dag d'r echt nie was! Sommige haen ook in gesprek mee de ballen. As je ze dan bezig oort, liekt het een bitje op het africhten van een joengen ond. Ze commandere dan tegen een bal die te langzaem rolt: 'Loop nog es even deur!' of eên, die te snel haet, oordt dringend verzocht te stoppen: Stoppe noe, stoppe!' Zelfs tegen een bal, die, aerzelend, een andere bal nie in beweging dreigt te briengen, klinkt het com mando: 'Zoek, zoek toch!' Ballen luustere overigens nog slechter dan onden of huus! Ook an't tuusfront oordt ge docht, wat overigens eigenlijk hlad nie nódig is. Nae wat missers vraehe sommige d'reihen af: 'Oe moe' k dat noe tuus vertelle?!' of 'En di moe je noe verder mee leve!' In betere tieden oor je dan: 'Di kan jie mee tuuskomme bie je vrouwe!' Je kan toch wè tuus komme En zö komme me de winter deu! Mensen, as julder noe nieuwsgie rig hore bin, hae gerust es kieke! De graniums groeie toch wè!! dinsdag 10 januari 2017 PC Identiteit van meisj e op foto 1953 dichterbij Wie o wie is toch dit meisje? reprofotovan mariekemandemaker Marcel Modde Ouwerkerk -Siemco Louwerse (directeur) Naast de foto van het mysterieuze meisje voegt het Watersnoodmuseum nog drie bijzondere schenkingen aan zijn perma nente tentoonstelling toe, waaronder: Een bakelieten pen met daarin de naam J.M. Schot van Veen gegraveerd. Het schrijfgerei was van de negentienjarige boerenknecht Johannes uit Dreischor. Hij was onderweg met koeien. Toen hij onder aan de dijk bij een hek uitrustte, werd Jo hannes gegrepen door een vloedgolf en meegesleurd. Zijn ouders kwamen eve neens om het leven. Zijn broertje over leefde de ramp. Het pennetje werd in 1989 bij het ploegen gevonden. De bril van Aagje Los-Tijl uit Oude- Tonge. Ze droeg deze bril op een foto die werd gemaakt ter ere van haar 50-jarig huwelijksjubileum met Jan Los. Een poppenstoeltje uit Oude-Tonge, ge schonken door een mevrouw uit Zeist die het iedere dag afstofte en waar absoluut niemand anders aan mocht komen. De verhalen bij deze aanwinsten worden nog nader uitgewerkt en na 1 februari bij de voorwerpen geplaatst. In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dia lect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de gesproken ru briek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38