8 Zuiderburen 't Nieuwe Zand moet bij de top van Europa gaan horen ,,'t Nieuwe Zand moet het plein van de toekomst belichamen", legde de Brugse burgemeester Re- naat Landuyt de lat hoog. Het is nu aan architectuurbureau West 8 in Rotterdam met ingenieursbureau Snoeck Partners uit Kortrijk en atelier Roland Jéol om dit waar te maken. Zij gingen ging er met de winst vandoor in de Europese ont werpwedstrijd. Potentie Het ontwerp 'Plein van 150 linden' van West 8, van de in Zeeland ook bekende architect Adriaan Geuze, heeft in elk geval op papier veel potentie. Het brengt de structuur van de stad Brugge terug naar de tijd dat de noodzakelijke, maar ook lelijke rondweg nog niet bestond. Brugge is een stad van allure waar jaarlijks honderdduizenden toeristen komen, maar de stad heeft ook een heel lelijk plein, Het Zand. Dat gaat veranderen. Wie Brugge met de auto be zoekt, komt haast als van zelf op Het Zand uit. In de immense parkeerruimtes kun je bijna altijd wel een plekje vin den. En lopend ben je zo in de prachtige historische binnenstad. Maar Het Zand heeft een uitstra ling van niks. En dat valt nogal op, want het is groot, 25.000 vierkante meter oftewel tweeënhalve hectare. Er zit kraak noch smaak aan. Groen is er nauwelijks te bekennen. De bestrating is ook nog eens ur slecht. Hele stukken zijn verzakt. In het dak van de ondergrondse par king zijn scheuren ontstaan, waar door het water naar binnen sijpelt. Boomroosters zijn verroest. De ver lichting doet het nog, maar daar is ook alles mee gezegd. Het Zand is in de huidige condi tie een stad als Brugge onwaardig, hoor je maar al te vaak. Terwijl Het Zand - vernoemd naar de zande rige ondergrond - vaak dienst doet als de huiskamer van Brugge. De Meikoor-kermis vindt er jaarlijks plaats. De Zandfeesten, vele mark ten, concerten en andere grote evenementen worden er ook ge houden. Op oudejaarsavond stond het plein nog vol met feestvierders voor het meezingfestijn Brugge Zingt. Het stadsbestuur van Brugge heeft de kritiek ter harte genomen en actie ondernomen. Bij het ma ken van de plannen is de stad niet over één nacht ijs gegaan. Het be stuur schreef een Europese ont werpwedstrijd uit, met de ambitie te komen tot een plein dat in Eu ropa tot de top behoort. Eigentijds, modern, maar ook een plein dat nadrukkelijk een binding heeft met de naastgelegen middel eeuwse binnenstad. 't Nieuwe Zand is straks niet meer zomaar een dak boven een par king. Het sluit aan bij het histori sche stratenplan van Brugge. Het is lang geleden dat dit zo was. België was één van de eerste landen op het Europese continent waar spoorwegen kwamen. Al in 1838 kreeg Brugge een spoorver binding met Gent. Het eerste sta tion kwam op Het Zand, lekker dicht bij de binnenstad, maar de spoorlijn sneed het centrum af van het westelijke deel van de stad. Wat in 1838 fout is gegaan, wordt anno 2017 hersteld. Het Zand Normaal 22&9T- voor W55,- NormaalJS99^ VOOR Ras,- dinsdag 10 januari 2017 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Het Zand krijgt zijn centrale plaats in de Brugse binnenstad terug. UITSLl CEL Brugge krijgt voor 8,5 miljoen euro e Frank Gijsel Brugge 3+2 zits Paraguay Karakteristiek vormgeven bankstel uitgevoerd in Categorie 1 Leder. Leverb ECHT] LEDER Het huidige Het Zand is Brugge onwaardig, fotos peter nicolai 3+Relax+Hoelf+3+Longehait Mystique Hoekcombinatie met subliem zitcomfort uitgevoerd in Stofcategorie 1 inclusief manueel Relaxsysteem. Normaal.26897voorj89SC-. Nu 1569,42. Als 3+Relax+Hoek+3 zits: 197,52 2,5+2 zits Gazelle Met zijn stevigheid en elegantie volgt het de traditie. Naast een strak design onderscheidt dit bankstel zich door zijn countrystyle. Uitgevoerd in Supreme. Tevens leverbaar in diverse bekledingen en kleuren. 2+Hoek+2+Longchair Franco Complete en royale zitgroep in stofcategorie 1. Leverbaar In diverse kleure NormaaL2^99F voorJJ49^nu 949,59. Als 2+Hoek+2:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36