Nuttig netwerk tegen suïcide OM eist boete voor aanrijding op zebrapad Klusser 'I, Daniel Blake' beste film van afgelopen jaar 2 SUÏCIDE MARIE-JEANNE WILDE ZICH In Nederland maken gemiddeld vijf mensen per dag een eind aan hun leven. In Zeeland komt zelfmoord relatief vaker voor. Het project Zeeland Zonder Zelfmoord moet daar verandering in brengen. Commentaar Zeeland zonder zelfdoding. Is dat een utopie? Waarschijnlijk wel, maar het blijft een doel om na te streven. Daarom is het goed dat hier een bijzonder preventienetwerk komt. Het belangrijkste kenmerk daarvan is dat allerlei partijen hun krachten bundelen. Tot de spoor wegen aan toe. Deze brede aanpak heeft in Canada en Duitsland al geleid tot een spectaculaire vermindering van het aantal zelfmoord pogingen. Mensen met suïcidale neigingen raken in de aanloop naar een zelf moord vaak in een isolement. Ze gaan bijvoorbeeld nog wel een keer naar een huisarts, maar geven daar geen duidelijk signaal af. Om een reële kans te hebben hen nog op andere gedachten te brengen, is een breed sociaal vangnet nodig. In Engeland worden kappers en taxi chauffeurs opgeleid om gesprekken aan te knopen met mensen die bij een risicogroep horen. In Finland zijn postbodes die alarm slaan als ze vereenzaming zien. Dit soort initiatieven heeft alleen kans als er gemakkelijker over suïcide kan worden gesproken. Dat zal wel wat voeten in aarde hebben. Want zelfdoding wordt nog wel gezien als een zonde, als een verraad aan het leven of als een falen van de ach terblijvers. Maar het heeft geen enkele zin in die sfeer te praten met mensen die uit het leven willen stappen. Hoe dan wel? Elk contact dat de radeloosheid en de uitzichtloosheid doorbreekt is goed. In Nederland sterven aanzienlijk meer mensen door zelfdoding dan door verkeersongelukken. Het project Zeeland Zonder Zelf moord vraagt terecht aandacht voor dit grote probleem. Alles begint met het opmerken van zelfmoordneigingen en met de juiste eerste reactie. Het is de kunst, mensen die aan suïcide denken tijdig een vei ligheidsgordel om te doen. Die actie moet van ons allemaal kunnen komen, niet alleen van de zorg. Breed vangnet leidde in Canada en Duitsland al tot spectaculaire daling van zelfmoordpogingen Ik zag haar niet, zei de Vlissinger T. van K. gisteren tegen de Middel burgse rechters. „Ik zag wel haar hondje en ben toen vol op de rem men gaan staan." Dat was 26 okto ber 2015. De man kwam vanaf zijn werk en reed over de Koudekerkse- weg en schepte een Vlissingse die via het zebrapad probeerde over te steken toen ze haar hondje uitliet. Daarbij raakte de vrouw ernstig ge wond. Donker Volgens de verdachte (29) was het al donker toen hij daar reed. Hij ver moedt dat hij haar niet zag omdat 'daar ook donkere struiken en bo men staan'. „Ze viel niet op door die donkere achtergrond." De vrouw werd vervolgens met spoed naar het ziekenhuis in Goes vervoerd waar ze werd geopereerd. Ze is nog steeds niet hersteld, bleek gisteren tijdens de behandeling van de rechtszaak. „Ik was een zelfstan dige vrouw en kan nu niet eens meer zelf naar de kapper." Onachtzaam Volgens officier van justitie Marco van Leeuwen was er sprake van on oplettendheid en onachtzaamheid bij de verdachte. „En u hebt het stopverbod voor het zebrapad gene geerd." Hij eiste een geldboete van zes honderd euro en een geheel voor waardelijke rijontzegging van drie maanden. Uitspraak 23 januari ALMANAK De gepensioneerde Terneuze- naar was een echte doe-het-zel- ver. Zijn schuurtje lag tot voor kort vol specialistisch gereed schap dat hij, in tegenstelling tot veel familieleden en vrienden, ook wist te hanteren. Maar on langs kwam het dievengilde op bezoek en jatte de gereedschaps- kist en de meeste elektrische ap paratuur. De klusser werd niet kwaad, maar bleef handig. „Ik heb de verzekeringspenningen opge streken en ik ben veel avonden vrij, omdat ik niet overal meer hoef te helpen. Best lekker rus tig" Nieuwe voorzitter voor jeugdraad Stichting in touw voorvredesvlam Wie verdient de Cultuurfondsprijs? BIGGEKERKE Noodschool bevalt heel goed arie-Jeanne geeft als ervaringsdes kundige presenta ties, voorlichting en I workshops over le ven met gedachten aan de dood. Want zij weet wat je wel en niet moet zeggen als iemand je vertelt dat hij eruit wil stappen. „Een veel voorkomende reactie is: 'Maar je hebt zoveel om voor te leven!' Maar het gaat er helemaal niet om wat iemand hééft. Het gaat erom wat je voelt, van binnen." Er kunnen allerlei oorzaken zijn voor zelfmoordgedachten. Een 'verlieservaring' (overlijden van een dierbare, scheiding) maakt TIPS mensen kwetsbaarder. Net als een psychiatrische stoornis, een trauma, verslaving, gevangenis straf, persoonlijkheidskenmerken als impulsiviteit en agressiviteit en een ernstige ziekte. Suïcide is ook 'besmettelijk': wie in zijn naaste omgeving een zelfmoord meege maakt heeft, zal zelf ook eerder der gelijke gedachten krijgen. Ouder worden, tot slot, maakt ook gevoe liger voor zelfmoordgedachten. Marie-Jeanne hoorde er als kleu ter al 'niet bij'. „Op het schoolplein niet mee mogen spelen. Nooit op feestjes uitgenodigd worden. Als laatste gekozen met gym. Ik was dat meisje in een hoekje met een boekje, dat meisje dat op het schoolplein apart stond. Ik had één boezemvriendin. Toen die ver huisde, viel ook dat steuntje weg. Elke dag ging ik vanuit school naar boven, naar mijn kamer. Huiswerk maken." Niemand die oppikte dat Marie- Jeanne steeds verder in een isole ment kwam. Als 15-jarige had ze haar eerste depressie te pakken, zegt ze terugkijkend. „Ze hebben het nooit gezien. Van buiten zag je niets aan mij. Ik liet niets merken, maar ging eten. Verdriet, frustra ties, boosheid: ik at alles weg." Die eerste keer dat ze er daadwer kelijk een einde aan wilde maken was in 1988: „Ik zat in mijn tweede depressie. Mijn schoonmoeder was net overleden en mijn toenmalige man was in diepe rouw. Mijn eigen moeder lag in het ziekenhuis met borstkanker. Overal om me heen was verdriet, niemand kon het mijne er bij hebben. Ik kon niet meer verder leven. En ik kon mijn twee kindjes niet achterlaten bij 'I, Daniel Blake' is de beste Film by the Sea-film van 2016. Dat blijkt uit de publieksstemming die het festi val heeft gehouden. Het publiek kon kiezen uit hon derd films die afgelopen jaar te zien waren tijdens het festival of tijdens 'Film by the Sea door het jaar' en die zijn uitgebracht in de Nederlandse bioscopen. 'I, Daniel Blake' van de Britse regis seur Ken Loach - over een meubel maker die ziek wordt en daarna ver- strikt raakt in bureaucratische rompslomp - won met overmacht. Dat is geen verrassing, want tijdens het festival kreeg de film al de hoogste waardering van het pu bliek. Op het filmfestival van Can nes won deze de Gouden Palm. Top 10 De top-ro van de verkiezing ziet er als volgt uit: r. I, Daniel Blake, 2. Tonio, 3. Elle, 4. La La Land, 5. The Light Between Oceans, 6. Toni Erdmann, 7. Perfetti Sconosciuti, 8. Room, 9. The Danish Girl, to. Spotlight. Film by the Sea vertoont 'I, Da niel Blake' nogmaals op maandag 23 januari om 20.00 uur in CineCity Terneuzen en op dinsdag 24 januari om 14.00 en 19.30 uur in CineCity Vlissingen. dinsdag 10 januari 2017 n De officier van justitie eist een boete en een voorwaardelijke rijontzegging voor een aanrij ding op een zebrapad in Vlissin- gen. Emile Calon Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VEERE De jeugdraad Veere, die opkomt voor de Veerse jongeren, krijgt een nieuwe voorzitter. Leon de Voogd (17) uit Oostka- pelle vervangt Katelijn Boerma (19) uit Koude- kerke. Katelijn is na 3,5 jaar voorzitterschap niet op het raadswerk - ge vraagd en ongevraagd advies geven - uitgeke ken, maar gaat op stage naar het buitenland. Leon wordt morgen geïnstal leerd in de raadszaal. VLISSINGEN De stichting World Peace Flame Vlissingen hoopt volgend jaar mei continu een Vredesvlam te laten branden op het Bellamy- park. De Vlissingse Vre desvlam zou, na die in Cadzand (foto), de tweede in Zeeland zijn. De stichting houdt mor gen vanaf 20.00 uur de eerste vergadering in de kerk van het Apostolisch Genootschap, Rosen- burglaan 310, voor alle belangstellenden. MIDDELBURG De Heemkundige Kring Walcheren zoekt gega digden voor de Cultuur fondsprijs 2017. Die prijs - 2.000 euro, een oor konde en een artikel in het tijdschrift De Wete - wordt iedere drie jaar uit gereikt aan een persoon of instelling die zich be langeloos heeft ingezet voor het Walchers erf goed. Kandidaten aan melden kan tot 28 fe bruari bij de HKW, Toor- envliedtwegje 4, 4335 HE Middelburg. De leerlingen van basis school De Schute ver welkomden hun nieuwe school gisteren met ple zier. Het is een nood school, de echte nieuwe school komt volgend jaar samen met het dorpshuis in een nieuw gebouw. Veel kinderen vinden haar mooier dan de oude Schute. ZEELAND7 Ik ben de moeite Ondine van der Vleuten 1 Wees opmerkzaam. Mensen met een doodswens zullen dat lang niet altijd uitspreken, maar eerder een gevoel van grote ho peloosheid uitstralen. Wekt ie mand de indruk zich machteloos te voelen en wanhopig te zijn, dan kan de dood voor zo'n persoon een reële optie worden. 2. Ga het gesprek aan. Vraag of het wel goed gaat. Stop niet bij het korte antwoord ('goed') maar vraag dóór. Durf te vra gen: is de dood wel eens een overweging? Wees niet bang dat je iemand daardoor op ideeën brengt. 3. De telefonische hulplijn 1130nline (0900-0113) geeft 24 uur per dag, zeven dagen per week steun en advies aan men sen met zelfmoordgedachten. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30