Een gewaarschuwd mens Vorig jaar in totaal 2,9 miljoen euro opgenaaid via crowdfunding Wie is het meisje op rampfoto 1953? Crowdfunding wint aan populariteit. De campagne van de provincie om publieksf inanciering te stimuleren, lijkt zijn vruchten af te werpen. 'wKatlk manat' I.V.M. werkzaamheden verboden te parkeren lanqs de Vredehoflaan vanaf 9-jan.07h qeldt ook voor parkeervakken Zeeuwen lopen steeds vaker warm voor crowdfunding. Afgelopen jaar werd zo bijna 2,9 miljoen binnen gehaald. In 2015 was dat nog 1,9 mil joen euro. Bij crowdfunding (publieksfi- nanciering) vragen ondernemers of organisaties her publiek geld re ste ken in specifieke projecten. In ruil daarvoor ontvangen investeerders later - als het project eenmaal is ge realiseerd - een financiële tegen prestatie of een beloning in natura. Zeeland bleef aanvankelijk wat achter op het gebied van crowdfun ding. De provincie is daarom bijna een jaar geleden samen met advies bureau Douw&Koren een cam pagne begonnen om publieksfi- nanciering te stimuleren. Er zijn voorlichtingsavonden geweest en diverse projecten worden actief be geleid. Dat lijkt zijn vruchten af te wer pen, want afgelopen jaar werden 37 projecten succesvol gefinancierd. In 2015 waren dat er nog 23. Het totale bedrag steeg van 1,9 naar 2,9 mil joen euro. De 10,6 miljoen euro die in 2015 bijeen werd gebracht voor het Admiraal de Ruyter Ziekenhuis in Vlissingen is daarbij buiten be schouwing gelaten. Dat de groei te danken is aan de provinciale campagne, valt niet hard te maken, zegt Simon Douw van Douw&Koren. „Wat we wel zien is dat in het eerste halfjaar van 2016 nog 805.000 euro werd opge haald en in het tweede halfjaar, dus na het begin van de campagne, ruim twee miljoen. Daaruit zou je kunnen afleiden dat het een be hoorlijke impact heeft gehad." „Feit is in elk geval dat crowdfun ding in Zeeland veel meer aandacht heeft gekregen", aldus Douw. „Je mag aannemen dat als je er meer bekendheid aan geeft, dat het ook een aantrekkend effect heeft." De helft van de Zeeuwse projec- Feit is dat crowdfunding in Zeeland veel meer aandacht heeft gekregen ten in 2016 betrof ondernemingen. Zij haalden ook verreweg het meeste geld op. Een groot project was de getij destroomcentrale in de Oosterscheldekering, waarvoor ini tiatiefnemer Tocardo 850.000 euro via crowdfunding vergaarde. Ook 'creatieve projecten' zoals culturele initiatieven (bijvoorbeeld een festivaltent voor het Eindeloos Eiland Festival op Noord-Beveland) bleken vorig jaar in trek. Het aantal verdubbelde, van vier naar acht projecten, gezamenlijk goed voor anderhalve ton. Douw&Koren stelt dat er in Zee land nog altijd veel te winnen valt op het gebied van crowdfunding. Zo zouden ondernemers het mid del meer kunnen inzetten om niet alleen geld op te halen, maar vooral ook om klanten aan zich te binden. Ook verwacht het adviesbureau dat crowdfunding verder kan groeien door succesverhalen te to nen. „Je kunt het het beste stimule ren door goede voorbeelden te laten zien in een bepaalde niche", aldus Douw. „Verder is het goed om ken nis te delen." It dinsdag 10 januari 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 11 In de Vredehoflaan in Vlissingen wordt aan de weg gewerkt, De waarschuwingsborden zijn bijna niet te missen. Bijna. Het is de eigenaar van deze auto toch nog ontgaan. FOTOADWALRAVE Zeeuw trekt vaker portemonnee Rolf Bosboom Vlissingen -Simon Douw, deskundige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29