r\ h 1141: 27 DARTSREVOLUTIE NIEUW SYSTEEM A De dartswereld gaat op z'n kop. Met dartskasten die ook bij het gewone spel met metalen pijlpunten automatisch de telling bijhouden. En met een nieuwe bond en een nieuw WK, voor veel meer spelers. Medaille bij NK levert ticket op voor EK Westra stopt nu dan écht Zlatan wint rechtszaak en nieuwe dartsbond, met nieuwe toer nooien voor veel meer spelers. Waardoor niet alleen de beste darters goed kunnen verdienen aan hun sport, zoals nu bij de PDC het ge val is, maar veel meer profs. Frank van Creij komt met een revolutio naire opzet, die de populaire sport volgens hem volledig op zijn kop zal zetten. „We gaan zelf een dart- bond opzetten die alles in banen gaat leiden", zegt de eigenaar van dartscafé De Bergen in Rosmalen. „Ik heb op zich niks tegen de dartbond PDC en tegen de grote baas daar, Barry Hearn. Maar zij richten zich op de beste 128 dar ters van de wereld en wij doen dat veel en veel breder. Straks kunnen er bij ons veel meer mensen hun brood verdienen met darts." Geen gewone kast Het begint allemaal met een nieu we dartskast, die automatisch de puntentelling bijhoudt. En dan niet met borden waarop wordt ge mikt met pijlen met plastic pun ten (softtip-darts), want zulke kas ten bestaan al jaren. Nee, het gaat hier om het gewone darts, met de metalen pijlpunten. Drie cameraa tjes die zijn ingebouwd in de kast registreren de inslag van elke pijl op (of naast) het bord en bereke nen vervolgens de score. Gebruikers van het apparaat zullen blij zijn dat ze niet meer de scores hoeven bij te houden, met ingewikkelde sommen, onwillige stiften en vieze veeghanden tot ge volg. En de nieuwe kast is vooral ook interessant voor kroegbazen, hoteleigenaars, uitbaters van sport kantines etcetera. Want: darten kan nu nog gratis, op zo'n machi ne van Van Creij en co gaat dat geld kosten. „Zo'n 40 cent per pot je. De gratis borden zullen ver dwijnen uit de horeca." Miljoenen euro's En het gaat verder. Van Creij: „Per kast die we plaatsen, waar dan ook ter wereld, stoppen we 25 dol lar per maand in een prijzenpot voor toernooien die we gaan orga niseren." De rekensom is eenvou dig gemaakt. Duizend dartskasten betekent 25.000 euro prijzengeld, maar de Brabander denkt in veel grotere bedragen. „We hebben het over alle landen in de wereld, hè. Met honderdduizend kasten heb je 2,5 miljoen euro prijzengeld. Per maand... „Iedereen met commercieel in zicht binnen de dartswereld was al jaren op zoek naar dit systeem, maar wij hebben het nu te pak ken", zegt van Creij, die samen met een Taiwanees bedrijf achter het nieuwe concept zit en er we reldwijd octrooi op heeft. „Dit is de jackpot, geloof me", vertelt hij op de vakbeurs Horecava in de Amsterdamse Rai, waar de eerste kasten te bewonderen zijn deze week. Van Creij lijkt op deze manier dan toch succesvol ondernemer te zijn geworden in de dartswereld. In het verleden was hij persoon lijk begeleider van (de jonge) Mi chael van Gerwen, die zelfs nog een tijdje bij hem in huis woonde toen zijn thuissituatie wat insta biel was. 'Aasgieren', zoals Van f 100 140 120 Creij ze noemt, hebben zowel Van Gerwen als al het geld dat er in middels om de wereldkampioen heen hangt bij Van Creij wegge plukt. „Die groene kleur van z'n shirt, zijn pijlen, het logo, dat komt alle maal van mij af. Ik voel me nog al tijd unfair behandeld door men sen en bedrijven die er op doken toen het financieel interessant werd. Ik was zelfs bijna mijn huis kwijt op een gegeven moment, zo ver gingen ze." Zoete wraak Zijn 'wraak' is zoet. Van Creij zou er niet raar van opkijken als de PDC z'n spelers verbiedt deel te nemen aan toernooien van de nieuwe bond. „De top-30 van de PDC kan nu goed z'n brood verdie nen met darts. Wij worden voor veel meer mensen interessant. Ze zullen vanzelf naar ons toekomen. We gaan eigen WK's organiseren ook." Hij verwacht dat in juli of augus tus de eerste dartskasten in Neder land commercieel in gebruik kun nen worden genomen. „We heb ben al enorm veel aanvragen, maar de productie in Taiwan komt nu pas echt op gang. En we moeten niet overhaasten. Elke kast moet geprogrammeerd wor den, daar heb je mensen voor no dig. Alles moet goed geregeld zijn. Maar dat gaat lukken. Want dit is een gouden concept." dinsdag 10 januari 2017 SHORTTRACK De shorttrackers die zon dag bij de Nederlandse kampioenschappen de podiumplaatsen bezetten, gaan komend weekeinde in Turijn strijden om de Europese titels. De selec tiecommissie wees Ne derlands kampioen Dylan Hoogerwerf, Sjinkie Knegt en Daan Breeuwsma aan als deelnemers aan de individuele nummers. Bij de vrouwen komen Neder lands kampioene Suzanne Schulting, Yara van Kerk hof en Rianne de Vries vanaf vrijdag individueel in actie. Schulting werd vorig jaar derde bij het EK. WIELRENNEN Hij overwoog het afgelo pen jaar wel honderd keer te stoppen, maar deed het niet. Afgelopen weekeinde hakte Lieuwe Westra (Wan- ty-Groupe Gobert) alsnog de knoop door en stopt vanwege 'persoonlijke om standigheden' per direct met wielrennen. Westra (34, ooit stratenmaker die op zijn 21ste alsnog be sloot prof te worden) was een begenadigd hardrijder en hielp Vincenzo Nibali in 2014 aan de Tourzege. Dit jaar won hij nog de Drie daagse De Panne-Koksij- de. Na het voorjaar reed hij geen wedstrijd meer. VOETBAL Zlatan Ibrahimovi c (foto) heeft de rechtszaak ge wonnen die hij had aange spannen tegen Ulf Karls- son, voormalig bonds coach van de nationale at- letiekploeg van Zweden. Karlsson suggereerde vo rig jaar dat Ibrahimovic ver boden middelen had ge bruikt tijdens diens periode bij Juventus. Een Zweedse rechter veroordeelde de oud-sportarts gisteren van wege smaad tot een boete van zo'n 2.500 euro. Karls son deed zijn uitspraken tijdens een paneldiscussie en bood later zijn excuses aan. Dat was voor Ibrahi movic niet voldoende. Max van der Put Amsterdam Camera's registreren pijl Normaal dartbord 1 1st 2nd 3rd T19 T20 D12 Display toont score 1 en te gooien punten ©100117 TU Frank vamCr^ij bij 'zijn' dartskast die een revolutiè in de dartswereW moet óntkenénen. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 27