1 - bepalende factor worden in titelrace in eredivisie c nu uw zorrfc metvoordèsf 25 ;;r li JTi dige situatie eigenlijk voor dit Feyenoord, bijvoorbeeld in verge lijking met Ajax, op papier de be langrijkste concurrent? De Amster dammers hebben maximaal zo'n vier spelers in de reguliere basis- ploeg die ooit kampioen zijn ge worden: Schone, Nick Viergever, Davy Klaassen en Joel Veltman. Feyenoord heeft er drie, met Dirk Kuyt, Nicolai Jörgensen en de straks terugkerende Kenneth Vermeer, aangevuld met een staf die weet wat het vraagt om prij zen te winnen. Giovanni van Bronckhorst, Jean-Paul van Gastel en Jan Wouters wonnen meerdere kampioenschappen als speler. Dus hoe relevant is het dan, dat het Le gioen met angst en beven vooruit kijkt naar de komende maanden? „Dit team heeft absoluut een zeke re onverstoorbaarheid in zich", denkt oud-coach Leo Beenhakker, in 1999 de laatste kampioenstrai ner. „En precies dat heb je nodig om de druk van het publiek en van de buitenwereld buiten de deur te houden. Als je zag hoe ze reageerden op slechte beurten te gen Fenerbahqe en ook Go Ahead Eagles, dan is er weinig aanleiding te denken dat ze opeens in paniek raken." Clubcultuur Toch is de clubcultuur bij Feye noord onmiskenbaar anders dan bij PSV en Ajax, waar ze domweg gewend zijn geraakt aan landsti tels. Heel het clubbeleid is in Am sterdam en Eindhoven ingericht vanuit de gedachte dat alleen het hoogste telt. Dat excuses niet tel len. „De gedachtegang op de werk vloer, maar ook op de tribunes, is bij Feyenoord daardoor toch nét iets anders", zegt oud-speler Pier re van Hooijdonk. Feyenoord kende diepe crises en immense teleurstellingen. Nog maar een handvol jaren geleden verzoop het in de middenmoot. De landstitel uit 1999 is bijna acht tien jaar geleden, maar het voelt als een eeuwigheid. Die obsessie is soms haast voelbaar in de Kuip, dat klassieke stadion vol hoop en hunkering. „Dat is iets heel ongrijpbaars, maar je moet daar toch mee om kunnen gaan als voetballer", zegt Van Hooijdonk. „Je voelt dat het best bij Feyenoord-Ajax, bijna elk jaar haast, of de keren dat ze thuis op achterstand komen. Aan het ge roezemoes hoor je dan een soort onrust, die over kan slaan op het veld. Dan sluipt er soms een soort paniek in die je bij Ajax of PSV minder snel ziet. Daar denken ze veel vaker: het komt wel goed." „Uiteindelijk wordt het in de bo venkamer beslist", zegt Beenhak ker. „Als je de druk van het pu bliek buiten de kleedkamer wilt houden, heb je jongens nodig die dat aan kunnen. Wij hadden die destijds, met bijvoorbeeld Paul Bosvelt, Van Wonderen en Van Gastel. Maar dit Feyenoord heeft ze ook. El Ahmadi, Kuyt, Botteg- hin. Allemaal jongens die zich niet gek laten maken." goals en hoorde ik het voor het eerst." Op straat wordt het soms spontaan voor hem gezongen als hij voorbij loopt. „De mentaliteit is hier heel an ders dan ik gewend ben. In Nederland vroegen mensen me weieens of ze met me op de foto mochten, zogenaamd voor hun zoontje. Hier duwen volwas sen mensen hun zoontje weg omdat ze met jou op de foto willen." De keerzijde van die passie leerde hij ook al kennen. „Na de wedstrijd tegen Tondela, die we teleurstellend gelijk speelden, sprong een aantal boze fans voor mijn auto toen ik bij het stadion weg wilde rijden. Ik had drie keer op rij niet gescoord en dat was in hun ogen niet de bedoeling. Ze sloegen op mijn auto en toen ik het raam open deed, werd ik verrot gescholden. Het mooie was wel dat ik er niets van verstond. Dat is het leven van een spits hier. Als je scoort, maken ze een buiging voor je. Doe je dat niet, dan kun je er niets van." aanvalsleider van Sporting. Anders dan in Wolfsburg, waar hij een moeizame relatie had met trainer Dieter Hecking en vaak vroegtijdig naar de kant moest, laat de Portugees hem vrijwel altijd heel de wedstrijd staan. Scoren kan hij immers ook vlak voor tijd, zo bewees hij onlangs tegen Belenenses met zijn winnende goal (0-1) in de laatste mi nuut. „Het grote verschil is dat er nu vertrouwen in mij is. In Wolfsburg was er altijd wel een concurrent met een be paalde status die om de een of ande re reden moest spelen. Ik voel hier het volledige vertrouwen. Dat :aal ik terug met goals." De supporters van Spor ting hadden al snel een liedje voor de trefzekere spits bedacht. In het Estadio José Alvela- de wordt hij op de melodie van AC/DC's Thunderstruck toegezongen: na-na-na-na-na-na-na-na BAS DOST! „Geen idee hoe dat ontstaan is. In mijn derde pot, tegen Estroil, maakte ik twee dinsdag 10 januari 2017 Feyenoord heeft drie spe lers in de reguliere basis die al eens kampioen zijn gewor den met hun club. Naaste be lager Ajax telt er vier, PSV meerdere. Houden Feyenoord en Ajax het hoofd koel? onder Portugese zon Hoogtepunten van Frankrijk halfpension ook per luxe Excellent bus 1199 13 dagen oad.nl/BRFR42 Grand Tour Balkan slechts 2 vertrekdata, volvol halfpension va 1479 19 dagen oad.nl/BROE05 la- Boek nu op oad.nl/pzc C 0547 28 44 88 (ma-zo) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nl/voorwaarden Klassiek Italië Engeland, Wales Schotland halfpension gegarandeerd vertrek halfpension ook per luxe Excellent bus_ 1899 ook per luxe Excellent bus 11249 12 dagen oad.nl/BRIT42 'tf&g 13 dagen oad.nl/BRGB46

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25