24 Psychologie kan komende maanden weieens Bij de achterban van koploper Feyenoord groeit stilaan de nervositeit én het doemdenken, maar in hoeverre gaat de hunkering van de club daadwerkelijk een rol spelen? Kort China FIFA: Ronaldo de beste Cristiano Ronaldo (foto) is gisteravond door de FIFA uitgeroepen tot beste voetbal ler van de wereld van 2016. De Portugees schoot Real Madrid naar de Champions Lea gue-winst met een rake strafschop in de fi nale en won met zijn land het EK. Claudio Ranieri, die met Leicester City de Premier League won, is gekozen tot beste trainer. Gutiérrez verruilt Formule 1 Esteban Gutiérrez (25) zet zijn carrière voort in het wereldkampioenschap van de elektrische sportwagens, de Formule E. De Mexicaanse autocoureur, voor wie geen plek meer is in de Formule 1, zal in ieder ge val racen in New York en zijn thuishaven Mexico-Stad. Voor welk team hij zal rijden, wordt later bekend. Hij reed afgelopen sei zoen bij het team van Gene Haas. 'Odegaard naar eredivisie' De eredivisie maakt zich op voor de komst van een supertalent. De kans is groot dat Martin Odegaard (foto) door sc Heerenveen wordt gehuurd van Real Madrid. De Noor werd twee jaar geleden wereldberoemd door zijn transfer naar Real. Hij werd toen gepresenteerd als het grootste talent van de wereld. De inmiddels 18-jarige middenvel der mag nu dus elders ervaring opdoen. Quote van de dag Veldrijden Tennis eem alleen al dat veelbespro ken Tele- tekst-shirt. Een slimme onder nemer liet de eredivi sie-stand in december op een T-shirt drukken, met Feyenoord trots bovenaan. Het shirt wordt massaal verfoeid onder Feyenoor- ders, bij fans die het een belache lijk ding vinden. Die supporters zijn vooral bang om de goden te verzoeken met zo'n shirt, zo hal verwege het seizoen. Of ze vinden het niet passen bij een topclub: dolblij zijn met zoiets fragiels als een winterkampioenschap. Een discussie zoals deze vangt het sentiment rondom Feyenoord in meerdere opzichten, als een soort ongenode erfenis uit het ver leden. Het is blijde verwachting en stille hoop, maar altijd met een rem erop. Uit zelfbescherming gaan veel Feyenoord-fans er van uit dat het vanzelf weer mis zal gaan. Tegelijk bieden de droge feiten vrij weinig aanleiding tot fatalis me. De Rotterdamse ploeg staat niet alleen bovenaan, het heeft een relatief ervaren selectie, die weinig weggeeft en gemakkelijk scoort. „Maar Feyenoord kan straks in een situatie komen die nieuw voor ze is", zei PSV-trainer Phillip Cocu deze week, op trai ningskamp in het Spaanse Jerez de la Frontera. „Die psychologie kan een rol gaan spelen." Omgekeerd Bij uitdager Ajax weerklonk afgelo pen week vooral vertrouwen, alsof de achterstand van vijf punten (plus een minder doelsaldo) van zelf verdwijnt wanneer de Amster dammers zélf hun niveau halen. Bij Ajax leeft de historie in precies omgekeerde zin, bewust of onbe wust: Feyenoord zal straks vanzelf een keertje bezwijken onder de druk. „Vroeg of laat gaan zij mor sen", zei Lasse Schone deze week, terloops haast. Toch zijn daar in het heden wei nig echt concrete aanwijzingen voor. Want hoe 'nieuw' is de hui- Niet alleen op het veld is het voor Dost momenteel genieten. Ook privé is zijn keuze voor Portugal een uitstekende ge bleken. „Het leven is hier zó fantas tisch", zegt hij vanuit de tuin van zijn riante huis in een buitenwijk van Lissa bon, met uitzicht over een golfbaan. „We zitten hier aan het zwembad in het zonnetje. Het is hier nog niet één keer onder de vijftien graden geweest. Er is geen wolkje aan de lucht." Sportief gezien zeker niet. Met twee goals tegen CD Feirense hielp Dost zijn ploeg zondag aan een 2-1 overwinning en zichzelf aan de eerste plaats op de 'Mijn gevoel zegt dat de cirkel rond is nu mijn olympische droom is uitgekomen' topscorerslij st. „Ik ben hier gekomen om kampioen te worden en veel goals te maken. Topscorer worden is altijd een doel van me, in welke competitie ik ook speel. Dat ik het nu al ben, had ik niet verwacht. Van de Portugese competitie wist ik eerlijk gezegd ook niet zo veel toen Sporting belangstelling toonde. Ik voel me gewoon lekker. Ik krijg veel vertrouwenDan krijg je ook zelf vertrouwen." Dost had afgelopen zomer meerdere opties toen hij besloot om het Duitse VfL Wolfsburg na vier jaar te verlaten. Dat hij voor Sporting Clube de Portu gal koos, had vooral te maken met de vasthoudendheid van Jorge Jesus. „Hij is een grote trainer met een geweldige staat van dienst, echt een begrip hier. Aan alles merkte ik dat hij mij heel graag wilde hebben. Hij heeft me over gehaald. Dat had ik ook wel nodig." Onder Jesus is Dost de onbetwiste Hier duwen volwassen mensen hun zoontje weg omdat ze met jou op de foto willen dinsdag 10 januari 2017 VOETBAL AUTOSPORT VOETBAL FC Barcelona-doelman Jasper Cillessen heeft de training hervat, nadat hij eind dece- ber een kuitblessure opliep. De return morgen van de achtste finale van de Copa del Rey, waarin Cillessen keept, komt nog te vroeg. Tennisster Kiki Bertens heeft gisteren de tweede ronde bereikte van het WTA-toernooi in Hobart, dat ze speelt ter voorbereiding op de Australian Open. De nummer 22 van de we reld versloeg in twee sets Annika Beek. De supporters van ADO Deri Haag grijpen naast de prijs op het FIFA-gala. De actie, waarbij knuffels uit het uitvak in de Kuip wer den gegooid, leverde hun de nominatie op. SIPG Shanghai heeft Ricardo Carvalho (38) vastgelegd. De Portugees had geen club meer na het behalen van de Europese titel. Zijn land genoot André Villas-Boas is de trainer bij de Chinese club. Mathieu van der Poel (foto) heeft zijn zestiende zege van het sei zoen geboekt. De Nederlands kampioen gaf dit maal een demon stratie in het Vlaamse Ote- gem. Zijn rivaal Wout Van Aert werd vijfde. I Robin Haase heeft op het ATP-toernooi in Auckland giste ren zijn eerste overwinning van dit jaar gevierd. De nummer 58 van de wereld versloeg Finn Tearney en treft nu David Ferrer in ronde twee. Wie bezwijkt er onder de druk? Sjoerd Mossou Rotterdam Dost verbaast zichzelf Met een hardrockhit van AC/DC als zijn lijflied zorgt Oranje-international Bas Dost dit seizoen voor donder en bliksem bij Sporting Lissabon. De 27-jarige spits, met 11 goals topsco rer van Portugal, is niet te houden. Wietse Dijkstra Lissabon Anicka van Emden (30) veroverde brons op de Spelen in Rio en heeft nu een punt gezet achter haar judocarrière.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24