U2 naar Amsterdam Arena ANGELA KIJKT TV De onverwachte toekenning van een Golden Globe voor zijn film Elle markeert voor Paul Verhoeven, de belangrijkste filmregisseur van Nederland, de bekroning van een glansrijke, maar ook omstreden carrière. 'Sommige Amsterdammers kunnen zichzelf zo ontzettend als het middelpunt van de aarde beschouwen' landse historische films (Batavia, De Stille Kracht), K3 verslaat Mariah lunderend hield Paul Verhoeven in Los An geles zijn Golden Globe omhoog. Alsofhij de Cham pions League had gewonnen, zo blij en verrast oogde de regis seur. Per slot van rekening had hij de Duitse favoriet in de categorie Beste Buiten landse Film, komedie Toni Erd- mann, het nakijken gegeven met de Franse film Elle over een vrouw die op geheel eigen wijze met haar verkrachting omgaat. Op zijn 78ste oogst Verhoeven de grootste triomf van zijn car rière. Zeker in Flollywood waar hij niet geheel onomstreden is. Zo leverde schandaalfilm Showgirls hem in 1995 een anti-Oscar op, de Razzie voor de slechtste film van het jaar. Ver hoeven nam als eerste winnaar de prijs persoonlijk in ontvangst. Pas later kreeg Show girls waardering als cultfilm die vooral in Frank rijk op waarde werd geschat. Verhoeven kon zijn verbazing niet verbergen in de nacht van zondag op maandag (onze tijd). Na afloop van de uitreiking verklaarde hij: „In alle eerlijkheid: ik had niet verwacht dat ik zou win nen. Deze film is behoorlijk controversieel." Ook de Golden Globe-winst van zijn hoofdrol speelster, Isabelle Huppert, ontroerde de Neder lander. „Ik hou van je", riep Verhoeven een aantal keren naar de Francaise, die nu ook een favoriet is voor de echte Oscar als Beste Actrice. Voor Ver hoeven zit een Oscar er niet in. Elle staat niet op de shortlist voor Beste Niet-Engelstalige Film, wat in de internationale filmgemeenschap al tot veel ver ontwaardigde reacties leidde. Sultan of Shock Verhoeven geniet wereldwijd een bijna vergelijk bare status als wijlen Johan Cruijff. Noem zijn naam in het buitenland en iedere film liefhebber kan enkele titels - ook Neder landse producties - opnoemen. Hij heeft zelfs bijnamen. Door een Engels filmblad werd hij ooit bestempeld als de Sultan of Shock. Maar de ultieme beloning in de vorm van een Oscar of andere prestigi euze filmprijs bleef tot zondag uit. Zijn werklust en nieuwsgierigheid zijn enorm. Verhoeven is altijd bezig met projecten, die helaas meestal niet van de grond komen ondanks de energie die hij erin steekt. Minstens veertig filmplan nen - filmbiografieën (van Jezus tot Ras- poetin), boekverfilmingen, oorlogs drama (slag om Leningrad), vader- ac~ tuele producties (drugsoorlog in Mexico) - zullen menselijkerwijs nooit ge realiseerd worden. Het lijstje films dat Ver hoeven wel van de grond kreeg is veel te bescheiden. Tussen Zwartboek en Elle gaapt een gat van bijna tien jaar. In Hollywood kwam Verhoeven na de flop Hollow Man (2000) niet meer aan de bak. Het winnen van een Gol den Globe kan zijn markt waarde enorm verhogen. Opeens ligt zijn naam weer op Rockband U2 komt op 29 juli voor een concert naar de Amsterdam Arena. Het optreden is onderdeel van een wereldtournee rondom de 30ste verjaardag van het legen darische album The Joshua Tree, met daarop bekende songs als With or Without You, Where the Streets Have No Name en I Still Ha ven't Found What I'm Looking For. Als voorprogramma zal Noel Gal lagher optreden met zijn band High Flying Birds. De voorver koop begint maandag. Naar ver luidt komt U2 later dit jaar ook weer met een album. In 2014 bracht de band voor het laatst nieuw werk uit. Boksen bij Stallone Wat is dat toch met die natuurseries van de BBC? Zit ik daar op een koude zondagavond op mijn eigen rode bank ineens een potje vertederd te wezen door een piepjonge Nubische steenbok die met zijn hoefjes over de steilste hellingen klik klakt. Mijn moederinstincten staan in één klap op scherp. Let je wel op, kleintje? Als je daar af glijdt, helpt een zoen van je moeder op je ge schaafde knie niet. En heb je door dat die vos naar je loert? Die zet in gedachten al zijn tan den in jouw sappige dijtjes, dus pas nou op. Zo zit ik te kijken, te mompelen en te roepen naar Planet Earth 2. Ik, die totaal niet van die ren houd. Bij de kinderboerderij durf ik mijn vinger nog niet in het hok van de konijnen te steken en zelfs voor een gezellig spinnende lapjeskat ga ik liever een blokje om. En nu zit ik een beetje stompzinnig te grijn zen om een grizzlybeer uit de Rocky Moun tains die op zijn achterpoten met zijn rug te gen een boom staat te schuren om zijn dikke wintervacht kwijt te raken. Alsofhij een dans opvoert a la Baloe, die enorme knuffelbeer uit Jungle Book. Om vervolgens met open mond te kijken naar de hilarische paringsdans van een groep fla mingo's, hoog in de Andes. Het lijkt het show ballet van De Willem Ruis Show van weleer, compleet met strakke choreografie en roze ve ren. Alle neuzen de lucht in en allemaal tege lijk: buig en strek, buig en strek. Het wordt allemaal zó mooi in beeld ge bracht. En dan die prachtige, soms vervaar lijk aanzwellende muziek die de schoonheid, de humor of het drama van de beelden nog verder vergroot. Ik ga er met boter en suiker in, dat besefik heus wel. Want na alle voorgaande series wéét ik dat ik de geschetste verhaallij nen niet al te serieus moet nemen. Dat ene schattige steenbokje of die vechtende steen arenden zijn er in werkelijkheid misschien wel vijf of zes, handig door elkaar gemonteerd. Maar het maakt me niks uit, merk ik. Ik vraag me tijdens het kijken hoogstens af hoe het de BBC-crew is gelukt om sommige beelden te maken. Hoe hebben ze in hemelsnaam op af stand bestuurbare camera's gekregen op totaal ontoegankelijke rotspunten om zo sneeuw- panters te filmen? Maar het grootste deel van de tijd denk ik al leen maar: wat mooi, wat mooi, oh jongens, wat is de natuur wonderschoon. Om uiterst nederig van te worden. Quote van de dag dinsdag 10 januari 2017 Nederi: TICKETS K3 bezet de 92ste plaats in de top 100 van verkochte con certtickets die het Ameri kaanse vakblad Pollstar heeft opgesteld. In 2016 verkocht het trio 273.925 kaartjes - meer dan Mariah Carey en Pitbull. GO Eindelijk voor Paul Ab Zagt U2 viert het jubileum van The Joshua Tree. foto reuters SCHOLEN Filmacteur Syl vester Stallone opent dit jaar drie boksscho len in New York. Die gaan de naam Rumble dragen. De eer ste opent bin nenkort de deu ren in Manhat tan. Stallone heeft ook plan nen voor boks scholen aan de Amerikaanse Westkust. Reageren? angela@persgroep.nl Katja Schuurman over hoofdstedelijke arrogantie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20