Mobiele prijzenoorlog gaat eindelijk van start Voor wie niet voor onverwacht hoge kosten wil komen te staan! Ei 17,- Huawei P9 Lite nieuwe. 17 waren er in Nederland zo'n 8oo geregistreerde zelfstandige reis adviseurs (zra's), inmiddels zijn dat er volgens brancheorganisa tie ANVR ongeveer t.ooo. Zij springen in het gat dat internet heeft geslagen in het netwerk van reisbureaus op de hoek van de straat. De opmars van online boekingsmogelijkheden heeft ongeveer de helft van de fysieke reiswinkels de afgelopen vijftien jaar de das om gedaan. Want waarom zou je naar een reisbu reau gaan als je vanuit je luie stoel een vliegticket of complete pakketreis kunt regelen? Steeds meer mensen ontdek ken echter dat professionele reis adviseurs dat toch beter en snel ler kunnen, verklaart directeur Don Kaspers van reisorganisatie D-rt groep, die een toenemend aantal reizen verkoopt via zra's. „Wij merken dat mensen be hoefte houden aan persoonlijk advies. Zelf zien ze door de bo men het bos soms niet. Daarbij kost een vakantie uitzoeken veel tijd. Consumenten zijn daar vaak minimaal 40 uur aan kwijt. Een reisadviseur, die de bestemmin gen en aanbiedingen goed kent, doet dat in twee of drie uur." Zra's zijn niet aan openingstij den gebonden. Wil de klant een afspraak als de kinderen in bed liggen? Dan komt Anita Jansen gerust om 20.00 uur langs. Jan sen begon voor zichzelf toen haar werkgever D-reizen naar Hoofd dorp verhuisde. Haar klanten kring groeide vanuit haar net werk in Kwintsheul; bij de sport verenigingen in het dorp en via vrienden die haar aanbevalen bij kennissen. Ze kreeg ook steeds meer concullega's - vooral nadat reisorganisatie OAD in 2013 fail liet was gegaan en veel mede werkers voor zichzelf begonnen. Er is echter werk zat, verzekert Jansen. Zelf kan ze het aantal boekingen niet meer aan: sinds vorig jaar besteedt ze een deel uit aan een andere zzp'er. Ze is aangesloten bij een organisatie die de betalingen en administra tie uit handen neemt en haar toegang tot de professionele boekingssystemen van tourope rators, vliegtuigmaatschappijen en hotels verschaft. Via die orga nisatie, TravelCompany, zijn haar klanten ook verzekerd van erkende reisvoorwaarden en ga ranties (ANVR, SGR, Calamitei tenfonds). Ondertussen lijkt ook de da ling van het aantal fysieke reis winkels tot stilstand te komen. Mensen houden behoefte aan persoonlijk advies en een vakantie uitzoeken kost tijd In Nederland zijn nu 1.040 reis bureaus. De ANVR verwacht niet dat dit aantal nog veel ver der daalt. D-rt groep, het moe derbedrijf van D-reizen en Va- kantieXperts, heeft zijn netwerk van ruim 400 reisbureaus per 1 januari zelfs met vijf nieuwe vestigingen uitgebreid. Direc teur Kaspers trekt de vergelij king met elektronicawebwinkel Coolblue, die fysieke winkels opent in de binnensteden. „Bij twee derde van onze klanten verloopt al het contact online of telefonisch. Onze websites draaien op volle toeren. Maar winkels blijven daarop een be langrijke aanvulling: plekken waar we zichtbaar zijn in de stad en klanten terechtkunnen voor persoonlijke service." Voorafgaand aan de frequentie veiling van 2012 eiste zowel coali tie als oppositie dat niet alleen de diepte van de portemonnee maat gevend was. Speciaal voor nieuw komers reserveerde het kabinet daarom spectrum tegen een zacht prijsje. Het resultaat: waar KPN, T-Mobile en Vodafone uiteinde lijk rond de miljard euro moesten betalen voor hun 4G-licenties, was Tele2 'slechts' 160 miljoen kwijt. Zo kreeg Nederland de vierde aanbieder, die de telecommarkt zou opschudden en voor goedko per en sneller internet moest zor gen. Dat is wat nu gebeurt. „Zon der de komst van Tele2 had T-Mo- bile deze stap waarschijnlijk nooit gezet", zegt Ben Woldring, eige naar/directeur van telecomverge- lijker Bellen.com. Als 13-jarige startte hij eind jaren 90 zijn site. Het was de gouden tijd van de telecom: vijf providers met eigen netwerk dongen naar onze gun sten: Dutchtone, KPN, Vodafone, Telfort en Ben. Het was de tijd van gratis mobieltjes, voordelige abonnementen en de gekste ca deaus. Dat duurde niet lang. KPN kocht Telfort en Dutchtone werd Orange, dat werd overgenomen door T-Mobile, dat al eigenaar van Ben was. In 2007 waren er drie aanbie ders met een eigen netwerk over: KPN, Vodafone en T-Mobile. Gratis Mobieltjes waren niet langer 'gratis' - voor zover ze dat ooit waren - er moest steeds meer bijbetaald wor den. Zeker nadat smartphones in 2008 in het telecomlandschap waren verschenen, werden abonnementen snel duurder. Alleen T-Mobile profi leerde zich nog enigszins als prijs vechter. Toen het in 2008 het exclu sieve recht verwierf de iPhone in Nederland te lanceren, kwam die met bundel met onbeperkt internet. t Ons land is met gemiddeld 30 euro per gigabyte nu heel erg duur in Europa Het dataverbruik groeide zo hard dat de 3G-netwerken het niet aan konden. KPN werd compleet over vallen door de smartphonerevolutie en moest duizenden mensen ont slaan. Onbeperkt surfen verdween en de tarieven van de providers ver schilden weinig. In 2014 concludeerde de Organisa tie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling dat een land minimaal vier mobiele providers met een eigen netwerk nodig heeft voor voldoende concurrentie en in novatie. Belangrijk voorbeeld was de ontwikkeling van de mobiele markt in Nederland. Die stelling lijkt nu te kloppen. Het afgelopen jaar groeide de con currentie via snel ruimer wordende databundels al. Komende maanden barst het echt los, stelt Tim Wijk- man van onderzoeksbureau Tele- compaper. „Dit is zo'n grote verla ging, dit gaat voor een prijzenoorlog zorgen. Bij KPN, Vodafone en Tele2 zullen ze zich flink achter de oren krabben." Spekkoper De Nederlandse consument is spek koper. Komend jaar zullen bundels snel aantrekkelijker worden. „Nu is de 24GB-bundel van Tele2, kosten 35 euro, de meest voordelige. T-Mobile gaat daar ver onder zitten." Daarmee wordt Nederland snel goedkoper. Uit onderzoek van re searchbureau Tefficient blijkt dat ons land met gemiddeld een kleine 30 euro per gigabyte één van de duurste landen van Europa is. Heel veel Nederlanders verstoken slechts 1 gigabyte per maand, zeven keer minder dan inwoners van Finland: niet toevallig één van de weinige landen die al enige tijd betaalbare onbeperkte bundels kennen. Vraag is hoe bestendig de prijzen oorlog is. „Nu werkt die concurren tie nog goed. Op lange termijn is Ne derland wellicht te klein voor vier spelers. Providers gaan op hun reser ves interen en hebben dan minder geld voor innovatie", stelt Wijkman. kil 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND 1 hollandsnieuwe.nl/pzc dinsdag 10 januari 2017 PC Zo'n 1.000 zelfstandige reisadviseurs springen in het gat van de traditionele reisbureaus, fotomarcodeswart Don Kaspers van D-rt groep Met het T-Mobile-abonnement voor onbeperkt internet voor 35 euro komt eindelijk de prij zenslag op de mobiele markt die de politiek al jaren wenst. David Bremmer Den Haag Let op! Geld lenen kost geld BUNDELVERDUBBELAAR: 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra Voor wie niet voor onverwacht hoge kosten wil komen te staan is er hollandsnieuwe. Want bij ons kun je altijd en overal online je verbruik inzien. En is je tegoed op dan bepaal je zelf of je tegoed wil bijkopen. Kies ook voor 100% controle met bijvoorbeeld de Huawei P9 Lite. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 17,- per maand. Voor je toestel t.w.v. 299,- betaal je bij ons gedurende je abonnement slechts 168,-. En voor slechts 5,- per maand extra verdubbel jij je bundel naar 2000 MB/MIN/SMS. hollands Totale toestelkosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP 299 0 299 €17 24 mnd 0% Deze tabel bevat een voorbeeld van een telefoonkrediet en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. Het telefoonkrediet is een aflopend goederenkrediet van Vodafone Financial Services B.V. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over het telefoonkrediet. Je dient zelf te bepalen of het telefoonkrediet aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Deze actie is geldig tot en met 29 januari 2017.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17