M Opstaan en naar bed met Sam Jeugdschakers Landau houden de eer hoog Axelse Nieuwjaarskwis smaakt na vijfde keer naar meer EN 19 Wat zou het mooi zijn, een quiz met en voor bewoners van elke kern van Terneuzen met een daverende finale van alle voorronde winnaars. Axel geeft al vijfjaar het voorbeeld. zv Cultureel centrum De Halle in Axel zit vrij dagavond stampvol. De inmiddels traditi onele Axelse Nieuw jaarskwis - zo schrijven ze quiz in Axel - staat op het punt te begin nen. Veertig teams met elk drie deel nemers zitten aan evenveel tafel tjes. Het is een geroezemoes van jewelste, tot quizmaster Jan van den Broeke en zijn assistente San- kie Koster het woord nemen. Om iedereen nog meer in de stemming te brengen vertellen ze de eerste tien minuten wat ze alle maal niet zullen vragen. „Hoster- nokke", denk je op den duur, „wat vragen ze nog wél?" De lijst is bijna uitputtend. Hè, hè, ze zijn klaar, de quiz kan beginnen met de eerste categorie 'nieuws uit Axel'. Na elke ronde, in totaal zijn er zes met twaalf vragen, wordt een eindlijst opgemaakt. „We zitten bij de bovenste drie", grapt een teamlid van D'Ouwestad. Op het scorebord is dat niet te zien. D'Ou westad bungelt onderaan, maar de ploeg zit wel met twee andere teams op de hoogste plek in de zaal... Sankie Koster zet dan een man in het zonnetje die met een biertje tegen een zijmuur leunt, Julien Helsen. Hij is de geestelijk vader van de Axelse Nieuwjaarskwis. Bij het maken van plannen voor de viering van 8oo jaar stad Axel in 2013 kwam hij met het idee. Julien, Belg van geboorte, haalde de inspiratie uit zijn vroegere woonstede Geel. „In de winter houden ze daar in alle parochies een quiz. De winnaars komen tot slot allemaal samen in de grote stadsfeestzaal van Geel. Zoiets wilde ik ook in Terneuzen, maar dat was toen een brug te ver. Het bleef bij Axel." Sport, kunst en cultuur, alge meen nieuws, een fotoronde. Wie de Axelse Nieuwjaarskwis wil winnen, moet veel markten thuis zijn. Het team Ridders zonder Paard schiet na de ronde met vra gen over bedrijven opeens om hoog, maar zakt daarna weg. De Zesenveertigplussers komen tot slot als meest constante ploeg uit de bus, net als in 2015. Veertig van de 72 vragen hadden De Zesenveertigplussers goed. Prima, maar zou je bij zo'n score wel slagen bij een schoolexamen? Adri Scheele, geboren in 1946, vandaar de teamnaam, staat er Zoiets wilde ik ook in Terneuzen, maar dat was toen een brug te ver nuchter in. „Je kunt er niet voor le ren. Op het juiste moment je iets kunnen herinneren, daar komt het op aan." Het Zeeuws-Vlaams volkslied davert tot slot door De Halle. Jan van den Broek kondigt aan dat het Sankie Kosters laatste kwis als as sistente is. Ze wil tijd voor een vol gende uitdaging. Geestelijk vader Julien Helsen heeft opnieuw ge noten. „Het zou toch mooi zijn als dit in heel Terneuzen zou kun nen." AXEL Schaakvereniging S. Lan dau in Axel heeft een naam hoog te houden als club voor jeugdscha kers. Het is zaterdag weer gelukt die reputatie hoog te houden tij dens de eerste van vijf wedstrijd rondes voor de Zeeland Grand Prix in de Prinses Marijkeschool in Axel. In twee van de vijf leeftijdsgroe pen wonnen S. Landau-leden. Bas van Doorn haalde de beste score in de oudste groep van 15 tot en met 20 jaar. Marie Dgebuadze zege vierde in de categorie van 13 tot en met 14 jaar. De andere winnaars waren: Sven de Putter van schaak club Terneuzen, 11 en 12 jaar; Dago van Parijs uit Gent, 10 jaar; Gio vanni Koolhoven uit Souburg, tot en met 9 jaar. Tachtig schakers van 6 tot en met 20 jaar schoven aan tafel. „Wel wat minder dan vorig jaar", ver telde S. Landau-voorzitter Wim Sinke. „We hadden toen 120 deel nemers. Het weer zal een rol heb ben gespeeld en de wedstrijden waren na een volle kerstvakantie week. Een aantal mensen was nog weg." S. Landau zet zwaar in op de be geleiding van jonge schakers. Dat loont. De club telt zo'n 85 leden, onder wie 50 jeugdleden. TERNEUZEN Stef Aarnoutse (3) uit Oostburg had zaterdag de dag van zijn leven. Hij mocht met zijn ouders naar een show van zijn held Brandweerman Sam in het Schel- detheater in Terneuzen. ,,'s Ochtends staat hij op met Sam en 's avonds gaat hij ermee naar bed", vertelde zijn vader. Hij is kennelijk niet de enige. Heel veel Sam-fans, bijna alleen jongens, kwamen naar het Scheldetheater. Vooraf konden ze in een echte brandweerauto gaan zitten en een brandslang vasthouden. Brandweerman Sam naar een idee van twee brandweermannen uit Wales bestaat overigens al sinds 1987, maar maakt een revival door dankzij het televisieprogramma Te- lekids. maandag 9 januari 2017 Quiz uitrollen over heel Terneuzen Harmen van der Werf Axel De Halle in Axel zit stampvol voor de vijfde Axelse Nieuwjaarskwis. fotoscamileschelstraete -Julien Helsen Winnaars Piet van Cadsand, Adri Scheele en Jan Dieleman (vlnr). Stef Aarnoutse aan de slag zoals zijn held Sam. foto ronald den dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 79