'Geen cv? Dikke trui aan en schaatsen kijken' II Min 27: gewoon op de fiets Ir 5 De orders zijn duidelijk. „De brandweer stond aan de deur. Iedereen moest de gas kraan afsluiten", zegt Chantal Ocak. Koud hebben ze het nog niet echt gehad. „Komt door de liefde", roept haar man Orhan. „Die houdt ons warm." Sinds zaterdag zit de Edese wijk Maandereng in de kou door een gat in de gasleiding. Die moet eerst worden schoongemaakt omdat er water in terecht is ge komen. De oorzaak van het gat is onbekend. Er worden straalkachels uitge deeld en wie geen vervoer heeft, kan met een pendelbus naar congrescentrum De Reehorst voor koffie, soep, een warme douche of zelfs een overnach ting. Slechts één gezin maakt gebruik van die laatste moge lijkheid. Piepen Zaterdagochtend lijken vier straten in Maandereng getroffen te zijn door de storing, 's avonds zijn het er achttien. Bij Henk Romijn binnen is het nog steeds 15 graden. „Je kunt wel overal over piepen, maar dat helpt toch niet. Ik trek zo een warme trui aan en ga lekker schaatsen kijken." Jolanda Kreunen heeft het niet koud gehad. Met haar man en de vier kinderen is ze constant in beweging gebleven. „De hele avond gesjoeld", zegt ze 's zon dags monter. Koukleum Alleen Tukker had het zwaar. Hun Amerikaanse stafford is weliswaar een bonk spieren en loopt je in een vrolijke bui zo omver, maar de hond is ook een koukleum. „Als we de kussen 's nachts niet van de bank halen, gaat hij eronder liggen", zegt Kreunen. „Mijn jongste dochter vond het zo zielig dat de ver warming het niet deed, dat ze beneden is gaan slapen. Mocht hij bij haar onder het dekbed." Douchen doen de kinderen vandaag bij opa en oma. Haar man op de kazerne in Hars kamp waar hij werkt en deze zondag gaat sporten. Ton de Heus uit de Leo Gestel straat doucht gewoon thuis. „Twee keer de waterkoker vul len, hup in een emmer. Koud water erbij, haren wassen, me zelf inzepen en de emmer water over me heen gooien." De gedupeerden kunnen een vergoeding voor het ongemak krijgen. Voor de eerste acht uur is dat een bedrag van 35 euro en voor elk tijdvak van vier uur daarna 20 euro. Gisteravond kwam het gas ge leidelijk aan weer terug. Van daag gaat netbeheerder Liander door met het heraansluiten. Drie basisscholen in Ede met in totaal 800 leerlingen blijven dicht, omdat het lang duurt voordat ze weer warm zijn. te gebruiken is een heel bewuste: het is stiller én tijdens regen blijft de weg droog. Dat is een heel pret tig voordeel." Dat dankzij die droge wegen mogelijk door het jaar heen tien tallen ongevallen worden voorko men tijdens regen, kan Rijkswa terstaat niet met cijfers staven, maar de woordvoerder benadrukt wel: „Nederland scoort hoog met verkeersveiligheid in Europa." Daarbij komt dat de gladheid lang zamer over het land trok dan voor speld. In Oost- en Zuidoost-Ne derland was het pas in de loop van zaterdagmiddag glad. „Mensen kunnen daar gedacht hebben dat het wel meeviel en werden dan toch onderweg overvallen door de ijzel", denkt Van Slegtenhorst. Het beleid van de wegbeheerder kreeg uit onverwachte hoek kri- Misschien is het wel beter om geen zout te strooien bij ijzel tiek: Patrick Potgraven van de Ver keersinformatiedienst verbaasde zich over de dubbele boodschap van Rijkswaterstaat: automobilis ten dringend adviseren niet de weg op te gaan en tegelijkertijd massaal strooien om de wegen be gaanbaar te krijgen. „Misschien is het wel beter om geen zout te strooien bij ijzel", zei hij gisteren. Omdat ijzel moeilijk is te bestrij den deed Potgraven de suggestie om de ijzel uit te zitten. Niemand de weg op tot de gladheid weg is. Rijkswaterstaat vindt de kritiek onterecht. „Het is onze verant woordelijkheid om de rijkswegen veilig te houden. Lukt dat niet, bij voorbeeld door ijzel, dan moeten we daar automobilisten waarschu wen én keihard werken om de on veiligheid weg te nemen: dus volop strooien en op gladde plek ken de snelheid verlagen. Omdat ijzel zo verraderlijk is, hoorde daarbij ook de oproep niet de weg op te gaan." KOUFRONT EUROPA 3 dagen Noord-Limburg incl. hoofdgerecht en wellness -1 maandag 9 januari 2017 500 huishoudens in Ede zit ten de komende dagen zon der gas en in de kou door een gat in een leiding. Drie scho len met 800 leerlingen blijven vandaag dicht, maar: „De liefde houdt ons warm". Danny van den Broek Ede niet te strooien —Patrick Potgraven, VID Nederland fietsland kan er nog wat van leren: honderden Mos- kovieten stapten gistermiddag op de fiets voor een tochtje van 8 kilometer. Het kwik stond op 27 graden onder nul, maar de 500 fietsers wilden laten zien dat de fiets het hele jaar door een goed trans portmiddel kan zijn in de Russi sche hoofdstad. Toch zijn de winterse temperatu ren voor de geharde Russen ook best uitzonderlijk. In het dorp Klin even ten noordwesten van Mos kou werd door meteorologen 35,9 graden onder het vriespunt gemeten. De koude beïnvloedde vooral het vliegverkeer dat extra drukte kende vanwege het Rus- sisch-orthodoxe kerstfeest afge lopen weekeinde. In Zuid- en Oost-Europa is de Op de fiets in het ijskoude MOSkOU. FOTO GETTY IMAGES kougolf zo ongekend en onver wacht dat met name daklozen en asielzoekers zwaar te lijden heb ben. In Servië moesten hulpverle ners ingrijpen bij honderden mi granten die in zelfgemaakte hut ten en tentjes in de hoofdstad slapen. In Bulgarije trof de politie drie doodgevroren asielzoekers aan in het berggebied nabij Tur kije. In Polen zijn sinds november al 55 mensen door de kou overle den, meldde de politie gisteren. Het koufront zorgt voor records in Zuid-Europa: veel inwoners van Kreta zagen gisterochtend voor de eerste keer in hun leven sneeuw. Het had 40 jaar geleden voor het laatst gesneeuwd. De wijde omgeving van de havenstad Rethymnon op het zuidelijke Griekse eiland was sinds lang weer eens winters wit. Op Lesbos bezweken tientallen tenten in een vluchtelingenkamp onder de sneeuwlast. Op het Griekse vasteland daalde zater dagnacht de temperatuur tot 17 graden onder nul. In Italië is de kou ook ongekend. Er vielen al acht doden, voornamelijk daklo zen, door de kou. Parkhotel Horst 2 overnachtingen incl. ontbijt 1 x hoofdgerecht naar keuze t.W.V. €20 p.p. 1 x dagentree wellr Ga shoppen in Desic ness tw.v.Ê 12,50 p.p. jner Outlet Roermond HOTELDEAL.NL ivoor meer informatie 1 (.088-0331506 Bewoners sluiten een noodkachel van netbeheerder Lian der aan in hun woning, foto piroschka van de wouw/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5