Veelvraat Wüst is vooral trots op niveau in 2 Spannend was het niet, indrukwekkend wel. Sven Kramer (30) won gisteren in Heerenveen zijn negende Europese allroundtitel. SCHAATSEN EK SPRINT EN ALLROUND De bruine ogen van Sven Kramer zien bijna alles. Staat er plots een camera in de tunnel van Thialf, terwijl hij vlak voor zijn laat ste EK-afstand nog even onbespied een praatje wil maken met ploegge noot Douwe de Vries? Kramer draait zijn rug er snel naartoe. Beweegt de camera naar links? Kramer draait zon der om te kijken mee. Een redelijk verdekt opgestelde jour nalist die gaapt tijdens een persbijeen komst na de eerste dag van het EK all round? Kramer ziet het en kan het niet laten een opmerking te maken. Meteen de lachers op zijn hand. Toen bondscoach Geert Kuiper - ook voor malig coach van Kramer bij TVM - een week geleden tijdens het NK als stadionspeaker optrad, kreeg hij van Kramer commentaar. Een bekende prestatie is een fantas tisch schaatsweekeinde geweest met de combinatie van het EK allround en EK sprint. Dit komt de sport ten goede. Een vernieuwing die gericht is op tijdrijden, in mijn optiek de essentie van het schaat sen. Beter dan de toevoeging van ker- misonderdelen als de massastart." Zijn negende Europese allround medaille verdwijnt thuis in een flinke doos. Vraag hem niet binnen een paar minuten het hoe en waar op te noe men over die eerdere overwinningen. „Daar moet je me even voor geven." Maar wat hij wel direct weet: deze is absoluut een van zijn mooiste. „De sfeer in Heerenveen, het feit dat we in het nieuwe Thialf rijden", somt hij op. Plus de overmacht die hij dit sei zoen tentoonspreidt. De buitenwereld zag het niet, maar vier jaar geleden was Kramer veel kwetsbaarder. Dan zag De Vries hem in de zomer tijdens een trainings kamp, moest Kramer na drie dagen ge- stem over de boxen leidde af tijdens een race. „Ik begrijp er echt niks van, want ik hoor nooit wat, maar hij hoort en ziet tijdens een wedstrijd iedereen", zegt De Vries. Wie waar staat, wie wat roept. Kramer weet altijd alles. Niet al leen op het ijs, ook ernaast. Wat af wijkt krijgt zijn aandacht. Hij speelt met de toeschouwers. Voor zijn 1.500 meter rijdt Kramer rechtop door een bocht en steekt twee vingers de lucht in. Meer aanmoediging heeft het pu bliek niet nodig. Het geluid barst los. En na zijn winst op de 10.000 meter is Kramer degene die de wave inzet. Nie mand die het laat om mee te doen. Loftrompet Kramer is de beste ambassa deur die het schaatsen zich kan wensen. Na het EK allround, dat hij met overtuiging won, steekt hij allereerst een loftrompet af. Over het nieuwe Thialf en de sfeer tij dens het toernooi. „Ongeacht mijn Het was voor Wüst (foto) het eni ge voordeeltje aan de planning van het in recordtempo afgewerk te toernooi in Heerenveen, waar ze haar vijfde Europese titel won. De Goirlese kwam daarmee op ge lijke hoogte met Martina Sabliko- va. De Tsjechische, die tweede werd, zei nog niet helemaal her steld te zijn van knieklachten. Maar Wüst was ook gewoon in goeden doen. Ze is weer zo goed als in het jaar voor de Olympische Spelen van Sotsji, constateerde ze tevreden. „Ik ben nog het meest te vreden met mijn niveau in de breedte. Ik rijd hier vier goede af standen. Dat geeft vertrouwen voor de WK's die eraan komen. Ik word vanaf januari normaal ge sproken alleen maar sterker." Wüst (30) blijft een veelvraat. Omdat ze met het EK-goud al is geplaatst voor het WK allround, net als nummer drie Antoinette de Jong, hoeft ze over twee weken geen NK allround meer te rijden. In plaats daarvan overweegt Wüst aan het NK sprint mee te doen. Te gelijkertijd heeft ze net zo veel lief de voor de langste afstand. „Ik ga me volgend seizoen zeker probe ren te plaatsen voor de Spelen op de 5 kilometer." Ultieme allrounder De ultieme allrounder dus, nog al tijd. De vraag wordt nu wel lang zaam actueel of haar dat over een jaar in het Zuid-Koreaanse Pye- ongchang geen parten zou kun nen gaan spelen. Daar aast Wüst op een unieke medaille, goud op de vierde achter eenvolgende Olympische Spe len. Maar op de 1.000 en 1.500 me ter is de concurrentie breed en sterk. Winnen op de 5 kilometer lijkt op voorhand een moeilijk ver haal. Blijft over de 3 kilometer. Moet Wüst zich niet puur gaan richten op die afstand, en de ande re afstanden uiteraard wel rijden, maar minder prioriteit geven? „Welnee", zegt haar coach Rutger maandag 9 januari 2017 Superieure Kramer heeft oog voor alles Lisette van der Geest Heerenveen Sven Kramer is de beste ambassadeur die het schaatsen zich kan wensen. FOTO'S ANP Voor het eerst had Ireen Wüst gisteren bij de traditionele ere- rondes in de arrenslee geen last van hooikoorts. Omdat ze zater dag al klaar was met het EK all round, kon ze dit keer wel op tijd het allergie pilletje innemen. Rik Spekenbrink Heerenveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43