Opgelet Gouden tips voor bruggers Wist je dat SCHOOLKEUZE 15 Tip I Jongens, hond die meiden in de galen Tip 2 kom op voor jezelf zelfbewuste hogere cijfers halen a Tip 3 Word vrienden met die o zo belangrijke conciërge Tip I Koop geen kampeertas Meer weten TipDoe alsof je in de brugklas zit Tip 6 Laatje niet gek maken door je ouders Tip 7 Lach om jezelf In groep 8 is het je misschien nog niet opgevallen. Maar vanaf de brugklas is het overduidelijk: meisjes doen het beter op school. Ze halen ho gere cijfers en gaan vaker naar de havo, of het vwo. Kortom heren, kijk de kunst af bij de dames en pap meteen met hen aan. Daar is ook nog een praktische reden voor: omdat ze beter opletten, raken meisjes minder vaak de weg kwijt in dat doolhof aan gangen. Trek samen op, dan verdwaal je niet! Dat de zenuwen op de eerste schooldag door je keel gieren, is heel normaal. Maar als je nu al nachten wakker ligt van ellende, kan het verstandig zijn om daar iets aan te doen. Door heel Nederland worden brugklas trainingen gehouden. Meestal is het echt niet nodig om er heen te gaan. Maar je leert er wél hoe je voor jezelf opkomt. Een andere op tie is het 'echte werk': een cursus zelfverdedi ging, of een paar lessen karate. Dan hoefje het echt voor niemand meer in je broek te doen. leerling©*1 wie lucht je je hart, als je de klas uit bent gestuurd? Inderdaad: de conciërge. Het loont om dikke maatjes met hem (de conciërge is bijna altijd een man) te worden. Dikke kans dat hij je ontziet, als je een keer iets hebt uitgevreten. Terwijl je vrienden de prullenbakken leeg moeten halen, kom jij er vanaf met een waarschuwing. Zoals een scholier mij op het hart drukte: 'De conciërge bepaalt eigenlijk hoe makkelijk jij het de komende jaren gaat krijgen.' Hoe groter de schooltas, hoe meer grapjes er over worden gemaakt. Tuurlijk: als je stevig in je schoenen staat, haal je daar je schouders over op. Maar pas op: sommige scholieren proppen zo veel boeken in hun 'dubbeldekkers tas' dat ze met rug klachten bij de fysio therapeut belanden. Een iets kleiner exemplaar kan ellende voorkomen. Zeker als je een deel van je spullen in je kluisje bewaart. Dat scheelt honende blikken én een hernia. Voor achtste-groepers kent de basisschool allang geen geheimen meer. Maar hoe houden ze zich straks staande in die onbekende brugklas? Mark van der Werf, beter bekend als 'Meester Mark', geeft tips. Kijk op www. Natuurlijk is het slim om langs te gaan bij diverse middelbare scholen. Maar bereid je ook voor in je eigen groep 8-lokaal. Nodig brugklassers uit en vraag hen het hemd van het lijf. En organi seer met je meester of juf een 'voortgezet onderwijsweek'. Met lessen van 50 minuten en nieuwe vakken zo als Frans. Plan onder tussen je huiswerk. Saai, maar zo voorkom je dat je straks tot mid dernacht toetswoord- jes zit te stampen. De een spreekt een zesdeklasser met 'meneer' aan. De ander wordt op de trap onder de voet gelopen door een stroom tegenlig gers. Er gaat in de brug klas geheid een keer iets mis. Nou en? Durf te lachen om jezelf, want: iedereen maakt soms een blunder. Zet geen extra grote mond op, maar kruip ook niet in je schulp. Wees ge woon wie je bent. Dat is - ook in de brugklas - altijd het beste. af? Moet je die toets niet nóg een keer leren? Je vader en moeder wil len het beste voor je; ook dat je goede cijfers haalt. En geef toe: ze heb ben best wel eens gelijk, als ze je weer achter de broek zitten. Maar sommige ouders sturen hun kind al na één onvol doende naar bijles. Heus, met hard wer ken is niks mis. Maar zorg dat je ook tijd overhoudt voor andere dingen: sporten, vrien den, je favoriete serie. Laat je niet gek maken! maandag 9 januari 2017 GO Wie plakt je lekke band, zodat je 's mid dags weer naar huis kunt fietsen? En bij „Hé schildpad, ga je kamperen? Of op wereldreis?" Tekst Mark van der Werf Illustraties Flos Vingerhoets Mark van der Werf was jaren lang verslag gever bij onder meer het AD, tot hij leerkracht werd op een ba sisschool. Hij gaf daar echter al snel de brui aan, waarna hij ging schrijven over het onder wijs. In zijn laatste boek Meester Mark graaft door vertellen tien tallen (oud)- leerkrachten hoe hun werk sinds de jaren 50 veranderde. meestermark draaitdoor.nl COLOFON Coördinatie ADR Koos de Wilt Research Jeroen de Vreede Project- en eindredactie Fleur Flalkema, Carl Mureau, Marlies Ruijter Graphics Bart Jan Dekker, Ronald Visser Vormgeving Annemarie Gorissen, Mariska Oosterhuis, Mariska Schotman Deze bijlage is een uitgave van ADR Nieuwsmedia. Directeur journalistiek Erik van Gruijthuijsen Zakelijk directeur Bart Verkade. Informatie over adverteren: 088-5722890. Heb je je huiswerk wel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40