€100 Boek van de Oostkerk gesloten Kramer slaat weer toe Justitie pakt slechts fractie misdaadgeld Bakker Ibrahim i de wanhoop nal Isabel Provoost kreeg alle steun van school voor The Voice Kids Walcheren Fries is voor negende keer Europees kampioen schaatsen VANDAAG korting p.p. Meer reizen. Meer beleven. De Oostkerk in Middel burg is geen kerk meer. Na 350 jaar hield de Protestantse Ge meente Middelburg er gisteren de allerlaatste kerkdienst. Dominee Johan Beijer sloeg om 11.10 uur de bijbel dicht. Het onderhoud van de Oostkerk is onbetaal baar. Een reddingsplan voor het rijksmonu ment is in de maak. De gelovigen gaan over naar de Nieuwe Kerk in Middelburg. De opbrengst van het plukken van criminelen - na vaak jarenlange procedures - valt vies tegen. Dat blijkt uit onderzoek van weten schapper Edwin Kruisbergen, die vandaag promoveert op een proef schrift over de strijd tegen de geor ganiseerde misdaad in Nederland. Kruisbergen onderzocht in een steekproef 102 grotere ontnemings zaken in de periode 1995-2015, waarbij het OM alles uit de kast trekt om geld terug te krijgen dat misdadigers met hun criminele handel en wandel hebben opge streken. In deze zaken eisten offi cieren van justitie in eerste instan tie 62 milj oen euro terug van crimi nelen. Daarvan bepaalde de rechter uiteindelijk - soms tot aan de Hoge Raad aan toe - dat 27,5 miljoen euro moest worden betaald. Van die 27,5 miljoen was vorig jaar nog maar 11,3 miljoen euro bijgeschreven op de rekening van de Staat. „Criminelen blijken zeer slechte betalers", zegt Kruisbergen. „Dat kan twee oorzaken hebben: een deel van de veroordeelden wil niet betalen. Slimme beroepscrimine len weten heel goed hoe ze hun geld uit het vizier van de overheid kunnen houden. Ze verbergen hun vermogen, voor een deel in het bui tenland, en de autoriteiten slagen er niet in om dat vermogen volledig op te sporen." Andere veroordeelden künnen niet betalen, stelt Kruisbergen. „In hun vonnissen houden rechters niet altijd rekening met de 'kosten' die criminelen maken. Partijen kunnen geript zijn, geld kan zijn uitgegeven. Die verliesposten wor den niet meegerekend. Dan is het geld gewoon weg." Het Openbaar Ministerie herkent zich in de be vindingen. P6 Kras.nl/kortingsdagen of bei 0900-9697 70 cpg Nieuwsmedia m SPORT1 |- Kras Kortingsdagen FOTO RUBEN OREEL Criminelen zijn amper te plukken De overheid slaagt er nauwelijks in om misdadigers te plukken. Van het crimineel verkregen ver mogen dat het Openbaar Minis terie probeert af te pakken, be landt nog geen vijfde deel in de schatkist. Koen Voskuil Peter Winterman Den Haag Zie kras.nl/actievoorwaarden maandag 9 januari 2017 Vanavond grote kans op regen 6°C pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1