'■wm™ 14 m VINCENT LUISTERT RADIO 17.000 mensen genoten van Andre Rieu en het Johènn Strauss Orkest, fotos levin den boer, paula van der meeren Schaatsen, schaatsen, schaatsen, al dat schaatsen, er is veel te veel schaatsen. En dan dat gezwets, gezever, gezeur, gezeik, gezwatel, gedelibereer, quasi-gefilo- sofeer, gebabbel, gebazel, gepraat, geklets, gebep, gelul, geouwehoer over schaatsen. Er wordt zo veel geschaatst, dat een schaatskanaal mij op zijn plaats lijkt. RTLSchaats7, Skate Radio, De schaats van alle kanten. EK Allround, EK Sprint, NK Af standen, EK Afstanden, WK Afstanden, we reldbeker sprint, ik ben de schaatsdraad vol ledig kwijtgeraakt door de schaatsoverkill. Hoe minder natuurijs, hoe meer schaat sen. Ze kunnen er gewoon geen genoeg van krijgen bij de NOS. Ze zijn nu zelfs al aan het herschaatsen geslagen. De hele Elfsteden tocht van 1997 werd afgelopen woensdag uitgezonden. It giet oan, er ging helemaal niks aan, het was 7 graden buiten. Henk An- genent won weer, net als in 1997. Dat vond ik een enorme domper. Ze hadden toch wel even, voor de mensen die de moeite namen de hele tocht te kijken, een nieuwe montage kunnen maken waarin er iemand anders won? Nee, dat was te veel gevraagd, weer de spruitjeskweker uit Woubrugge. Het goede oude schaatsen is verkwanseld aan commerciële belangen, het ijs is het ter rein van de perfectie-nerds geworden. Vroe ger had je nog wel eens schaatskoorts, nu is het een constante, zeurende verhoging die maanden blijft hangen. Het schaatsen is zichzelf, net als veel andere sporten, veel te serieus gaan nemen. Zaterdag werd er zelfs al, vlak buiten ijsstadion Thialf te Heeren veen, een schaatssponsor beschoten. De schutter bakte er gelukkig niet veel van, de kogel raakte de sponsor in zijn hand, maar toch, het is een signaal. Hebben mensen dan echt niets meer te doen, dat ze zoveel tijd hebben om al die schaatsverslagen te horen en te zien? Komt er straks ook zomerschaatsen? Dat je op het strand op Radio 1 naar de Ola NK Summer Skate kan luisteren? Het zou lekker afkoelen. Achteruitschaatsen, is dat misschien iets om te gaan uitzenden? Scheefschaatsen? Keu- kenstoelschaatsen, als schaats-spin-off? Ve- teranenmarathons voor gepensioneerde spruitjeskwekers? Skate-offs voor doping- zondaars? En alle magistrale ritten van de Winterspelen in 2014, die zijn toch een beetje in ons geheugen weggezakt. Mogen we die ook nog een keer zien en horen? Quote van de dag Mijn grootmoeder was 49 toen ze in verwachting raakte van mijn moeder i'M Zanger Sarstedt overleden Sterke start voor Wie is de Mol? André Rieu speelde zaterdag zijn eerste Nieuwjaarsconcert in de Ziggo Dome in Amsterdam - het begin van een jaarlijkse traditie. A la de Britse Proms werd het een waar volksfeest op hoog muzikaal niveau. Hoezeer de wereldreiziger André Rieu ook met zijn Johann Strauss Orkest van continent naar conti nent hopt; hij blijft Nederland trouw. De violist - in 2016 goed voor 364.000 toegangskaarten in 46 steden, waarmee hij mondiaal de 52ste plaats bezet van best be zochte tournees in de popmuziek - heeft natuurlijk zijn zomerse Vrij thofconcerten in Maastricht, maar introduceerde afgelopen weekend een nieuwe traditie: het Nieuw jaarsconcert. Noteer het in uw balboekje: van nu af aan speelt Rieu elke eerste zaterdag van het jaar in de Ziggo Dome, geïnspireerd op het Nieuwjaarsconcert van de Wiener Philharmoniker. In muzikaal opzicht sluit het re pertoire van de Maastrichtenaar natuurlijk naadloos aan bij de Weense traditie, maar er zijn grote verschillen, die verder gaan dan de omvang van de Wiener Musikve- rein (2.854 plaatsen) en de kolos sale Ziggo Dome, met een capaci teit van 17.000 toehoorders. De missie van André Rieu en diens gezelschap is muziek voor een ieder toegankelijk te maken. In die zin heeft hij lak aan de pu ristische mores rond klassieke concerten. Muziek, vindt Rieu, moet vooral verbinden, een volks feest zijn. Met de Stehgeiger zelf als amusant causeur steeds in dia loog met het publiek. Bij André Rieu geen verplichte stiltes of be- schaafd applausje. Er mag worden gehoest, gelachen, meegezongen, meegedanst. Een plastic beker bier in de zaal is eveneens toegestaan. Tijdens zijn eerste Nieuwjaars concert zette hij zijn publiek - be halve Nederlanders ook complete contingenten uit het Verenigd Ko ninkrijk, Mexico, Ierland, Portugal en Spanje, om enkele naties te noemen - een uiterst smakelijk menu van wals, operette, musical en zelfs het Hollandse levenslied Daar in dat kleine café aan de ha ven) voor. Operette Vanzelfsprekend blijft de Weense wals zijn core business (de uitvoe ring van An der schonen Blauen Do- nau was beeldschoon ingetogen), maar Rieu ruimt steevast een pro minente plek in voor operettemu ziek, een terrein dat in ons land tot zijn komst braak lag. Zo zongen de Platin Tenors (Ri- eus huisvocalisten) van Franz Le- har het ultraromantische Dein ist mein ganzes Herz en het opge wekte Da geh' ich zu Maxim. Afge wisseld met iconische stukken als G'schichten aus dem Wienerwald, Die Csardasjurstin en Meine lippen, sie küssen so heiss. In het kader van 'groot, groter, Rieu' waren er maar liefst 150 dansparen aangerukt. Bij de uit voering van Schneewalzer daalden sneeuwvlokken neer in de zaal. En tijdens de onontkoombare Ra- detzkymars werd zelfs hier en daar een bescheiden polonaise ingezet. Een feest voor het volk inder daad, maar wel op hoog niveau. In deze vorm zijn André Rieu en zijn orkest 's werelds beste (wals)en- semble. ■mi\r Schaats Reageren? vincent@persgroep.nl —Actrice Nicole Kidman (49) wil nog graag een derde kind, zegt ze in Event Magazine. maandag 9 januari 2017 MUZIEK De Brits-lndiase singer-songwri ter Peter Sar stedt (75) is overleden. Begin 1969 scoorde hij een wereldhit met Where Do You Go To My Lovely. Sarstedt stierf aan een hersenziekte. TELEVISIE Het nieuwe sei zoen van Wie is de Mol? is za terdagavond op NPO 1 met een record begon nen. Met ruim 2,9 miljoen kij kers is het vol gens de SKO de best bekeken seizoensstart ooit. Het oude record stamde uit 2015 met 2,5 miljoen. Sicimj aarstraditie in de Ziggo Dome: groot, groter, Rieu GO Arno Gelder In 2016 verkocht de Limburgse violist 364.000 kaarten voor shows in 46 steden. ▲T Muziek, vindt Rieu, moet mensen vooral verbinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14