Etten-Leur Moerdijk 13 plekken van «ur^rhaalsprakmij zó aan' Nog nooit in haar leven had ze geluk gehad, en Nicole Hefti wist zeker dat ze 2017 door haar falende nieren niet zou halen. Tot een fotograaf uit Cuijk haar wanhoopskreet zag. Het was een woensdag in januari 2016, zes uur 's ochtends. Nicole Hefti lag thuis op bed. Ze had niet geslapen door alles wat er de vorige dag gebeurd was, in het zie kenhuis in Breda waar ze als kind al kwam. Het begon met een verfrom melde urineleider op haar zevende, vanaf haar veertigste kwamen er nierbekkenontstekingen. In 2014 was haar rechternier verwijderd. En nu was er die verpleegkundige aan het bed, die de vorige dag zei dat een nieuwe nier noodzakelijk was. Maar de wachttijd was vijf tot tien jaar, dat zou veel te lang duren. Het was de vraag of ze 2017 zou halen. Ze was naar huis gegaan, had geen oog dichtgedaan en nu lag ze hier. Verslagen. Ze pakte haar telefoon, opende Facebook en in een soort waas tikte ze een berichtje op de pa gina 'Je bent een echte Etten-Leure- naar als'. 'Hallo', schreef ze. 'Ik heb nog één nier en die werkt nog voor 5 procent. Wat mij redt, is een nieuwe nier. Mijn dochters willen 'm geven, maar met een kinderwens mag dat niet.' Ze pakte een slaaptabletje en had geen hoop dat het nog goed zou ko men. Ze had al niet zo veel vrienden en altijd zat het tegen - financieel, met relaties. Nooit had ze geluk. Toch drukte ze haar duim op het scherm: plaatsen. Robèrt Cooijmans zat in het com puterkamertje naast zijn huiskamer in Cuijk foto's te bewerken. Hij had net de Amerikaanse ploeg van de Jeugd Olympische Spelen gevolgd voor NOC*NSF en staarde naar foto's van de ijshockeyers. Hij had ervoor op het ijs gelegen, midden in een kring van de jonge spelers die elkaar vlak voor d eface-off diep in de ogen keken. Zweetdruppels op abrikozen- wangen. Ja. Goeie foto, dacht hij. Soms loopt hij vast. Is hij zo lang met die foto's aan het klooien, dan moet hij even iets anders doen. Even nieuws kijken of zo. Facebooken. Hij zag het bericht, gedeeld door een oud-collega, en het greep hem aan. Zijn verongelukte partner had drie keer gedoneerd. Z'n broer, net overleden, had nog 27 jaar goed kun nen leven dankzij een huiddonor. Maar daar dacht hij niet eens over na twee weken later dan bedoeld. Zie je wel, dacht ze weer. Zelfs de dag van de operatie re ageerde ze eigenlijk vrij laconiek toen ze hoorde dat de operatie van Robèrt Cooijmans uren langer duurde dan verwacht. Zie je wel. Ze wist het. Maar op die dag, in september, ging het écht door. Ze werd de operatieka mer binnengereden, waar ze die grote rood-blauwe koelbox zag. Daar zat ie in, zeiden ze, ja, haar nieuwe nier. Ze voelde een traan over haar wang rollen voor ze het zuurstofmas kertje kreeg. De anesthesist zei: tel maar van tien naar één. Deed ze niet. „Ben je gek, ik ga zo wel slapen." Het volgende moment knipperde ze met haar ogen. TL-licht. En? Zat ie erin? „Hij zit erin." Een woensdagmiddag in decem ber. Nicole Hefti zakt met een zucht achterover op de bank. Ze sluit haar ogen en haalt diep adem. Een strook zonlicht valt over haar gezicht. Taart, vraagt Robèrt Cooijmans vanuit de keuken? Het is haar keu ken, maar Robèrt regelt even de kof fie. Een griepje komt nu even wat harder aan. toen hij reageerde. Nee, geen se conde. Oké, dacht hij: dit doe ik. En stuurde een privéberichtje. Robèrt was een van de vijf mensen die reageerden, maar de enige met de goede bloedgroep en de enige die alle procedures doorliep: motivatiebrief, akkoord van de huisarts, urine inle veren, bloed testen, gesprek met de psychiaters. Toch dacht Nicole Hefti nog altijd dat het zou mislukken. Dat dacht ze niet alleen. Ze wist het zéker. Al die tijd hadden ze elkaar nog niet ontmoet, om valse hoop te voor komen. Tot hij haar uitnodigde voor een brunch. De man met de nier bleek een opgewekte Brabander met een oorbel en een liefde voor goede cappuccino. Bij de voordeur lag een rood-wit geblokte deurmat met zwarte letters: houdoe. In de maanden daarna spraken ze elkaar wat vaker. Ik kan nog terug hè, zei hij eens. Was nou nét het enige geintje waar ze niet om kon lachen. In augustus zou het gebeuren, in het Leids Universitair Medisch Cen trum. Robèrt was al high van de pre-medicatie en Nicole zat te bedenken wat er nog mis kon gaan, toen een ambulance naar het ziekenhuis reed. Het blauwe licht zwaaide over het plafond in haar kamer. Ja hoor, ze wist het al: spoedge val. Er was een donor veron gelukt, de artsen moesten nü zijn organen veiligstellen. De operatie werd uitgesteld. Stond ze dezelfde avond weer bij café Roeloffs in Et- ten-Leur te biljarten. Zie je wel, dacht ze. De operatie werd op nieuw ingepland, maar Herstel Er staat een jaar voor het herstel. Maar ze kan alweer biljarten (en ze wint bijna altijd). Het voelt wel raar, zegt ze. Soms voelt ze hoe de nieuwe nier tegen de biljarttafel drukt. Misschien heeft iedereen weieens een keer heel veel mazzel, zegt ze. „Dat heb ik nu dus gehad, zeker als die nier het goed blijft doen." Ze vraagt het zich nog steeds af. Waarom staat iemand bij leven z'n nier af? „Waarom beslis je om het dan ook écht te doen? Ik denk dat ik door zou scrollen, als ik dat verhaal zou lezen en nergens last van had." Robèrt had er weieens eerder aan gedacht, zegt hij. „Maar andere ver halen raakten me kennelijk nooit zo." Laatst zag hij baby's in een zieken huis, op tv. Hij schoot vol. Dankzij hem wordt een ander nu oma. „Mensen komen naar me toe en zeggen: goed gedaan, je hebt iemand gered. Terwijl het voor mij voelt alsof ik een vergeten pakje boter bij de su permarkt heb gehaald. Ik weet hoe belangrijk doneren is. Krijg elk jaar bericht dat het goed gaat met de mensen die door mijn partner nog leven. Met Nicole heb ik er samen naartoe geleefd. Toch valt het kwartje niet :r echt. Nicole Hefti kan er nog een jaar of dertig tegen aan, als het meezit. In april wordt ze oma. Ko mend jaar trouwt haar oudste dochter. „Dromen komen uit. Dankzij mijn nieuwe nier." Ho, ho, zegt Cooijmans. Het geluid van een scho teltje taart dat op tafel ge zet wordt. „'Mijn' nier? Het is mijn nier hoor. Als jij dood bent, wil ik 'm terug." maandag 9 januari 2017 GO Het jaar 2016 werd gekenmerkt door aanslagen, een coup en het overlijden van grote artiesten. Maar er was ook hoop: mensen werden gered en uit de brand geholpen. Vandaag: Robèrt Cooijmans stond een nier af aan een onbekende. 'Dankzij zijn nier leef ik nog' Frank Houtappels Etten-Leur ernstig zieke Nicole, een hem volslagen onbekende. Tot gisteren. Robèrt Cooijmans stond een nier af aan Nicole Hefti, die een oproepje op Facebook zette. FOTO ARIE KIEVIT DINSDAG 29 MAART 2016 Verder in deze editie Vlies is te vinden op de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13