winkel! Ophef over resten MH17 Familiedag in Plopsa Indoor Coevorden EUWS 11 Mbo'ers hoeven vanaf dit jaar niet meer te betalen voor het openbaar vervoer Bij moeder Chantal Wachtmeester uit Koekange (Drenthe) hangt de vlag uit. Ze betaalde maande lijks 105 euro voor een busabonnement zodat haar 17-jarige zoon naar zijn mbo-opleiding in Zwolle kon reizen. De trein is sneller, maar dat zou per maand 300 euro kosten. „Alleen wanneer het 'm heel veel tijd scheelde, mocht hij met trein", zegt ze. Net als veel andere ouders is ze nu van die reiskosten af. Tot nu toe hebben volgens de Dienst Uitvoering Onderwijs 90.000 mbo-studenten het gratis abon nement geactiveerd op hun OV-chipkaart. De ver wachting is dat 100.000 mbo-studenten van 16 of 17 jaar gebruik zullen maken van het abonnement. Voor de overige 20.000 is het abonnement ver moedelijk niet interessant. Sommige studenten fietsen of lopen naar school. Ook zullen sommigen het risico van een schuld niet willen nemen. Stu denten die een mbo-opleiding op niveau 3 of 4 vol gen, maar niet afronden, moeten het abonnement terugbetalen. Vervoerders NS en Arriva verwachten geen extra drukte in de treinen door de verruiming van het O V-abonnement voor studenten. Volgens Arriva is de reizigersgroei door de jonge mbo-studenten maximaal 8 procent. Landelijk heeft dat geen grote impact, laat een Arriva-woordvoerster weten. „Op lokaal niveau kan dit wel effect hebben. Indien no dig zullen we hier met onze dienstregeling op in spelen." NS-woordvoerder Erik Kroeze: „De meeste mbo'ers wonen in de buurt van hun school en ma ken meer gebruik van bus, metro en tram, dan van de trein. Het grote verschil zit hem erin dat minder jarige mbo'ers die nu al in de trein zitten, dit straks niet meer zelf hoeven te betalen." 120.000 mbo-studenten van onder de 18 kunnen vanaf vandaag gratis naar school reizen. Net als volwassen studenten krijgen ze nu gratis ov. Fijn voor hen, maar ook voor hun ouders die voorheen de reiskosten betaalden. SCHIPHOL Het meenemen van resten van het MHi7-rampgebied in Oost-Oekraïne heeft tot ophef ge leid bij nabestaanden. Documen tairemaker Michel Spekkers trof in een loods bij Donetsk wrakstukken aan en mogelijk menselijke resten. Hij verzamelde de spullen in een vuilniszak en vroeg zich af wat er mee te doen. „Afleveren bij de Tweede Kamer, het OM of zijn moeder?" Op Twitter liet hij men sen stemmen over de opties. Dat schoot nabestaanden in het ver keerde keelgat. „]e moet met respect hiermee omgaan", zegt Evert van Zijtveld, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17. Spekkers bood daarop zijn excuses aan, maar bleef achter zijn actie staan. „Ik heb het juist meegenomen vóór hen, omdat ik het een schande vind dat alles daar nog ligt." Laat je betoveren door de magische wereld wrl Deel 9: Het stoute prinsesje maandag 9 januari 2017 PC Eindelijk gratis ritjes! Marcia Nieuwenhuis Bettine Winters Rotterdam Wie: Cintia Knipping (17) uit Rosmalen Opleiding: sociaal werk aan ROC Koning Willem I, eerste jaar Rit: Van maandag tot en met vrijdag met de bus van Rosmalen naar Den Bosch Reiskosten: 6 euro per dagkaart „Gratis reizen is een hele verbete ring. Ik ging tot nu toe met de fiets naar school, maar soms bracht mijn vader me met de auto naar school en moest ik met de bus terug. Dat moest ik zelf betalen en dat kostte me 6 euro. We moeten voor school ook wel eens reizen. Laatst moest ik bijvoorbeeld naar Waalwijk voor een teambuildingsdag en dan moet ik de busreis zelf betalen. Ik denk dat ik vanaf nu altijd met de bus naar school ga, in elk geval in de winter maanden. Ik heb vorige week ook al gebruik gemaakt van het abonne ment. Ik ben naar een vriendin in Utrecht gegaan en heb continu de bus en tram gebruikt. Dat had ik an ders niet gedaan. Ik wil ook vrien den in Amsterdam en Rotterdam opzoeken. Ik heb er vrijheid bij ge kregen, dat is een fijn gevoel." Wie: Robert Jansema (17) uit Zwartsluis Opleiding: mediaredacteur aan het Cibap, tweede jaar Rit: Van maandag tot en met vrij dag met de bus van Zwartsluis naar Zwolle Reiskosten: 1.000 euro per jaar voor een busabonnement „Voor mij maakt het geen verschil dat ik nu een gratis abonnement heb, want mijn ouders betaalden de reiskosten. Een jaarabonnement voor de bus kost bijna 1.000 euro. Dat is best veel geld. We kunnen het missen gelukkig, maar dat zal niet voor iedereen zo zijn. Nu ik door de week gratis kan rei zen, zal ik eerder door Nederland gaan reizen. Dat deed ik tot nu toe niet. Het maakt het gemakkelijker om een stage verder van huis te zoeken. Het is ook leuk voor mijn hobby. Ik verzamel vinylplaten en met het abonnement kan ik nu overal naar toe. Toch denk ik niet dat ik nu ineens overal ga shoppen." Wie: Lonneke Burcksen (17) uit Voorhout Opleiding: gespecialiseerd pedago gisch werk aan ROC Mondriaan, eerste jaar Rit: Van maandag tot en met vrijdag met de trein en tram of metro van Voorhout naar Leidschenveen Reiskosten: 200 euro per maand „Mijn ouders betaalden mijn reiskos ten voor school, daarom maakt het voor mij financieel niet veel uit dat ik nu een studenten-OV heb. Ik weet niet eens precies wat mijn reiskos ten waren. Het is voor mij nu wel ge makkelijker om met mijn vriendinnen in Leiden af te spreken, want dat was nu wel eens lastig vanwege de reiskosten. Vorige week ben ik met ze naar de Efteling geweest. Zonder studenten-OV hadden we dat niet gedaan. De school en docenten hoeven nu ook geen rekening meer te houden met de reiskosten als we iets buiten school doen. Dat gebeurt regelmatig. We hebben een project in Den Haag en volgende week gaan we naar een museum in Rot terdam. De reiskosten moesten we tot nu toe zelf betalen." Plopsa Indoor Coevorden, het mooiste indoorpretpark van Nederland. Bumba, Plop, Wickie de Viking en Mega Mindy staan te popelen om je te ontmoeten! Kom mee genieten van de Bumba Show, een confettidans en Meet Greets met de Plopsa-figuren. Datum: zondag 19 februari a.s Kinderen tot 1 meter gratis Bestel direct op pzc.nl/plopsa-indoor O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Attent, Blz„ Bruna, Cigo, Libris, PLUS, Plantage, Primera, Spar, The Read Shop en Vivant Deze bon is geldig t/m 13 januari 710114 003423

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11