Provincie stuurt Middelburg op miljoenenjacht 1 4: 6 UWV-markt voor wie werk zoekt in de zorg 4 Aanstaande bruid Zeeland Seaports boekt overslagrecord De haven van Gent heeft een topjaar achter de rug. De overslag steeg in 2016 met bijna 10 procent naar 51 miljoen ton. II Man vernielt ruiten van woning in Vlissingen ZES VRAGEN OVER BOUWPLANNEN Middelburg heeft meergrond gekocht dan ze kan bebouwen. De provincie vreest dat de gemeente 29 miljoen euro verlies gaat lijden en eist een oplossing. Een groei van 9,8 procent is voor een West-Europese zeehaven te genwoordig uitzonderlijk hoog. De haven van Gent scoort daarmee be ter dan wie ook in Noordwest-Eu ropa, globaal het gebied tussen Le Havre en Hamburg. Antwerpen sloot 2016 af met een overslagrecord van ruim 214 mil joen ton behandelde goederen. Een groei van ruim 4 procent, met name doordat de haven meer con tainers afhandelde. Waar de Vlaamse haven presteert, moet Rotterdam incasseren. De jaarcij fers zijn nog niet bekendgemaakt, maar in oktober stond de haven van Rotterdam op een overslagverlies van bijna 2 procent. Zeeland Sea ports rekent met een groei van 2 procent. Het Zeeuwse havenbedrijf verwacht een overslag van een kleine 70 miljoen ton. Gent is dus het goudhaantje in de zuidwestelijke Delta. Met name de zeeoverslag groeide fors, met 10,3 procent. Dat is vooral te danken aan een toename van de overslag van stukgoed en vloeibare bulk. Met name de aan- en afvoer van nafta, deels naar China, pepte de overslag op. Gent handelde 5,4 miljoen nafta af, 45,9 procent meer dan in 2015. Ook de roll-on-roll-off steeg rede lijk fors naar 2 miljoen ton. Verder nam de overslag via de binnenvaart toe met 9 procent naar 21,9 miljoen ton. Meer dan het havenbedrijf durfde hopen, want in 2015 kreeg de binnenvaart nog een gevoelige tik. Opmerkelijke verschuivingen zijn te zien bij de internatio nale handelspartners. Canada is opgerukt naar de eerste plaats, om dat er minder ijzererts vanuit Bra- Dit is een grand cru- jaar voor de haven van Gent zilië naar Gent is vervoerd. Vooral ijzererts en houtpellets (voor bio massa) uit Canada komen aan wal in Gent (3,5 miljoen ton). Uit Rus land komen staalplaten, steenkool, antraciet en lijnzaad (3,1 miljoen ton), goederen die niet worden ge raakt door de economische boycot van Europa tegen Rusland en de sancties die Rusland daar vervol gende tegenoverstelde. Rusland staat nu nummer twee, Brazilië drie. „Dit is een grand cru-jaar voor de haven van Gent", zegt voorzitter Mathias De Clercq van het Havenbedrijf Gent. „En daar mee zijn we een interessante bruid voor Zeeland Seaports", doelde hij op de voorgenomen fusie tussen het Zeeuwse en het Vlaamse ha venbedrijf. Op dit moment loopt een verkennend onderzoek naar de fusie, die Gent-ZSP tot de zevende haven van Noordwest-Europa maakt. In het voorjaar moet duide lijk worden of de fusie haalbaar is. Beide havenbedrijven staan te trap pelen. Een huwelijk biedt kansen op een grotere groei, tot mogelijk 15 procent heeft onderzoeksbureau McKinsey berekend. Middelburg heeft ooit gronden ge kocht om huizen en bedrijven op te bouwen. Als bouwgrond zijn die kavels veel waard; als er geen hui zen op komen en het landbouw grond blijft, is de waarde veel lager. Het verschil is door de provincie berekend op 29 miljoen. Dat klopt, maar dat mag Middel burg niet. De provincie ziet Wal cheren als één markt en houdt ook rekening met de belangen van Veere en Vlissingen. Als de drie ge- Wethouder Aalberts schat de risico's voor Middelburg veel lager in dan de provincie meenten volledig hun eigen gang gaan, wordt er veel te veel ge bouwd. Dan staan overal panden leeg. Niet helemaal. Zeker, het grondbe zit is een risico en afstemming met Veere en Vlissingen is nodig. De keerzijde is dat het de gemeenten niet lukt om afspraken te maken. Vlissingen zit met het Schelde- kwartier in de maag, staat financi eel onder curatele van het Rijk (ar tikel 12-gemeente) en heeft de in komsten uit bouwplannen keihard nodig. Dat geldt evenzeer voor Middelburg, dat juist geen artikel 12-gemeente wil worden. Boven dien stelt Middelburg dat mensen en bedrijven zich echt daar willen vestigen: ze wijken niet uit naar Vlissingen of Veere maar komen helemaal niet naar Walcheren. Het is inderdaad de vraag of mensen zich laten sturen door het aanbod van woningen of dat je moet bou wen waar mensen dat graag willen. Nee. De begroting van de gemeente omvat 149 miljoen euro. De laatste jaren zijn al vele miljoenen bezui nigd om gaten te dichten. Met deze opdracht dwingt de provincie nieuwe bezuinigingen af. Dan komt een faillissement (artikel 12) voor Middelburg dichterbij. De maatregel die de provincie oplegt, vormt dus net zo goed een risico. Dat is moeilijk te zeggen. Middel burg schat de risico's heel anders in en gaat uit van 9 miljoen euro. Ge meente en provincie voeren deze maand verder overleg. Die 29 mil joen hoeft er ook niet over een paar maanden te liggen. En uiteindelijk heeft Middelburg zelf ooit de keuze gemaakt zo veel grond te kopen. Dat was in de tijd dat het nog goed ging op de woningmarkt. Gedeputeerde De Bat vindt dat Middelburg op de lange termijn te veel risico loopt. Daarom verlangt hij een plan van aanpak Klopt, in Rittenburg, Mortiere, Ha- zenburg. En er liggen nieuwe plan nen klaar voor Essenvelt en de vol gende fase in Rittenburg. Over deze projecten waren op Walche ren al afspraken gemaakt. De vraag is hoe het verder moet. De opdracht van de provincie moet ook in dat licht worden bezien: als drukmid del richting Middelburg om toch snel nieuwe afspraken te maken met Veere en Vlissingen. Uitkeringsinstantie UWV houdt komende dinsdag een banen- markt voor werkzoekenden die hun toekomst in de zorg zien. Het gaat op en af met de werkge legenheid in de zorg. In 2014 en 2015 verloren veel zorgmede- werkers hun baan door bezuini gingen en reorganisaties. Dat was een effect van landelijke be zuinigingen waarmee zorgin stellingen te maken kregen. Inmiddels trekt de vraag naar helpenden, verzorgenden en wijkverpleegkundigen weer flink aan. Bij zorginstellingen is veel behoefte aan 'vakvolwas sen' personeel. Dat wil zeggen vanaf niveau 3 met ervaring in de zorg ofwel de 'handen aan het bed'. UWV heeft samen met SRVZ al zestien werkzoe kenden omgeschoold tot IG- verzorgende niveau 3. De banenmarkt kan voor mensen die een loopbaan in de zorg willen, het juiste duwtje geven. UWV heeft ruim 60 werkzoekenden in de zorg uit genodigd om in gesprek te gaan met zes grotere Zeeuwse zorg instellingen. Dat zijn Zorg- stroom, WVO Zorg, Alle- vo, Cleijenborch, Zorggroep Ter Weel en SVRZ. Zij hebben momenteel veel vacatures. Op de banenmarkt ontmoeten werkzoekenden wellicht hun toekomstige werkgever. De ba nenmarkt is in Dok4i aan de Edisonweg in Vlissingen en be gint om 13.00 uur. ÏJSSf? Jsr VLISSINGEN Een 58-jarige man uit Vlissingen is donderdag avond opgepakt omdat hij ruiten had ingegooid van een woning aan de Bouwen Ewoutstraat in Vlissingen. Omstreeks 21.45 uur werd ge meld dat er ruiten waren inge gooid. Toen agenten ter plaatse kwamen troffen ze in de straat de man en hielden ze hem aan. De Vlissinger verzette zich daar tegen en beledigde de agenten. Hij is meegenomen en overge bracht naar een politiecel waar hij verder verhoord werd. De bewoner heeft aangifte ge daan van de vernielde woning ruiten. zaterdag 7 januari 2017 PC Gentse haven beleefde in 2016 een topjaar Frank Balkenende Gent -Mathias De Clercq, voorzitter Havenbedrijf Gent Maurits Sep Middelburg Waar is die 29 miljoen euro op gebaseerd? 2 Als je alles vol bouwt, is er toch geen risico? A Johan Aalberts 3 Dus de provincie heeft ge- En 29 miljoen euro opzij zet ten om risico's af te dekken, zo veel geld heeft Middel burg toch niet? 5 Is die opdracht dan wel reëel? A Jo-Annes de Bat Maar Middelburg bouwt toch nog overal? Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40