Jamie Oliver sluit zes restaurants om Brexit Nu in de winkel! E 21 China 'vergroent' massaal hoteldeal.nl I voor meer informatie I C. 088-0331506 van airconditioners. Carrier houdt 8oo banen die de zuidgrens over zouden gaan in Indianapolis. Trump maakte het in zijn tweets ('1.100 banen!') nog iets mooier Fabriek voor fabriek deals sluiten is geen duurzaam beleid voor de lange termijn dan het was, zei er niet bij dat zo'n 1.200 andere banen wel naar Mexico verhuizen, maar slaagde er inderdaad in honderden Amerika nen aan het werk te houden. Hij maakte handig gebruik van zijn vice-president Mike Pence, die nu nog gouverneur van Indiana is en Carrier 7 miljoen dollar aan belas tingvoordelen bood. Carrier ging ook overstag omdat een pr-ramp dreigde. De plannen voor productie in Mexico waren herhaaldelijk door Trump zwart gemaakt in zijn campagne. En ook Ford lag eerder onder twittervuur omdat het banen ging creëren bij de buren. Dreigementen en de di gitale schandpaal zijn vooralsnog belangrijke elementen van Trumps economische strategie. General Motors en Toyota kregen er deze week mee te maken. „Ge neral Motors stuurt in Mexico ge maakt model van de Chevy Cruze naar Amerkaanse autodealers - belastingvrij de grens over. Maak ze in de VS of betaal een grote im portbelasting!", schreefTrump aan zijn ruim 18 miljoen volgers. Toyota kan volgens @realDonald- Trump ook een big border tax ver wachten als de Japanners hun Co rolla's voor de Amerikaanse markt in een nieuwe Mexicaanse fabriek gaan fabriceren. Met zijn mix van online intimi datie en vleierij zendt Trump een stevig signaal de wereld in, ziet kenner van economisch beleid Mark Muro van instituut Broo kings: industrie is belangrijk, en er bestaat een voorkeur voor in de VS gemaakte producten. „Dat is waardevol, het stelt de norm. Maar fabriek voor fabriek deals sluiten, dat is geen duurzaam beleid voor de lange termijn." Geen oplossing Dat banen in de maaksector zijn verdwenen, is niet zomaar te wij ten aan de aantrekkingskracht van goedkope arbeid elders, zegt Ber nard Swiecki, analist van het Cen ter for Automotive Research in Michigan. Automatisering is een even belangrijke factor. Trump zal ook moeten zorgen dat de Ameri kaanse markt zich voorbereidt op de toekomst die onherroepelijk komt: nog meer automatisering, waardoor nog minder werkne mers nodig zijn. „De echte oplos sing zit in onderwijs en innova tie", zegt Swiecki. Nu levert Trump belastingin komsten in om banen te behouden die vermoedelijk later alsnog door machines ingevuld worden. Vol gens topman Gregory Hayes van United Technologies, het moeder bedrijf achter Carrier moet, om de kosten in het relatief dure Michi gan te drukken worden geïnves teerd in automatisering. „En dat betekent uiteindelijk minder ba nen." Meer dan een doekje voor het bloeden is Trumps deal niet. De 800 banen die in Indianapo lis blijven vormen nog geen 0,2 procent van de totale werkloos heid in Indiana. Dat Trump zich persoonlijk bemoeit met de vrije markt, valt bij velen niet in goed aarde. Kunnen bedrijven hem voort aan paaien met wat banen? Sprint had er belang bij om hem gunstig te stemmen, omdat het hoopt dat Trumps telecomauto- riteit een omstreden fusie met T-Mobile toestaat, iets wat on der Obama altijd geweigerd is. De linkse senator Bernie San ders ziet het zo: „Trump heeft elk bedrijf in Amerika laten we ten dat het kan dreigen met een verhuizing naar het buitenland in ruil voor fiscale voordelen en stimuleringsmaatregelen." Elk bedrijf kan dreigen met verhuizing om fiscale voordelen af te dwingen Het bedrijfsleven lijkt vooral geschrokken. Toyota zag don derdag na de dreigtweet vna Trump de waarde van het aan deel acuut kelderen. Ameri kaanse bedrijven hebben in middels actieplannen klaarlig gen voor het geval de president elect een boze tweet aan hen wijdt, meldt CNN. LONDEN De wereldberoemde kok Jamie Oliver sluit zes van zijn Itali aanse restaurants in Groot-Brittan- nië vanwege economische tegen wind en onzekerheid door de Brexit. Dat zegt topman Simon Blagden van de Jamie Oliver Res taurant Group vrijdag in de Britse krant The Guardian. „Dit is een moeilijke tijd voor res tauranthouders en de druk en on zekerheid over wat er gebeurt na de Brexit hebben het alleen nog maar moeilijker gemaakt", aldus Blag den. Onder meer hogere kosten voor ingrediënten en lagere bezoe kersaantallen deden de zes vesti gingen van 'Jamie's Italian' de das om. Het restaurantimperium van de tv-kok bestaat behalve uit 42 Itali aanse restaurants in het Verenigd Koninkrijk en 36 vestigingen elders, uit vier andere restaurantconcep ten, waaronder een barbecuezaak en de keten Fifteen. De Amster damse vestiging van Fifteen ging eind november op de fles. In de Markthal in Rotterdam zit een fran chise-restaurant van 'Jamie's Ita lian'. De Jamie Oliver Restaurant Group heeft flinke uitbreidings plannen, voornamelijk buiten het Verenigd Koninkrijk. Alle ondernemingen van Jamie Oliver samen, inclusief zijn tv-pro- gramma's en internetvideokanaal, waren in 2015 goed voor een omzet van bijna 160 miljoen pond (185 miljoen euro). Ruim 116 miljoen pond, kwam van Jamie's Italian. PEKING China steekt tussen nu en 2020 liefst 360 miljard dollar in groene energie. De investering moet leiden tot 13 miljoen nieuwe banen en een verlaging van de C02-uitstoot met 1,4 miljard ku bieke meter per jaar. Dat meldt persbureau Bloomberg. China is wereldwijd nu nog de grootste ver vuiler, maar wil serieus werk ma ken van vergroening, zegt Li Yanghze, hoofd van het Nationale Energie Agentschap. De plannen van het land met de grootste bevolking ter wereld staan in scherp contrast met die van de Verenigde Staten. Daar wil toe komstige president Donald Trump juist veel meer ruimte geven aan fossiele brandstoffen. 3 dagen top beoordeeld hotel nabij Utrecht Gouden Bodyes Deel 9: Het stoute prinsesje 8 710114 003423 zaterdag 7 januari 2016 PC Donald Trump kreeg in december bezoek van Sprint-topman Masayoshi Son. fotojabinbotsford/getty - Mark Muro, instituut Brookings —Bernie Sanders Jamie Oliver bij zijn Rotter damse zaak. FOTO MARCO DE SWART BEST WESTERN City Hotel Woerden1 2 overnachtingen incl. ontbijt Ontvangst met een welkomstdrankje Hotel op Zoover beoordeeld met een 8,2 Gelegen tussen Gouda en Utrecht Hoteldeal.nl/K01071 DeSfkting ui O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Attent, Blz., Bruna, Cigo, Libris, PLUS, Plantage, Primera, Spar, The Read Shop en Vivant Deze bon is geldig t/m 13 januari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21