Ifc 16 JAROSLAW KAZCYNSKI POPULAIR EN GEVREESD Nog niet zo lang geleden was Polen in Europa het beste jongetje van de klas. Nu heerst er een partij die volgens critici de democratie om zeep helpt, en officieel 'fietsers en vegetariërs tot vijand heeft verklaard. Maar veel Polen zijn dol op de populistische PiS: „Eindelijk een partij die écht iets doet voor de armen." zaterdag 7 januari 2017 geen spaargeld, wel schulden, eten slecht, en zijn ongezond. Ze gaan hier pas naar het ziekenhuis als ze bijna dood zijn. En let nu op", hij moet weer lachen, „de enige tandarts verzekering die je hier kunt afsluiten dekt alleen de vier voortanden. Anders verliezen ze te veel geld." Het is een lange, lange lijst: oude huizen, geen verwarming, vocht en schimmel, de wc buiten, mensen die wonen op vijf vierkante meter, hij verzint het niet. „Als ratten." Maar hoe kan dat? Waarom leven jullie zo? Waarom heeft de staat daar nooit iets aangedaan? Agnieszka kijkt ons met een schuin oog aan. Dan haalt ze haar schouders op: „Het kon ze niks schelen." En toen kwam Jaroslaw Kaczynski, de kleine, muizige leider van Recht en Rechtvaardigheid (PiS), de man die officieel slechts parlementslid is, maar in feite de baas van Polen. Ie dereen kent hem, maar 'we weten niks van hem', zegt Slawomir Siera- kowski, leider van Krytyka Poli- tyczna, een verzameling linkse intel lectuelen, en een van Kaczynski's scherpste criticasters. „Hij is een schim. Misschien bestaat hij wel helemaal niet, misschien is hij een soort verschijning." Absolute meerderheid Maar hij bestaat wel. Iets meer dan een jaar geleden leidde hij de PiS naar de macht met de belofte om de staat te 'saneren'. Niemand ver wachtte iets van hem, want hij had al acht verkiezingen verloren. Maar dit was zijn moment. De Polen hadden zó hun buik vol van de heer sende liberalen, dat ze Kaczynski pardoes aan een absolute meerder heid hielpen. In de Senaat én in het parlement. Ook president Andrzej Duda staat aan zijn kant. Kaczynski was het enige alternatief voor de mensen die helemaal niets meer hebben, zoals Agnieszka. „Armoede was een taboe in Polen", zegt Ikonowicz. „Een onvermijdelijk bijproduct van vooruitgang. De PiS erkende dat er wél armen zijn. Het is Poolse vrouwen gingen in oktober de straat op om te demonstreren tegen de anti-abortusplannen van Kaczynski. Met succes, foto photo news als hij begint aan zijn opsomming, maar het is een wrang lachje. Je ziet aan zijn ogen dat hij het helemaal niet grappig vindt. Deze verstokte socialist leidt een kleine organisatie die mensen als Agnieszka juridisch bijstaat, wanneer ze in de problemen komen met bijvoorbeeld hun huur. Hij heeft net nog een huis aange wezen, en daar nog eentje, en daar, waar nog kogelgaten uit de Tweede Wereldoorlog in zitten. Nooit iets aan gedaan. Daar gaat hij. Derdewereld „De levensverwachting is hier zes tien jaar lager dan in de rest van War schau. Dat is derdewereldniveau. De mensen zijn arm, echt arm, werken keihard, als arbeider, straathandelaar, chauffeur, verdienen niks, hebben Ik vertrouw Kaczynski voor geen meter, maar de hervormingen zijn goed voor mensen die me zo na aan het hart liggen Piotr Ikonowicz Mark van Assen officieel: een groot deel van de Poolse samenleving is simpelweg arm." Kaczynski beloofde veel tijdens de verkiezingen én erna. Veel te veel, was de gedachte. Maar nu komt het: hij levert! Het minimumloon ging met 34 euro omhoog naar 453 euro, de pensioenleeftijd gaat voor man nen naar 65 jaar (was 67) en voor vrouwen naar 60, er komt meer be lastingvoordeel voor kleinverdieners en het aller-, allermooiste: vanaf het tweede kind krijgt elk huishouden per kind een toelage van 120 euro. Agnieszka - 43, weduwe en ook nog gehandicapt - heeft vier kinderen. Dat extra geld betekent alles voor haar. „Dit is de eerste regering die echt iets voor de armen doet. En dat voelt goed." Even later wijst Piotr Ikonowicz aan waar mensen als Agnieszka altijd voor hun fruit en groente naartoe moesten: het koopjeshoekje van de markthal. Daar liggen niet de verse, blakende spullen die een gezin met Warschau e wil het niet zeggen. De vraag was hoe haar huis eruitziet, wat voor meubels er staan, hoeveel kamers ze heeft, hoeveel vier- 1 kante meters en hoe groot haar keuken is. Maar ze wil het niet zeggen. Ze wil het ook niet laten zien. Agnieszka Zelazna schaamt zich niet, maar om nou te zeggen dat ze haar armoede graag toont... nee, niet bepaald. Dit is Praga, het allerarmste deel van Warschau, waar 300.000 mensen graag wonen en goed voor elkaar zorgen, maar tegelijkertijd 'leven als ratten'. Piotr Ikonowicz moet lachen, Is Polen op weg naar een dictatuur?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16