Er zit muziek in haven Gent CZAV boekt winst van 4,5 miljoen euro Routebordjes ANWB weg van wandel- en fietspaden Donker 2 Het Getijde College in Goes is failliet. Waar moeten de leerlingen en docenten maandag naar toe? GETIJDE COLLEGE OP ZOEK NAAR Commentaar Het gaat zeer goed met de haven van Gent. Vergeleken met de concurrenten in Noordwest-Europa, zeg maar van Le Havre tot Hamburg, springt Gent eruit met tien procent meer overslag in 2016. Zeeland Seaports verwacht een paar procent. Toch zal Seaports niet met scheve ogen naar Gent kijken. Want de Belgi sche haven is de beoogde fusiepartner. Dat huwelijk staat voor dit jaar op de rol. Gent en Seaports hebben samen maar een paar hon derd medewerkers. Dat lijkt niet erg indrukwekkend. Maar de twee havens zijn wel van doorslaggevend belang in een economische zone met meer dan vijfhonderd bedrijven waar meer dan honderd duizend mensen hun brood verdienen. Als infrastructurele spil in de economie kunnen de twee havens samen duidelijk meer berei ken dan apart. Opgeteld zitten ze in de Europese top tien. Dat opent overal deuren. Het is ook heel prettig dat het topjaar van Gent samenvalt met het begin van de bouw van de nieuwe zeesluis in Terneuzen. Wie nog twijfelde aan het nut van deze investering, zal nu wel om zijn. Ook de verbreding van de Tractaatweg van Nederland naar Gent past bij de gunstige ontwikkeling van de Belgische haven. Overigens is het volume van de overslag in de havens geen goede graadmeter voor het brede economische belang. Zeeland en Vlaan deren hebben vooral baat bij extra havenactiviteiten, als waarde aan de goederen wordt toegevoegd. Dat betekent pas banen. Dus de fu sie tussen Gent en Seaports zal echt glans krijgen als de partners erin slagen juist dat soort trafieken binnen te halen. Hoe dan ook, veel Zeeuwse en Belgische bedrijven hebben er een groot belang bij dat de grens tussen de buurlanden wordt weggedacht. Daarbij ge ven de twee havens het goede voorbeeld. Door de grens weg te denken geven Zeeland Seaports en Gent het goede voorbeeld De gemeente betaalde elk jaar zo'n vierduizend euro aan de ANWB voor het onderhoud aan de beweg wijzering van de routes. Nu de toe ristenbond daarmee is gestopt, heeft het Schouwse college van burgemeester en wethouders be sloten ze weg te halen. Het gaat om wandel- en fietsroutes, zoals de Caissonroute, Westerschouwen- route en Jacob Catsroute. De reden dat er niet wordt ge zocht naar een ander bedrijf dat de bordjes kan onderhouden, is dat de ANWB-routes grotendeels over lappen met de fiets- en wandel knooppunten van de VVV en de gemeente. Omdat veel van die bordjes zelfs op dezelfde plek han gen, zorgen ze regelmatig voor ver warring. Bovendien kan het geld dat de ANWB kreeg nu worden ge bruikt voor de aanleg van een nieuwe Parelfietsroute en vervol gens voor beter onderhoud van de bewegwijzering. De bordjes van de ANWB zullen nog in het eerste kwartaal van dit jaar verwijderd worden door het Uitvoeringsbe- drijf Openbare Ruimte (UOR) en Routebureau Zeeland. ALMANAK Het was na haar wekelijkse bingo-avond dat de vrouw uit Hulst naar huis fietste. Het was uiteraard al donker. Haar voorste fietslicht deed het helaas niet en ze had dan ook dikke pech dat ze staande werd gehouden door een politie agent. Deze wees haar fijntjes op de kapotte fietslamp. De vrouw vroeg de agent of hij haar had zien komen aanfiet sen? 'Ja!', was zijn antwoord. „Nou", zei de vrouw opgewekt, „dan heb ik toch helemaal geen licht nodig ook?" Provincie vindt begroting goed Tickets gaan als zoete broodjes Robert Brown in De Stulp ZIERIKZEE Hoe pak je je leven op na borstkanker? In september moet Chretien Louwerse examen doen. De 21-jarige inwoner van Drei- schor volgt een hbo-oplei- ding Nima-B bij het Getijde College in Goes. Beter gezegd: volgde. Want de school is failliet en hoe het verder gaat, weet Chre- tiën ook niet. „Donderdag is er een bijeenkomst. Dan krijgen we meer duidelijkheid", zegt de Schouwe- naar. Vooralsnog hoeft hij maan dag niet naar school in Goes, want de deuren zijn gesloten. Het Getijde College heeft drie af delingen. Voor de leerlingen van de beroepsopleidingen is het faillisse ment extra vervelend, want zij kre gen onderwijs op maat. Louwerse legt uit: „Het fijne van deze school is dat je in overleg regelde wanneer je lessen volgde. Ik heb bijvoorbeeld een baan. Dan stem je in overleg met de roostermaker en de direc teur af welke lessen je wanneer volgt. Het onderwijs is helemaal op je persoon afgestemd. Ook als het gaat om de ondersteuning." Louwerse is laaiend enthousiast over privaat onderwijs. „Ik heb de eerste twee jaar middelbaar onder wijs op het Ostrea Lyceum gevolgd. Daarna zes jaar op het Luzac Col lege, ook privaat onderwijs maar duurder dan het Getijde College. Bij het reguliere onderwijs is er wel iets van huiswerkbegeleiding, maar er zijn minder leraren voor meer leerlingen. Hier krijg je veel meer ondersteuning. Ideaal." Louwerse hoopt dan ook vurig dat de school een doorstart kan ma ken. „Nu weer regulier onderwijs zou wel even slikken zijn. Maar we zien wel. Ik heb vertrouwen." Ruben de Winter uit Middelburg baalt dat zijn dochter maandag niet naar school kan. Zij doet mbo op het Getijde College. Grote zorgen maakt hij zich nog niet. „Mijn dochter wilde meteen op zoek naar een andere school, maar we hebben tegen haar gezegd dat het beter is om even af te wachten. De school heeft aangegeven dat de leerlingen geen hinder ondervinden van het faillissement, dus daar vertrouwen we op. Mocht ze niet verder kun nen op deze school, dan is ze hoog stens een halfjaar verloren." De Winter is heel positief over het onderwijs van het Getijde Col lege. „De één-op-één begeleiding, de kleine klassen spraken ons heel Donderdag is er een bijeenkomst. Dan krijgen we meer duidelijkheid erg aan. En voor onze dochter werkte het heel prettig. We zetten wel vraagtekens bij het financiële beleid, maar dat doet niets af aan het onderwijs." Bestuursvoorzitter Hendrik-Jan van Arenthals van mbo-scholen- groep Scalda heeft inmiddels al contact gehad met het Getijde Col lege. „Wij zullen, als er problemen komen, doen wat we kunnen om de leerlingen zo goed mogelijk ver der te helpen", zegt Van Arenthals. Waarbij het andere onderwijssys- Boerencoöperatie CZAV (Coöpera tieve Zuidelijke Aan- en Verkoop vereniging) heeft in 2016 een winst gemaakt van 4,5 miljoen euro. De omzet daalde van 439 naar 392 mil joen euro, met name door substan tieel lagere prijzen voor granen, brandstoffen en meststoffen. Dat heeft de CZAV gisteren be kend gemaakt.Het marktaandeel in de afzet aan de telers in Noord-Bra bant, Zuid-Holland en Zeeland (het coöperatieve werkgebied) groeide licht. Tegelijkertijd nam de afzet in Bel gië substantieel toe, aldus de CZAV. De lage graanopbrengsten (- 20 procent) waren opmerkelijk en zullen ook invloed hebben op de omzet voor het aanstaande jaar, waarschuwt de coöperatie. Uiteindelijk zijn het de goede re sultaten uit de deelnemingen, waaronder Cebeco Granen, Agri- markt, AgriSneltank, Nedato en Luc Pauwels NV, die de winst van de CZAV vormen. Vanuit de 'boerge- relateerde' omzet voegt de CZAV niets aan de winst toe. Dit is vol gens de jarenlange geldende finan ciële uitgangspunten van de CZAV: resultaten boerenactiviteiten te rugleggen bij de boer. Caisso route zaterdag 7 januari 2017 n ANWB-bordjes die wandel- en fietsroutes op Schouwen-Duive- land aangeven, zijn overbodig ge worden. Daarom worden ze dit voorjaar nog weggehaald. Elodie Kint Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De begroting 2017 van de gemeente Schouwen- Duiveland is 'structureel en reëel in evenwicht'. Lovende woorden van de provincie voor het reken werk van de Schouwse ambtenaren en bestuur ders. Gemeenten moeten hun begroting voorleg gen aan provinciebe stuurders. Die kunnen, als zij risico's ontdekken, de gemeente onder toe zicht stellen, zoals dat re cent gebeurde met Vlis- singen en Middelburg. KWADENDAMME De ticketverkoop voor het Bluesfestival in Kwa- dendamme is al een aar dig eind op streek. Wie nog naar het festival wil waar dit jaar onder meer Julian Sas (foto), Memo Gonzalez en the Juke Joints optreden, moet snel zijn. Van de 1.200 beschikbare tickets zijn er al 800 verkocht in vijf dagen voorverkoop. Die startte op 1 januari. Het festival vindt plaats op 11, 12 en 13 mei. RENESSE Robert Brown, de lead zanger van de gay forma tie Bearforcel, treedt vanavond op in Bar De Stulp in Renesse. Het is een idee en een ca deautje van de jarige Derk Valstar, baas van het sus-team in Renesse. „Een spontane actie." De Ier Robert Brown zal vooral dance-classics en discohits zingen. Het op treden is gratis en begint rond middernacht. Wie borstkanker krijgt, duikt het diepe in. Je stapt een behandeltra- ject in en bindt de strijd aan. Maar als het traject is afgerond, is er niets. Huidtherapeute Anne- marie Zuiderent en yo- gadocente Willemijn Schiettekatte bieden hulp bij het oppakken van het leven na borst kanker. ZEELAND 7 Leerlingen Ondine van der Vleuten en Cornelleke Blok -Chretiën Louwerse, scholier Jeffrey Kutterink Vlissingen Eén van de borden die zal ver dwijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 136