Stap elke dagje bed uit met het gevoel dat er iets moois kan gebeuren DAVID ARJAN O Plezier is de oppervlakkigste vorm van geluk David en Arjan hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. tuil Goed nieuws: het probleem waar René Froger al vanaf 1988 mee rondloopt, is opgelost. In zijn kra ker Alles kan een mens gelukkig maken, zingt hij dat hij alles heeft: een eigen huis, een plek onder de zon. Altijd iemand in de buurt die van hem houden kon. Een handige buurman, een moot gebakken vis, zelfs een vers kopje thee. René had het allemaal. En toch wou hij dat hij iets vaker simpelweg gelukkig was. Maar hoe doe je dat dan? Als je alles hebt wat je wenst - en het voelt niet genoeg? Gelukkig bestaat het antwoord op die vraag. Psycholoog Martin Seligman ontdekte datje gelukkig kunt zijn op drie niveau's en dat mensen zich soms teveel richten op alleen het eerste. Het eerste niveau is dat van plezier. Plezier is de makkelijkst verkrijgbare, maar ook de oppervlakkigste manier om gelukkig te zijn. Vaak is het gebaseerd op prikkels van bui tenaf. Een goed feestje. Een geintje met collega's op het werk. Een leuke vakantie of, zoals René zingt: drie keer uitgebreid in bad. Je ziet dat dit het meest laagdrempelige niveau is en met een beetje goede zin kan iedereen het in zijn leven organiseren. Helaas werkt het zo dat wanneer de gebeurtenis voorbij is, dat ook geldt voor een groot deel van het geluk. Je blijft steeds zoeken naar een nieuwe vonk. Niveau twee gaat over 'flow', het gevoel dat je helemaal op gaat in je handelingen en dat je volledig in je element bent. Je kent vast wel zo'n moment dat je de tijd en jezelf vergeet en bijna één wordt met dat gene wat je aan het doen bent. Misschien ben je een stuk aan het schrijven, iets aan het organiseren of einde loos aan het knutselen met modeltreintjes op zolder - het kan in iedere situatie, zo lang het maar voelt alsof het vanzelf gaat. Flow brengt ons terug naar een bijna kinder lijke extase, een overgave waarin we helemaal gelukkig zijn. wordt gelukkig als je een ander helpt. En voordatje denkt dat je jezelf de hele tijd barmhartig moet gaan zitten opofferen: mag wel, maar hoeft niet. Wantje kunt uitste kend betekenis hebben voor anderen op manieren die voor jou plezierig zijn. Het is een leuke oefening dit weekend. Vraag eens aan iedereen waar je deze dagen contact mee hebt: kan ik iets voor je doen? Ook als het René Froger is. Niveau drie is het meest fundamenteel. Je wordt gelukkig als je van betekenis kunt zijn voor een ander. Iets waarde vols doen voor mensen om je heen blijkt de duurzaamste en effectiefste route naar geluk en zonder die toevoeging, voelen de eerdere twee niveau's al gauw een beetje 'leeg'. Je magazine@persgroep.nl 70 zaterdag 7 januari 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 131