f 8 Wat het overwinningsfeest van Hillary Clinton had moeten worden, werd een rouwbijeenkomst. Tanya Domi zag er vele dromen uiteenspatten. Het enige wat we kunnen doen om onze onvrede te uiten, is de straat op. Allemaal o had Tanya Domi (62) zich de avond van 8 november voorge steld: het zou spannend zijn, nagelbijten misschien, maar feestelijk, met haar dierbaarste I 'Hillary-vrienden' aan haar zijde I en haar heldin pal voor haar neus als het moment van de historische overwinnings- speech daar was. Domi plakte voor de gelegenheid campagnestickers op haar zwarte colbert, speldde een blauw-rode H op de kraag en boekte een hotel kamer in de buurt van het New Yorkse congres centrum waar Hillary Clinton het podium zou be klimmen. Zodat ze zich na een extatische avond om vervoer naar huis niet hoefde te bekommeren, en onbezorgd zou kunnen vieren dat het land ein delijk een vrouwelijke leider kreeg. Zo liep het af voor Tanya Domi en de andere topvrijwilligers op de eerste rij, goede vrienden sinds Clintons cam pagne in 2008. Rond 2 uur 's nachts, als de uitslagen uit Penn sylvania binnenkomen, slaat vriendin Helene Ratner haar hand met Democratisch-blauw ge lakte nagels vol ongeloof voor haar mond. Naast haar geeft Domi de hoop op een wonder op. Ze maant de fotografen om een vriendin verderop met rust te laten - tranen zijn privé. Tot campag nebuddy Jim Livesey uit Wisconsin dringt door dat de 45ste president van de Verenigde Staten Donald Trump heet, hoe zelfverzekerd hij die och tend ook een button met afbeelding van Clinton tussen een 4 en een 5 op zijn jasje bevestigde. Dromen Voor Domi verdampen op dat moment vele dro men. Dat vrouwen er eindelijk écht bij gaan horen en net als mannen ongestraft macht kunnen na streven, bijvoorbeeld. Die vrouwelijke president gaat nog wel even op zich laten wachten, want 'er staat geen tweede Hillary Clinton klaar'. De homo gemeenschap waar ze deel van uitmaakt, is zijn voorvechters in het Witte Huis kwijt: de nieuwe vice-president is tegen het homohuwelijk en wei gerde een wet tegen homodiscriminatie te onder tekenen. En zijzelf gaat niet naar Washington ver huizen voor een baan in de regering-Clinton - iets waar ze zich al voorzichtig op voorbereidde. Als universitair docent Balkanstudies en Bal kanexpert van Clintons werkgroep Eu ropa en Rusland zou ze wel eens gevraagd kunnen zijn voor een baan op het minis terie van Buitenlandse Zaken. De don derdag voor de verkiezingen zat ze nog om tafel met het transitieteam dat alvast de eerste stappen van campagne naar re gering zette. Clinton zou nieuwe ener gie moeten steken in Bosnië-Herzego- vina, luidde haar advies. Het land dat is ontstaan dankzij het vredesakkoord dat echtgenoot Bill in 1995 in Dayton sloot, is opnieuw gevaarlijk diep verdeeld langs etnische lijnen. „Ik kan niet onder woorden brengen hoe teleurgesteld ik ben", zegt Domi zes weken later in haar werkkamer aan Fifth Avenue in New York, waar een selfie met Hillary Clinton in vier voud aan de muur prijkt. Hillary-posters en het Hillary-bureaublad op haar scherm getui gen van jaren werk om Clinton in het Witte Huis te krijgen. Overtuigen Domi en Ratner stopten na 2008 - het jaar waarin Barack Obama de 44ste president van de Verenig de Staten werd - eigenlijk niet meer met campag nevoeren. Ze zamelden al geld in voordat Clinton zich opnieuw kandidaat had gesteld, in de hoop haar te overtuigen dat ze het moest doen. Op eigen kosten reisde het duo het land door om het cam pagneteam te helpen. „Het verlies is een persoon lijke deceptie. Maar het is ook veel groter dan dat. Het gaat om het land, om de wereld." Ze is onge rust. Zuchtend staart ze naar haar Hillary-foto's, schudt het hoofd zo nu en dan. „Stel je voor dat je Litouwen bent, of Polen. Zou jij er dan gerust op zijn dat Trump artikel 5 van het NAVO-verdrag inroept en te hulp schiet op het moment dat Vladi mir Poetin binnenvalt?" Macho Trumps gedweep met Rusland maakt haar bang, zegt ze. En zijn houding doet haar aan Slobodan Milosevic denken. De voormalige Servische oor logspresident was evengoed een macho met auto ritaire trekken, met dezelfde neiging om critici aan te vallen met behulp van de media, observeert Ta nya Domi. „Hij had het ook op moslims gemunt." Als wetenschapper heeft ze zich voorgenomen zo veel te schrijven als ze kan, om dat allemaal aan de kaak te stellen. Helene Ratner is vastbesloten de Democratische partij in haar woonplaats in Pennsylvania weer van de grond af op te bouwen en in lokale en tus sentijdse Congresverkiezingen zoveel mogelijk te genwicht te bieden aan het Trumpisme. „Maar het worden vier moeilijke jaren", zegt Domi. „De t Democratische partij is weggevaagd, heeft bijna ft geen inspraak meer. Het enige wat we kunnen B doen om onze onvrede te uiten, is de straat op. A Allemaal." Zwaar B Vooral the day after is zwaar. Ze besluit de toespraak waarin Hillary Clinton haar ver- l lies erkent over te slaan, al had ze een uit- I nodiging om aanwezig te zijn. „Ik kon het niet aanzien." Vijf dagen later komen de Tanya Domi, tranen pas. Clinton spreekt het Childrens Defense Fund toe. „Amerika is het waard", zegt ze. „Onze kinderen zijn het waard. Geloof in ons land, vecht voor onze waarden en geef nooit, nooit op." Als ze dat hoort, zegt Tanya Domi, dringt het pas echt door. Deze vrouw wordt nooit president, ook al kreeg ze op 8 november de meeste stemmen. Domi slaapt er slecht van. Pas begin december kan ze de campagne en het verlies dat ze zo oneer lijk vindt, beter van zich af zetten en komt er een einde aan een maandenlange periode van slape loze nachten. Begrijpen kan ze het nog steeds niet. Hoe kon de vrouw die in haar ogen de best gekwa lificeerde presidentskandidaat in de Amerikaanse geschiedenis was, verliezen van een man die 'nog nooit iets voor het algemeen belang heeft gedaan'? „Hij heeft alleen zijn bankrekening gevuld, en die van zijn kinderen. Spreekt in het vocabulaire van een tienjarige. Dat hij won, doet me twijfelen aan alles waar ik ooit zeker van was." vrijdag 6 januari 2017 GO Ik ben bana aan all©s Karlijn van Houwelingen New York vrijwilliger voor Hillary Clinton tijdens de verkie zingscampagne: „Ik kan niet onder woor den brengen hoe te leurgesteld ik ben." Tanya Domi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8