Binnenhof en Plein ontruimd na incident met verwarde man Hogere prijzen houden economie aan de gang Liever langer vast in Nederland 7 hoteldeal.nl I voor meer informatie I t088-0331506 De inflatie in Nederland en Europa loopt weer op, en dus wordt het leven duurder. Waarom moeten we daar toch blij mee zijn? Een verklaring via vijf quotes. Inflatie is gewelddadig als een rover, angst aanjagend als een gewa pende overvaller en dodelijk als een huurmoordenaar Het gaat niet zo hard als toen Reagan deze uitspraak deed - de inflatie in de VS was toen ruim 14 procent - maar toch. Het CBS meldde gisteren dat het leven in Nederland in december 1 procent duurder was vergeleken met een jaar eerder. Daarmee is de inflatie hoger dan ze in lange tijd geweest is, en de reacties zijn over het algemeen enthousiast. Waarom? Waarom jui chen we als er een huurmoordenaar de kamer binnenstapt? Als je de burgerij wilt verpletteren, moet je ze vermalen tussen de mo lenstenen van belastingen en inflatie Op het eerste oog is inflatie helemaal zo fijn niet. Het neemt een hap uit ons budget. Inflatie betekent dat geld minder waard wordt. Stel, de inflatie is 1 procent. Een bakker wil dan voor zijn brood niet langer 1 euro hebben, zoals voorheen, maar 1,01 euro, om dat hij er anders op achteruitgaat. Zo doet ook de slager het, en de elektro nicawinkel: ze willen gecompen seerd worden. Gevolg is dat de prij zen stijgen. Het effect, op korte ter mijn: we kunnen minder kopen. Inflatie: dat is dat je 15 dollar betaalt voor een knipbeurt die 5 dollar kostte toen je nog haar had Inflatie is geen fenomeen van nu of vorig jaar: het bestaat al zo lang we de economie in cijfers vatten. De hoogte verschilt van jaar tot jaar en van land tot land. In het Nederland van de ja ren 70 waren percentages van 6 of 8 procent normaal. De laatste decen nia zijn we gewend aan 1 tot 3 pro cent. In beide perioden groeide onze welvaart. Moraal van het verhaal: een brood mag ieder jaar duurder wor- den, dat wil niet zeggen dat we min der broden kunnen kopen. Mensen hebben een haat-liefdeverhouding met inflatie. Ze haten prijs stijgingen, maar houden van alles wat die prijsstijgingen veroorzaakt Het klinkt als een tegenstelling: spul len worden duurder, en toch kunnen we meer kopen. Maar zo gek is dat niet. We doen hetzelfde als de bakker en de slager: als geld minder waard wordt, willen we er meer van hebben. We eisen meer loon van onze baas. Hogere lonen leiden tot meer con sumptie. Daar zijn bedrijven blij mee, zij kunnen uitbreiden, wat goed is voor de economie. Kortom: inflatie houdt de boel aan de gang. Veel eco nomen zijn er daarom van overtuigd dat een zekere mate van inflatie goed is. We doen wat we moe ten doen om de inflatie zo snel als het kan te verho gen Achter die overtuiging zit nog iets: angst voor deflatie. Dat is de situatie waarin prijzen dalen. Dat kan ertoe leiden dat mensen gaan afwachten, en dat is funest voor de economie. Het was precies de kant die Europa op ging: de inflatie zat gevaarlijk dicht in de buurt van de nul. Om het deflatiespook te weren, pompen Ma rio Draghi en de ECB al jaren een enorme hoeveelheid geld in de eco nomie. Of de nieuwe inflatiecijfers aantonen dat dat beleid aanslaat, is nog maar de vraag. De prijsstijgingen komen vooral door hogere energie prijzen, een ontwikkeling waar de ECB niets mee te maken heeft. Bo vendien is de streefinflatie van Draghi co - 2 procent - nog niet in zicht. ROERMOND Een vrouw die in België veroordeeld werd wegens moord op een makelaar zit haar straf uit in een Nederlandse cel, maar daardoor zit ze wel zes jaar langer vast. De Nederlandse Tessa van D. (28) werd samen met haar ex Manuel van V. schuldig bevonden aan de moord op makelaar Gunther Haagen in oktober 2011. Tessa van D. kreeg 28 jaar cel, Van V. levenslang. Anderhalve maand geleden verruilde de vrouw de gevangenis van Hasselt voor deze van het Nederlandse Roer mond. Maar ze komt nu pas na 15 jaar en 4 maanden (twee derde van de straf) vrij, waar ze in België na negen jaar en vier maanden (eenderde van de straf) vrij zou zijn gekomen. De 59-jarige verdachte liep rond 17 uur schreeuwend af op de mare chaussee die het gebied rond het Binnenhof bewaakt. Hij gooide een tas en riep dat er een bom in zat. Daarop loste de marechaussee een waarschuwingsschot. De man kon worden overmeesterd en werd direct afgevoerd. De politie zette direct het Bin nenhof en het Plein af. Ook de par keergarage onder het Plein werd afgesloten en de cafés en restau rants ontruimd. Uiteindelijk bleek het om een eenmansactie te gaan. Ruim een uur na de actie van de man werd de omgeving weer vrij gegeven. De tas en achtergelaten kleren van de man zijn ter plekke onderzocht door de Explosieven Opruimingsdienst Defensie. De politie kon gisteravond nog niet zeggen of er explosieven in de spullen van de dader zijn aange troffen. Ook zijn motiefis nog on duidelijk. De man had zich eerder op de dag gemeld bij het hoofdbu reau van de politie in Den Haag met een klacht over zijn uitkering. Toen hij daar niet mee geholpen kon worden, vertrok hij zichtbaar onte vreden, aldus een woordvoerder. 3 dagen in de romantische stad Brugge! vrijdag 6 januari 2017 GO Griezelig? Inflatie is juist goed Sander van Mersbergen Rotterdam Ronald Reagan, voormalig Amerikaans president Vladimir Lenin, eerste leider van de Sovjet-Unie Sam Ewing, voormalig honkballer van de Chicago White Sox ■RLOppenheimer ILLUSTRATIE RUBEN L. OPPENHEIMER William Simon, voormalig minister van Financiën in de VS Mario Draghi, president van de Europese Centrale Bank (ECB) De omgeving van het Binnen hof en het Plein in Den Haag zijn gistermiddag compleet ont ruimd nadat een verwarde man riep een bom te hebben. Alle horeca werd leeggeveegd, stra ten werden afgezet. Peter van de Stadt Den Haag Hoteldeal.nl/K010ei Canalview Hotel Ter Reien 2 overnachtingen incl. ontbijt Doosje chocolade als welkomstgeschenk Overnacht in een historisch pand Hotel op 500 m. van de Grote Markt Achteragaten spullen van ae dade op het Plein, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7