II 14 ZE Vergeten Bergenaar Dries Giezen verkocht sfeer in circussen en pretpark m Decorateur Dries Giesen uit Bergen op Zoom opende als eerste in Nederland een pretpark. Ook had hij twee circussen. Ettelijke keren ging hij failliet. Maar hij ging stug door, tot aan zijn dood in 1947. Ondernemend kunste naar. Zo noemt Eric Elich hem. De bekende Bergse kunstenaar, cartoonist van deze krant, dook in het leven van Andreas (Dries) Giezen en deed uitgebreid onderzoek. Het begon allemaal heel dicht bij huis, in de woonkamer van zijn ou ders. „Daar hing in de jaren zestig een tekening. Een circusvoorstel ling." Die tekening siert inmiddels de wand van zijn eigen woning. „Ik wilde weten of er meer bekend is over deze Giezen. Ik wist dat de pa nelen van de stoomcursussen in de Efteling door hem zijn gedecoreerd." Op die panelen staat atelier An- dries Giezen Bergen op Zoom. Maar het verhaal-Giezen blijkt veel verder te reiken dan alleen maar dat van een kundig decorateur die kermisattrac ties versierde, ontdekte Elich gaande- weg. „Met zijn decoraties verkocht hij sfeer, een droom." Behalve decora teur was Giezen vooral ondernemer. „Hij wilde het aanzien van de kermis verbeteren; kermismensen als seri euze ondernemers laten zien. Een vak dat erkenning verdiende in zijn ogen. Dat deed hij uit liefde voor de kermis, want hij stamde zelf uit een kermisfamilie." Wat Giezen bedacht? Een kennis park. Een permanente kermis in Die- men. In 1931 ging dit pretpark avant la lettre open. En het was meteen een succes. „Maar uiteindelijk ging hij eraan failliet", ontdekte Elich tijdens zijn maandenlange zoektocht naar het leven en werk van Giezen. Want er kwam concurrentie. In Amster dam opende ook zo'n kermispark. En het was gedaan met Diemen. Ik ben benieuwd of meer mensen prenten en tekeningen hebben van Dries Giezen Giezen zat echter niet bij de pakken neer. Zijn volgende stap: „Hij wilde een circus en er kwam een circus." Met paarden in de hoofdrol. Maar weer had hij pech. Want op het moment dat hij begon met zijn circus, brak de Tweede Wereldoorlog uit. Daardoor wilde het al niet vlotten, maar Giezen ver bruide het compleet bij de bezetter door in acts openlijk zijn antipathie tegen de Duitsers te stoppen. Het publiek genoot van de sneren, maar Giezen belandde er zelf door in Dachau en later Buchenwald. Hij overleefde wonderwel, herstelde van de uitputtingen en in 1946 was de première van zijn nieuwe circus. Hij volgde zijn droom, hij bleef doorzetten, maar ook dit circus pakte benieuwd of er meer is, of er andere men sen tekeningen of prenten van hem hebben." Het volledige verhaal over deze vergeten Bergenaar is te vinden in de jongste uitgave van De Waterschans, het geschiedkundige tijdschrift van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom. Dat verscheen eind december. anders uit dan hij had gehoopt. Het publiek bleef weg, de paarden wer den ziek, en ook dit circus ging fail liet. Het was over en uit voor Giezen. Een jaar la ter, in 1947, overleed hij. Wat hij nalaat zijn twee con- tétekeningen die Elich in be zit heeft. Want naast de circus tekening die de woonkamer van zijn ouders sierde, heeft hij nog een tweede tekening in bezit. En er zijn de 32 pa nelen in de carrou sel in De Efteling. „Verder ben ik nooit iets van zijn werk tegengekomen. Ik ben dan ook heel vrijdag 6 januari 2017 Kermiskunstenaar pur sang wist niet van ophouden Jan van de Kasteele Bergen op Zoom Dries Giezen wist de kermis goed te verkopen, zo blijkt uit zijn decora ties. De bezoekers waanden zich even rijk. rechts) voor de kassa van een stoomcarrousel van Giezen-Janvier, fotos collectie ericelich Andreas 'Dries' Giezen (vijfde van - Eric Elich, cartoonist Na de Tweede We reldoorlog werden de voorstellingen van Cir cus Giezen voortgezet in het Circusgebouw in Scheveningen, zoals dit affiche laat zien. www.geschiedkundigekringboz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70