Neckermann brokkelt verder af tot webshop Rechter: Sluis handelde juist in het dossier Euregiotuinen 7 Bodem 'schatkist' van Stichting tot Behoud van de Pont in zicht Twee keer eerder dreigde de veerpont bij Sluiskil te verdwijnen, maar nu is het echt menens Dit schoolseizoen dreigt het laatste te worden, en dat nog wel in het jaar dat het veer een halve eeuw bestaat. zv In opperbe ste stem ming zitten ze er donderdag bij, voorzitter Meer- ten Dallinga en secreta ris Loek van Hecke van de Stich ting tot Behoud van de Pont van Sluiskil. Ze hebben ook alle reden voor een goed humeur. Nog wel. In 2011 nam 'hun' stichting de exploitatie van de Sluiskilse veer pont over van Rijkswaterstaat. De club liefhebbers met een hart voor Sluiskil kreeg een bruids schat mee van 335.000 euro. Veel geld zou je zeggen, maar niet zo veel als je weet dat Rijkswater staat jaarlijks vier ton kwijt was aan de veerverbinding. „Onze be doeling was in elk geval tot mei 2015 te blijven varen, tot de Sluis kiltunnel klaar was", vertelt Dal linga. „Nu is het 2017 en we hou den het nog vol, tot nu toe dan." Rijkswaterstaat werkte met een betaalde bemanning en liet de pont bij een scheepswerf in Wer kendam onderhouden. De stich ting werkt met vrijwilligers. Be drijven in de omgeving, recy clingbedrijf Heros en scheepswerf De Schroef, steken ook een handje toe. Dat zijn belangrijke verschil len. De pont wordt meer dan ooit gedragen door de gemeenschap. Zeven vrijwillige schippers, met volop ervaring op het water, zor gen ervoor dat het veer elke schooldag weer vaart; 's ochtends van zeven tot tien uur en 's mid dags van twee tot vijf uur. Ook zijner drie vrijwilligers die onderhoud ple gen, twee technische mensen en een elektricien. Dallinga durft zelfs te stellen dat het veerschip, in 1967 ge bouwd bij de Arnhemsche Scheepsbouw Maatschappij, 'be ter is dan ooit'. „Om de vijfjaar moet je alles verplicht laten keu ren. Vorig jaar is dat gebeurd. Alles is weer up-to-date. We kunnen opnieuw jaren voort." Dat kan, maar dan moet er wel geld ko men. De bodem van de schatkist is na vijf, zes jaar in zicht. Een bruidsschat raakt eens op, hoe zuinig penningmeester (en voor malig wethouder) Co van Schaik ook is. De stichting moet op nieuw aan de bak om de veerpont, toch één van de iconen van Sluis kil, te redden. „En dat is dus niet voor het eerst", weet secretaris Van Hecke. „Al in 1989 dreigde de pont te verdwijnen vanwege bezuini gingen. We hebben toen de brug bij Sluis kil Zeshonderd passagiers maken jaarlijks gebruik van de pont, dat is toch niet niks geblokkeerd en zelfs gedreigd de brug vast te lassen. En vervolgens ging het in 2011 bijna mis. Nu staan we weer op zo'n punt." Veel hoeft het in de vaart houden van het veer niet te kosten. „Als er geen gekke dingen gebeuren, hebben we aan 40.000 euro per jaar genoeg", schatten Dallinga en Van Hecke. Ze richten hun hoop op de gemeente Ter- neuzen en de provincie, dat die over de brug zullen komen. Dat de pont nog altijd belang rijk is, blijkt uit het aantal passa giers, met name middelbare scho lieren. Volgens Dallinga varen er driehonderd per dag mee. Verme nigvuldig dat met veertig school weken, dan kom je uit op 60.000 gebruikers per jaar. „Vergeet ook niet", geeft hij aan, „dat we bij spoed geregeld ambulances overzetten, als de brug bij Sluiskil open is. En bij onderhoud aan die brug -en die is versleten hoor- kan je gewoon niet zonder pont." KLEP NIET'BETREDEN ZO LANG LICHT ROOD BRANDT Neckermann.com opende de vesti gingen vorig jaar, in onder meer Dordrecht, Delft, Amsterdam en Zutphen. Dat gebeurde in voorma lige winkels van het noodlijdende Kijkshop. In België betrok het pan den van de failliete winkelketen Depot+, in onder meer Stekene en Beveren, op een steenworp afstand van het voormalige gebouw in Sint Jansteen. Daar ging de deur na ja renlange strubbelingen in 2014 op slot. 263 mensen verloren daardoor hun baan. Het magazijn van het pand aan de Verrekijker heeft in tussen een nieuwe eigenaar. De Hulster ondernemersfamilie Kuijl is er ingetrokken met haar kaasver werkingsbedrijven Vonku en Sint Paul. Wanneer die firma's helemaal operationeel zijn, is nog onduide lijk. Het voormalig distributiecen trum en kantoor van Neckermann wachten op een nieuwe eigenaar. Faes en het gemeentebestuur wa ren drie jaar lang in gesprek over overname van de lap grond aan de westkant van Oostburg. Faes wilde daar een fruittuin met onder meer een bezoekerscentrum en trekkershutten beginnen. De par tijen sloten in mei 2014 een inten tieovereenkomst, waarin werd in gezet op verkoop van een deel van de grond plus het gebouw, en ver huur van een ander stuk. Beide partijen werden het eens over een koop- en huurprijs, maar Sluis eiste daarnaast dat Faes het ge huurde stuk op termijn ook zou kopen. Over de prijs daarvoor werd geen overeenstemming be reikt. Regels Faes claimde dat Sluis tijdens het spel de regels had veranderd, maar de rechtbank oordeelt nu dat het gemeentebestuur dat mócht doen: in de intentieovereenkomst stond immers dat er tijdens het proces over 'nadere voorwaarden' gespro ken kon worden. Beslag Faes had, in afwachting van de uit spraak, beslag laten leggen op de grond. Sluis bekijkt nog of dat schade heeft opgeleverd en of die bij Faes geclaimd kan worden. Faes weet nog niet of hij in hoger be roep gaat. Hij laakt de houding van het gemeentebestuurders. „Die hadden hier een kans voor een op lossing in een dramadossier, en die grijpen ze niet. Onbegrijpelijk." vrijdag 6 januari 2017 Harmen van der Werf -Meerten Dallinga Meerten Dallinga en Loek van Hecke (vlnr) gaan er weer voor om de pont van Sluiskil te behouden. FOTO RONALD DEN DEKKER •:V> Op de barricade voor pont Sluiskil Neckermann.com brokkelt steeds verder af. Het postorder bedrijf dat ooit vanuit de hoofd vestiging in Sint Jansteen furore maakte, sluit alle zeventien fy sieke winkels in Nederland en België. De webshop van Necker- mann.com blijft nog in de lucht. Bob Maes Sint Jansteen Carlos Faes van de Philips Fruittuin in Eindhoven kan geen claim leggen op het voormalige Euregiotuinencomplex bij Oost burg. De rechtbank vindt dat Sluis zich tijdens de onderhan delingen aan alle juridische re gels heeft gehouden. Martijn de Koning Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67