£'l C9 Legitimatie in de bus naar Zelzate Paardenclubs willen meer ruiterpaden Proefgebied windpark dit najaar aanbesteed Mancave 2 ZOEKTOCHT WAAR IS DE FAMILIE VAN Commentaar Anis Amri, de man van de aanslag op de kerstmarkt in Berlijn, vluchtte via Nederland naar Italië. Zoals iedereen binnen Europa, kon hij zich vrij verplaatsen. We weten allemaal dat dit al jaren kan. En toch doen we of het ons verrast dat deze terrorist zo gemakkelijk kon ontkomen. Dezelfde gespeelde verwondering was er ook na de aanslagen in Parijs. De vrijheid die we in Europa hebben, heeft een prijskaartje. Dat negeren we. Regeringen gaan mee in het theater. Maar onder druk van de publieke opinie beginnen zij nu toch voorzichtig aan het her stel van sommige grenzen. België en Nederland doen mee. Onze zui derburen willen een verplichte legitimatie in het internationale openbaar vervoer. Reizigers zouden hun identiteitsbewijs moeten tonen bij een kaartje dat al op hun naam staat. Of dat praktisch uit voerbaar is? Het lijkt lastig. Of het echt zoden aan de dijk zet? Amri bediende zich van wel veertien identiteiten. En stel, dat het inderdaad moeilijker wordt om onopgemerkt met het internationale openbaar vervoer te reizen, dan neem je toch gewoon de auto? Kortom, er zit veel symboolpolitiek in deze maatregel. Toch is het goed dat de Europese landen nadenken over de bewe gingsvrijheid binnen de unie. Nederland en België moeten zich niets aantrekken van het protest van de reizigersvereniging Rover. Want het beperkte belang van vrij reizen is onvergelijkbaar met het belang van maximale veiligheid voor Europese burgers. Ook al gaat hier meer om een gevoelskwestie dan om een echte hoge hindernis voor terroristen, burgers verwachten actie. Het is misschien even wennen aan legitimatie in de bus naar Zelzate, en wellicht moeten we werken aan slimmere maatregelen, maar alles is beter dan de kop in het zand steken en doen alsof rondreizende terroristen niet bestaan. Alles is beter dan de kop in het zand steken en doen alsof terroristen niet bestaan De clubs wijzen erop dat er bij de aanleg van de vele nieuwe natuur in West-Zeeuws-Vlaanderen geen enkel ruiterpad wordt gerealiseerd: bij Waterdunen, 't Zwin, het bos van Erasmus en de buitenwallen van Sluis bijvoorbeeld. Op de duinen vlakbij de manege bij Nieuwvliet werd als proef wel een ruiterpad aangelegd, maar de ondergrond daarvan blijkt onge schikt. „Wij hebben daarbij geen enkele inspraak gehad", conclude ren de organisaties. Ze vragen dan ook om betrokken te worden bij de proef bij Nieuwvliet, en daar een nieuw, beter ruiterpad aan te leggen, net als voorzieningen als palen en borden. In goed overleg kunnen we zelf onderhoud plegen aan de ruiterpaden „In goed overleg kunnen we zelf onderhoud plegen aan de ruiter paden." De briefschrijvers verwij zen onder meer naar de situatie in Vlaanderen. Die richten gebieden met ruiterpaden in, inclusief fol ders, boekjes en apps." ALMANAK Na een middag in het tuincen trum heeft de 40-jarige Vlissin- ger twee Afrikaantjes gescoord. De planten krijgen een mooi plekje in zijn 'mancave', vertelt hij stoer tegen een vriend. „Ik heb namelijk gehoord dat het helpt tegen ongedierte", voegt hij eraan toe. De vriend trekt zijn wenkbrauw op. „Volgens mij wordt het nog wel eens in twijfel getrokken of dat echt zo is", reageert hij. Maar de Vlissinger weet het honderd procent zeker. „Sinds deze afgrij selijke planten in mijn schuur staan, heb ik er nog geen vrouw gezien." Ganzen tellen vanaf de dijk Roy Hargrove inPorgyen Bess Supers van 8.00 tot 20.00 uur open AXEL Toernooi voor jeugdschakers De communicatie met het ziekenhuis verliep niet zo vlot Het gaat om de innovatiekavel Borssele V, een proefgebiedje tus sen de al gegunde kavels Borssele I en III. Op de strook mag maximaal 20 megawatt worden opgesteld. Dat zijn drie tot vier molens. Het gaat erom dat er nieuwe soorten turbi nes, fundaties en installatietechnie ken kunnen worden getest. Het Rijk hoopt zo het leerproces rond windenergie op zee te versnellen, zodat de aanleg van windparken goedkoper kan worden. De Rijksdienst voor Onderne mend Nederland (RVO) consul teert tot en met 1 februari bedrijven die willen inschrijven. Die kunnen een aanvraag indienen voor een in vesteringssubsidie, een exploitatie subsidie, een vergunning en een aansluiting op het elektriciteitsnet werk van landelijk netbeheerder TenneT. De RVO neemt opmerkin gen en suggesties mee in de aanbe steding. De vier grote productieka vels in windpark Borssele zijn al ge gund aan Dong Energy (1 en 2) en consortium van Shell, Van Oord, Eneco en Mitsubishi/DGE (Bors sele 3 en 4). vrijdag 6 januari 2017 Er moet meer rekening gehou den worden met belangen van ruiters bij de inrichting van het landschap, zoals bij de aanleg van nieuwe natuur. Dat schrij ven Recreatieruiters Zeeuws- Vlaanderen en Paardentoe- risme Zeeland in een brief aan de Sluise gemeenteraad. Martijn de Koning Oostburg -Paardenclubs Tip? redactie@pzc.nl NUMMER EEN De Vogelwerkgroep van natuurbeschermingsver eniging 't Duumpje houdt morgen een ganzenex- cursie bij het gemaal bij Nummer Een, tussen Breskens en Hoofdplaat. Tussen 8.45 uur en 10.00 uur worden vanaf de dijk de duizenden ganzen ge teld die hun slaapplaats verlaten en laag overvlie gen richting de omlig gende polders, 't Duumpje voert de telling jaarlijks uit. TERNEUZEN De Amerikaanse jazz- trompettist Roy Hargrove geeft op zaterdag 14 ja nuari een concert in Porgy en Bess aan de Noordstraat in Terneu- zen. Hij sluit daarmee een korte tour door Neder land en België af. Har- grove geniet internatio nale bekendheid, onder meer doordat hij twee Grammy Awards won. Het concert begint om 20.30 uur. Kaarten kos ten 25 euro. HULST Albert Heijn en Jumbo aan het Stationsplein in Hulst zijn zondag voor het eerst van 8.00 tot 20.00 uur open. De ge meenteraad keurde on langs het verruimen van de openingstijden op zondag goed. Daarmee hopen ondernemers en het college dat Hulst weer onderscheidend op winkelgebied wordt. De zondagsopenstelling trok vroeger veel klanten, vooral uit België. Schaakvereniging Lan dau in Axel houdt mor gen het jaarlijkse Lan- dautoernooi voor jeugd spelers. Het gaat om de 38ste editie. Zowel leden van clubs als 'thuisschakers' mogen meedoen. De wedstrij den zijn in de Prinses Marijkeschool aan de Marijkestraat in Axel. Aanvang 10.00 uur. Wie is toch drenkeling Sar j it Ram? -Sanjiv Bajaj, buurtgenoot Sarjit Het laatste stukje van windpark Borssele, 22 kilometer uit de kust van Vlissingen, wordt dit najaar aanbesteed. Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65