II Wasstraat Wolse sluit de deuren Goes neemt maatregelen om tekort jeugdhulp terug te dringen Samenbrengen culturele voorzieningen verloopt voorspoedig 7 Het eind is in zicht. Over enkele maanden is het Goese Cultuurhuis een feit. Tot die tijd is er nog wel werk aan de winkel. Het culturele landschap in Goes ligt nu letterlijk nog flink over hoop. Podium 't Beest en het nabij gelegen pand Westwal 45 worden ingrijpend verbouwd en vormen straks, samen met Theater De My the, het Cultuurhuis. Dat plan om cultuurvoorzienin gen samen te ballen bestond al sinds 1999 en is in 2012 zelfs een keer afgeblazen, maar het bevindt zich nu zowaar in de afrondende fase. De muziekschool krijgt er ook een plek en zal de Villa aan de Van de Spiegelstraat gaan verlaten. De Kunstuitleen, Jeugdtheaterschool Zeeland, muziekvereniging Eu- phonia en de band Racoon zijn de andere gebruikers, 't Beest krijgt onder meer oefenruimtes en wil naar een B-status, waarmee het zich landelijk kan profileren. Directeur Anita Berrevoets is blij dat het einde in zicht is, het po dium is straks bijna een jaar dicht geweest. Zo goed en zo kwaad als het ging zijn tijdens de verbou wing elders evenementen gehou den, onder de noemer 'Beest on tour'. „Er moet nog heel veel gebeuren, maar het wordt prachtig", zegt Ber revoets. Vanwege de kerstvakantie ligt de bouw nu even stil, maar vol gens Berrevoets moet eind deze maand de precieze openingsdatum duidelijk zijn. „Het zal maart of april worden." Westwal 45 is al wel deels opge leverd en in gebruik. De ruimte voor de muziekschool is echter nog niet gereed. Vanwege een tegenval ler bij de afwerking van de vloer is de eindoplevering noodgedwongen uitgesteld naar eind deze maand. De Muziekschool zal nu wat langer van de Villa gebruik blijven maken en in de voorjaarsvakantie verhui- Er moet nog veel gebeuren, maar het wordt prachtig zen naar het nieuwe onderkomen. De bandjes uit 't Beest kunnen daar ook tijdelijk terecht tot het podium wordt opgeleverd. De totale kosten van de verbou wing van 't Beest en Westwal 45 komen naar verwachting uit op 1,38 miljoen euro en dat is binnen het beschikbare budget van 1,4 miljoen. Er resteert dus nog een klein bedrag om eventuele tegenvallers mee op te vangen. Volgens de gemeente worden de risico's steeds kleiner naarmate het project vordert en daarom worden eigenlijk geen dompers meer verwacht, maar die zijn er tijdens de operatie tot nu toe wel geweest. Bij de verbouwing van het pand Albert Joachimikade 5, waar Galerie Van den Berge in november naartoe is verhuisd van uit de Westwal, viel het schilder werk duurder uit. Bij Westwal 45 en 't Beest waren er een paar bouwkundige tegenval lers, maar die konden weer worden weggestreept met het doorvoeren van een aantal aanpassingen en be sparingen, onder meer op installa ties. Overigens moet een deel van de kosten voor de verbouwing van Westwal 45 worden gedekt uit de verkoop van de Villa. Het monu- mentale pand uit 1888 wordt al aan geboden via de website bedrijfs- vastgoed.nl. Geïnteresseerden kun nen na bezichtiging een bod doen op het gebouw, dat een maatschap pelijke bestemming heeft. Vast staat dat je voor muziek, dans thea ter en film straks op en rond het Bleekveld moet zijn, het nieuwe culturele hart van Goes. De wasstraat bij garage Wolse in Sint Philipsland gaat dicht. Vanaf maandag 16 januari kan er geen ge bruik meer worden gemaakt van de wasserette aan de Zuiddijk. De ga rage zelf en de camperverhuur gaan wel gewoon door. „De vloer van de wasstraat moet gecertificeerd zijn", vertelt Arjan Kempeneers van garage Wolse. „Dat vergt behoorlijke investerin gen. Er moet bijvoorbeeld speciaal beton komen en een dure olie- en waterafscheiding. Dat is de investe ring niet meer waard ten opzichte van de inkomsten van die was straat." Kempeneers heropende deze zo mer de uit 1931 stammende garage Wolse. Vanaf 1983 werkte hij al voor Jan en Marieke Wolse. Maar in 2015 sloot eigenaar Jan de garage om met pensioen te gaan. Daar heeft hij he laas maar kort van kunnen genie ten, want in januari 2016 kwam hij te overlijden. Jans weduwe Marieke maakte samen met Kempeneers in augustus een doorstart met de ga rage en de verhuur van een luxe camper. En dat lijkt een goeie zet te zijn. Kempeneers: „We hebben het druk, dus dat is een goed teken." Het gaat dan bijvoorbeeld om het beter nakomen en controleren van afspraken met zorgaanbieders. Ook zal een analyse van de twintig 'duurste klanten' plaatsvinden: slechts een klein aantal jeugdigen ontvangt de zwaarste hulp, maar tegelijkertijd zet Goes daar een groot deel van het budget voor in. Dat is vaak niet zonder reden, maar toch wil de gemeente onder zoeken of een hulpvraag wellicht voorkomen had kunnen worden. Mogelijk kan er in bepaalde geval len ook eerder worden terugge schakeld naar minder specialisti sche zorg. Volgens burgemeester René Verhulst worden hulpaanvragen bijna nooit afgewezen, vaak onder druk van ouders. „Je kunt je in sommige situaties afvragen waar de verantwoordelijkheid ligt", al dus Verhulst. Verder gaat Goes beter controle ren of zij daadwerkelijk de ge meente is die de rekening moet betalen, of de gemeente waar de ouders van de cliënt wonen. Bij de laatste hercontrole is gebleken dat een aantal klanten niet onder de verantwoordelijkheid van de ge meente Goes valt. In het verlengde daarvan zal Goes ook scherper in de gaten houden of zorgkosten binnen het onderwijs voor de gemeente zijn of voor het overkoepelend orgaan voor Passend Onderwijs. In de min Veel gemeenten staan met jeugd zorg in de min. Het Rijk heeft fors gekort op budgetten, terwijl -zoals in Goes- juist vaker een beroep op jeugdhulp wordt gedaan. vrijdag 6 januari 2017 BE Cultuurhuis Goes bijna gereed Luc Oggel Goes -Anita Berrevoets 't Beest voor de verbouwing, foto michiel bouwman Willem Adriaansens Sint Philipsland Goes heeft een 'actielijst' met 17 punten opgesteld om het tekort van een miljoen euro op de jeugdhulp terug te dringen. Luc Oggel Goes t a aWWhïji 'w"_ - MAAAAAAftAA A /VTVTTyA /v/V /V /_V vi'K AA A A A2V A A A /-V/V A /V 2V Podium 't Beest in Goes ondergaat een grondige verbouwing. Recent zijn dakdelen op de nieuwe aanbouw geplaatst, foto anita berrevoets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60