Ift Miep houdt vooral kosten laag u Paardeneigenaar Noordwelle wil met trekpaarden gaan werken 7 Na een leven tussen paarden heeft Jaco Groenendijk zich nu toegelegd op knollen. Hij haalt het beste uit de edele dieren. Hij hoeft maar te knik ken of ze komen. Drie keer zevenhonderd kilo trekpaard. Jaco Groenendijk kan alles met ze. De dieren begrijpen hem en, belangrijker nog, hij begrijpt hen. Zelfs zo goed dat hij ze boom stammen uit het bos wil laten sle pen en garnalen met ze gaat vissen in zee. De liefde voor paarden is bij Jaco ontstaan toen hij tien was, in 1974. „Het was een nat najaar. Er kwa men militairen naar het eiland om aardappels van het land te halen. Ook als scholieren hielpen wij mee. Samen met mijn broer kwam ik terecht bij boer Bolijn aan de Gouweveerseweg. We zijn er niet meer weggegaan. Elke dag fietsten we vanuit Zierikzee naar de boer derij om te helpen. Soms sliepen we zelfs in de stal." Het boerenleven beviel Jaco zo goed dat hij stalknecht werd bij Stal Fierens in Schuddebeurs. „Stallen uitmesten, paarden zadel mak maken, lesgeven. Terwijl ik nog maar veertien was. Ik was er voor geboren leek het wel." Maar zoals dat gaat met tieners, kreeg ook Jaco andere interesses. Na een diensttijd in Libanon werd hij in ternationaal vrachtwagenchauf feur en belandde in het bestaan van huisje, boompje, beestje. Tot zijn oudste zoon ging paardrijden, op de manege van Aquadelta in Bruinisse. „Toen rook ik die stal- lucht weer en wist ik: dit is het." Jaco kreeg verkering met de ei genaresse en elke keer als er ie mand probleem had met zijn paard, dan probeerde Jaco te hel pen. „Dat lukte altijd. Het zat er gewoon nog in. Na een jaar heb ik het hele spul overgenomen. We gingen in een jaar tijd van dertig naar bijna zestig paarden en in het seizoen stonden er wel honderd. Een prachtperiode." Maar het liep mis. Jaco raakte verstrikt in procedures en besloot zijn passie te verleggen naar Drei- schor, waar ook een manege op haar gat lag. Jaco maakte er Stal Ba lans van, draaide die nog twee jaar en besloot toen te stoppen. De ma nage was niet zijn ding. Daarmee was de liefde voor paarden echter nog niet geluwd. Hij had er nog zes. Orry, waar hij Wat een brave beesten. Harde werkers. Ze kunnen meer dan je denkt veel wedstrijden mee won. Gero- nimo, die hij ooit nog kocht van Ko Kwartel en die uiteindelijk voor de jacht naar Duitsland is ge gaan. Lago, het oud-internationale springpaard dat hij redde van de slacht en waar hij uiteindelijk nog de Gouden Oliebol mee won. Ruimtegebrek dwong Jaco een paar paarden weg te doen. Tot ie mand van Fok- en Menvereniging Schouwen-Duiveland hem mee nam naar een powerhorsewed- strijd. Twee maanden later had hij zelf een trekpaard, Bieke. „Ik heb er een heel seizoen tweespan mee gereden. Fantastisch. Wat een brave beesten. Zulke harde wer kers. En ze kunnen zo veel meer dan je zou denken." Garnalen vissen, bijvoorbeeld. Jaco probeerde de oude traditie eens uit in Haamstede en had suc ces. Een man of honderdvijftig zag hoe het net vol zat met garnalen, krab en harder. Dat smaakte naar meer. Ook de Schrobbelaer na af loop. Maar trekpaarden kunnen meer. Boomstammen slepen uit bossen waar geen trekker bij kan, zoals ze dat vroeger op de Utrechtse Heu velrug deden. Zulke dingen wil Jaco ook gaan doen met zijn trek paarden. Vijf heeft hij er nu. „We hebben een huifkar en laten ons inhuren als paardentram. Vorig jaar heb ik alle strao's van het ei land gereden. Toeristen vinden het prachtig. Ikzelf ook. Eerst als hobby, toen als werk en nu weer als hobby." Bij binnenkomst van het bedrijf staat de directeur een wasmachine te vullen. „De magazijnman heeft vakantie", verontschuldigt Jan Kos ter (59) zich. Hij bestiert sinds 1979 een schoonmaakbedrijf dat in 2012 Miep het licht deed zien. Miep (Multi Inzetbaar Efficiënt Professi oneel) doet het huishouden voor mensen die daar te oud of te ziek voor zijn. Verreweg de meeste klan ten hebben een WMO-indicatie. In Zeeland groeit Miep langzaam. Na de Oosterscheldegemeenten, mag Miep sinds een halfjaar ook in de Walcherse gemeenten haar diensten aanbieden. De grote stap pen zet Miep echter in Noord-Hol land. Vorig jaar april nam ze perso neel en cliënten van het failliete TSN Thuiszorg over. „Het personeel was blij met ons", vertelt Jan Koster. „Dat is kennelijk doorgedrongen bij de FNV, want die vroeg of we ons kunstje nog eens wilden doen bij de andere gemeenten in die regio. Een paar maanden later ging Zorg- bedrijf Noord-Holland in Alkmaar failliet. Daar zijn we zelf achter aan gegaan." De laatste overname van Miep betreft Zorgkompas Noord- Holland, per 1 januari, met 1000 cliënten en 200 medewerkers. „We betalen iedereen keurig vol- We hebben geen dure kantoren en grote auto's gens de CAO", zegt Koster. „Van de 500 mensen werken er maar 20 als ZZP'er. De rest heeft een arbeids contract." Hoe wordt er dan verdiend? Kos ter: „We hebben kleine marges en moeten het daarom van de massa hebben. Verder houden we de kos ten laag; geen afdelingshoofden, dure kantoren of grote auto's. We plannen goed en houden het ziek teverzuim laag." Het is hoe je de mensen benadert, vindt Koster. „Bij het faillissement ben ik met de mensen gaan praten. Ik zeg: kijk me in de ogen. We moe ten veel regelen en dat lukt niet binnen een week. Doe gewoon wat je altijd doet en vertrouw erop dat het goed komt. Achteraf kregen we complimenten van de gemeente en onze medewerkers omdat we de overname soepel en geruisloos hebben gedaan." Miep wil nog uitbreiden in Zuid- Holland en Zeeuws-Vlaanderen. vrijdag 6 januari 2017 Wk' Zevenhonderd kilo braafheid op stal Wendy Wagenmakers Noordwelle Drie trekpaarden heeft Jaco Groenendijk achter zijn huis staan. Twee staan elders, foto marieke mandemaker -Jaco Groenendijk A Jan Koster, foto ton van den nouwe- LAND Miep, dochter van schoonmaak bedrijf Koster en Co, verleent huishoudelijke hulp. Het Zierik- zeese bedrijf groeide in acht maanden tijd van 35 naar 500 werknemers en 2500 cliënten. Ton van den Nouweland Zierikzee - Jan Koster (59)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55