Front National kwaad om film 4 Boek over renner Dekker mogelijk aangepast De moordenaar van het Meisje van Nulde mag op onbegeleid verlof. Daarmee zet hij een belangrijke stap om terug te keren in de maatschappij. Maar is zo'n verlof wel verantwoord of binden we de kat juist op het spek? VERLOF TBS'ER WIJS OF NIET? »VOOFt Jacques Hanegraaf, oud-manager van Thomas Dekker, wil een scha devergoeding van 25.000 euro en een verbod op een herdruk van het huidige boek. Van Mijn Gevecht zijn inmiddels 60.000 exemplaren ver kocht en er liggen er nog 40.000 in de winkels. Er zou volgens Hane graaf onvoldoende hoor en weder hoor zijn toegepast door auteur en journalist Thijs Zonneveld. In het boek, uitgegeven door Overamstel, vertelt Dekker open hartig over zijn wielerleven en de seks, drugs en doping die daarbij hoorden. Ook noemt hij namen van oud-collega's als Michael Boogerd en speelt Hanegraaf een grote rol. Zo beschrijft Dekker hoe Hane graaf hem tot doping aanzette en hoe hij hem in contact bracht met de Spaanse dopingarts Eufemiano Fuentes. En dat Hanegraaf hem heeft verteld zelf te hebben geëxpe rimenteerd met doping in zijn tijd als prof. Volstrekte onzin, aldus Hane graaf. „Ik ken de heer Fuentes niet en heb hem nooit ontmoet." Hij ontkende gisteren zijn rol in de be- schreven zaken. „Dit zijn verre gaande beschuldigingen, terwijl de journalist onzorgvuldig te werk is gegaan. Dat vind ik verschrikkelijk en onacceptabel." Zonneveld stelde dat hij wel de gelijk zorgvuldig te werk is gegaan en verklaart dat hij de afgelopen vier jaar bijna driehonderd mensen heeft gesproken als basis voor het boek. „Ik heb politiedossiers van dopingzaken uit binnen- en bui tenland in handen gekregen en ik was als enige niet-Spaanse journa list bij de processen die de Spaanse justitie voerde tegen Fuentes." Belangrijk pijnpunt voor Hane graaf is dat hij pas kort voor het boek naar de drukker ging door Zonneveld werd benaderd en dat het toen alleen nog mogelijk zou zijn geweest om de epiloog aan te passen. Hij vindt dat hij onvol doende kans heeft gekregen om te reageren. Volgens Zonneveld ging hij het contact echter met Hane graaf aan met een open vizier. „Zonder beperking zijn verhaal te doen. Ik heb hem telefonisch meer dere vragen gesteld, maar Hane graaf kapte het gesprek af." Op aandringen van de rechter gaat Hanegraaf alsnog met de au teur om tafel, waarbij de inhoud van de passages en de mogelijkheid tot het wijzigen van de tekst in het boek of toevoegingen in de epiloog zullen worden besproken. Dat laat ste is volgens Hanegraaf in elk geval te weinig, zei hij na afloop. „Met een aanpassing in de epiloog neem ik geen genoegen." Zonneveld zegt open te staan voor aanpassingen, maar dan moeten daar wel ge gronde redenen voor zijn. Mochten Hanegraaf en Zonne veld/O veramstel er niet uitkomen, dan doet de rechter over vier weken alsnog uitspraak. In Frankrijk is ophef ontstaan om een speelfilm over een fictieve ex treemrechtse partij, maar de gelij kenis met het bestaande Front Na tional (FN) is duidelijk. In de film Chez nous, die pas volgende maand in première gaat, probeert de partij 'Le Bloc Patriotique' aan de macht te komen, zoals het FN dat in het echt probeert. Ook het FN is popu lair in het noorden van Frankrijk, waar de film zich afspeelt; ook het FN richt zich op 'gewone' mensen. Bovendien heeft de partijleidster in de film halflang blond haar, net als FN-partijleidster Marine Le Pen. „We willen laten zien dat het Front National een fatsoenlijk imago nastreeft, maar dat de ideo logie van de partij nauwelijks is veranderd", aldus producent David Frenkel. En dat was tegen het zere been van de échte ex treemrechtse partij. „Het is schan dalig! De Franse democratie wordt steeds zieker", aldus Florian Philippot, de nummer twee van het FN. „We zitten midden in de verkiezingscampagne en dan ver schijnt er ineens een anti-FN- film!" Over vier maanden kiezen de Fransen een nieuwe president. Marine Le Pen van het Front Natio nal doet het heel goed in de peilin gen. De film zou, volgens haar aan hangers, bedoeld zijn om haar imago te besmeuren. „Het is een propagandafilm", zei FN-parle- mentslid Gilbert Collard. Maar met hun aanval zijn Philippot en Collard er juist in geslaagd om van de 'anti-FN-film' een eigen propa gandastunt te maken. Hun reacties werden overal in de Franse pers op gepikt. De partijleden presenteren de film als een aanval van de 'elite' op de 'underdog'. „Het is een film van bobo's, met bobo's en voor bo bo's", twitterde een partijlid. Regisseur Lucas Belvaux ver weert zich. „Ze hebben alleen nog maar de trailer van de film gezien. De FN-politici gaan helemaal niet in op de inhoud, ze reageren alleen maar met verkiezingsleuzen." De risico's zijn nooit nul en daarom is het ook zo dapper datertoch verloven worden verstrekt Psychiater en publicist Bram Bakker is een 'warm voorstander' van het huidige tbs-sys teem, inclusief de verlofregeling. „In de klinieken kennen ze de risico's van dit beleid", zegt Bakker. „Die zijn nooit nul en daarom is het ook zo dapper dat er toch verloven worden verstrekt. Want als het misgaat, leidt dat tot veel rumoer. Maar het gaat heel vaak goed." Nederland kent 1.460 tbs'ers, die van de rechter een behandeling in een kliniek moeten ondergaan. In 2015 mochten bijna 1.000 van hen regelmatig naar buiten, begeleid of onbegeleid. Zo kan het aantal verloven snel oplopen: als een patiënt één keer in de week even zelfstandig boodschappen mag doen, is dat al 52 keer per jaar. In totaal gaat het om zo'n 50.000 zogeheten verlofbewegingen. Verantwoordelijk staatssecretaris Dijkhoff schreef afgelopen jaar nog aan de Tweede Kamer dat volgens hem door het stapsgewijs toestaan van vrijheden 'op een verantwoorde wijze' kan wor den toegewerkt worden naar terugkeer in de sa menleving. „Verlof wordt alleen verleend indien de behandeling en de veiligheid dit toelaten." De cijfers bewijzen dit ook: patiënten die tijdens verlof te lang buiten zijn geweest of verdacht zijn van een strafbaar feit, kan één jaar lang verlof wor den geweigerd. Dat gebeurde in 2015 slechts 25 keer. In drie gevallen ging een tbs'er buiten de kli niek zwaar over de schreef: een poging tot inbraak, een steekpartij en een verdenking van het plegen van overvallen. Psychiater Bakker begrijpt wel waarom verloven meestal goed verlopen. „Mensen hebben dan de kans te bewijzen dat ze niet weer de fout ingaan. Geloof me, ze beseffen absoluut dat het leven bui ten leuker is dan in een tbs-kliniek." Hij concludeert dat onbegeleid verlof een wel overwogen risico is. Daar doet de constatering dat de moordenaar van Rowena, Mike J„ een narcisti sche persoonlijkheidsstoornis zou hebben niks aan af. „Als ik alle mensen met die diagnose in een kliniek moet stoppen, dan hebben we binnen de kortste keren een gigantisch beddentekort." Mobiele dijk in de Maas Kans op recidive blijft als zo'n persoon een mes in handen krijgt Ik heb werken altijd leuk gevonden. Het zit in mijn aard, dus ik voel niet de behoefte om testoppen. vrijdag 6 januari 2017 GO Extra etappe voor Hanegraaf en Zonneveld Oud-wielermanager Jacques Hanegraaf en auteur Thijs Zon neveld gaan om tafel over Mijn Gevecht, de veelbesproken bio grafie over wielrenner Thomas Dekker. Dat is gisteren besloten tijdens een kort geding in Am sterdam. Pim Bijl Amsterdam A ...als Jacques Hanegraaf een goed verhaal heeft, fotosanp Politici van het extreemrechtse Front National in Frankrijk zijn des duivels over een speelfilm over Franse extreemrechtse po litici. Ze herkennen er opvallend veel van zichzelf in. Frank Renout Parijs A De fictieve partijleidster lijkt op Marine Le Pen. —Psychiater Bram Bakker Edwin van der Aa Rotterdam GRAVE Rijkswaterstaat denkt aan het plaatsen van een mobiele dijk in de Maas bij Grave. Daar is vorige week de stuw kapotge- varen door een Slowaakse schipper. Herstel van de stuw gaat lang duren en daarom is het nodig een noodmaatregel te treffen, zei directeur Eric Diepstraten van Rijkswater staat Zuid-Nederland gisteren. Een andere mogelijkheid is het plaatsen van een damwand op zandzakken op de bodem van de rivier. Voorwaarde is dat de afsluiting snel te verwijderen is als het hoogwater wordt, want dan moet het water vrij door kunnen stromen. Hersenanalist Julia Stefanini Pieter van Vollenhoven (77) denkt nog niet aan zijn pensioen, laat hij weten in het tijdschrift Margriet. A Auteur Thijs Zonneveld is be reid zijn boek aan te passen...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4