Over kerstrozen entuinsnobisme I3LLY 2 ROMKE VAN DE KAA Trends Nieuwjaar, nieuw interieur. Welke meubels en accessoires mogen naar de stort en welke moeten we juist binnenhalen? Wij zeggen: koper eruit, fluweel erin! Superheld redt een vaas Column Een kerstroos is helemaal geen roos en bloeit ook niet met Kerstmis. De kerstrozen die je in volle bloei en met bakken vol bij tuincentra, supermarkten en bloemenwinkels ziet staan, zijn afkomstig uit de verwarmde kas. Die praktijk - het gebruik om planten onder glas vervroegd in bloei te trekken - is al meer dan een eeuw oud. En een eeuw is lang genoeg om de naam kerstroos te laten ontstaan. Net zoals een stadsbewoner de neiging heeft om ieder vogeltje een mus of een vink te noemen, zo neigen goedwillende, maar onwetende planten liefhebbers ertoe iedere bloem een roos te noemen: pioenrozen, Gelderse rozen, alpenroos jes, zonneroosjes. En kerstrozen. De kerstroos, niet te verwarren met de kerstster of Euphorbia pulcherrima, is een vroegbloeiende vaste plant uit de ranonkelfamilie en, zoals alle planten uit die familie, niet geschikt voor consumptie. Niet dat je onmiddellijk dood neervalt als je per ongeluk een blaadje in je mond stopt, maar gezond is het niet. De weten schappelijke naam van het plantengeslacht is helle- borus. De leek legt de klemtoon op de derde lettergreep van helleborus Aan de uitspraak van die naam kun je meteen horen of je met een kenner te ma ken hebt: die legt de klem toon op de tweede letter greep. De leek legt hem op de derde, waarop de kenner minzaam glimlacht. Nergens zoveel snobisme als in de tuinwereld. Overigens kun je zo'n kenner mooi te kijk zet ten door hem te vragen hoe hij clematis uitspreekt. Daar ligt de klemtoon op de eerste lettergreep: clématis. Maar dat zegt nie mand. De meeste kerstrozen komen uit Zuid-Eu ropa. Eén soort groeit ook in Nederland; dat is de wrangwortel, die vroeger wel als geneesmiddel bij uierontsteking van koeien werd gebruikt en daardoor over het hele land verspreid is geraakt. Het is een aardige plant met diep ingesneden blad en gifgroene bloemen. De wrangwortel bloeit in maart en april. De bekendste kerstroos, en de soort waaraan de plant zijn naam dankt, is de witbloeiende Helleborus niger. Dat is de plant die je op het ogen blik overal kunt kopen. Het grappige is dat de meeste kerstrozen makkelijke tuinplanten zijn, behalve de Helleborus niger. In zijn vorig jaar ver schenen boek Alles over het plantengeslacht hellébo- rus (het klemtoonaccent verraadt de kenner) raadt auteur Ed Leijger als standplaats aan: niet te nat, niet te droog, niet te zonnig en niet te don ker. Daarnaast mag de grond niet te los, maar ze ker niet te zwaar zijn. Tja. Gelukkig zijn er min der wispelturige soorten. Goede tuinplanten zijn kruisingen tussen allerlei soorten, maar met als belangrijkste stamouder Helleborus orientalis. Je hebt ze in wit, roze, geel, paars en bijna-zwart. De regel: hoe donkerder, hoe exclusiever, maar voor het effect kun je beter een lichtere tint kiezen. Die zie je van een afstand, terwijl donkere kleu ren tegen de tuingrond wegvallen. Deze kerstro zen bloeien tegen het einde van de winter en zijn mooi te combineren met sneeuwklokjes, sterhya cinten, sneeuwroem, winteraconieten en andere vroegbloeiende bolgewassen. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN A ERUIT TIPS NIEUWS Mijn eerste tuintoek dichtstbijzijnde oudijzer- boer. Ook brons, zilver en goud hebben hun glans ver loren. Mat terracotta en glanzend glas zetten de trend. Ombre Uit onze kapsels is de ombre-trend al langer ver dwenen, maar ook in het interieur zijn we het kleur verloop beu. Gradient (een ander mooi woord ervoor) is niet langer een trend. Snoeren Elektriciteitsdraden liggen stof te vangen achter tv- meubels, raken in de knoop en ontsieren de boel. Weg ermee! Gelukkig zijn steeds meer producten draadloos. Soms bieden meubels een oplossing. Laad je mobiele telefoon draadloos op via een lamp (IKEA heeft er meerdere) of plug je iPad in op de relaxfauteuil (stoelen- merk Prominent bouwde een USB-poort in zitmeu bels). Dankzij de opkomst van het internet der dingen kan iedereen straks met zijn smartphone de baas in huis zijn. Zo verdwijnen de dra den langzaam uit ons leven. We zullen ze niet missen. Palmbomenbehang Pulk die jungle maar weer van de muur af. De palmbla deren maken plaats voor kurk. Lekker naturel en handig om briefjes op te prikken. Groepjes vetplanten Planten in huis zijn een blij vertje, maar de door trend setters gedicteerde groepjes vetplanten (succulenten) en cactussen onder een stolp zijn geweest. Zij maken plek voor excentriekere plan ten, zoals de herts hoorn als een trofee aan de wand of een vlees etende plant in de ven sterbank. als 'Enjoy the little things in life' zijn sleets. Supersleets. Ananas/ flamingo/uil Ooit konden we niet zonder, nu vragen we ons af hoe al die ananassen, flamingo's en uilen in huis terechtkwa men. Het wachten is op een nieuwe must have. Neem een kijkje op een modeblog. Je kunt er donder op zeggen dat we de prints op designeroutfits straks in 3D in ons huis terugvinden. Pasteltinten Lieflijke poedertinten? We moeten er opeens niet meer aan denken. Ook een over wegend wit interieur is al lang niet meer bon ton. Zelfs Jan des Bouvrie stapte ervan af - en dat wil wat zeggen. Blond hout en Scandina visch minimalistisch lijken rechts ingehaald door warme en diepe kleuren. Letters Breek je hoofd niet meer over een catchy tekst voor de letter- slinger. Ook houten letters met 'LOVE' en 'HOME', evenals posters met teksten Koper Koper mag weer te rug naar de lokale muziek vereni ging of de vrijdag 6 januari 2017 GO Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Doe-het-zelf- klussen voor beginners is een handboek voor klusklunzen. (Lannoo, 24,99) Bollyfood staat vol pittige Indiase recepten. Lannoo, 39,99) 3 o Dag koper, Renske Schriemer en Suzanne Dijkstra Deze superheld zorgt er hoogstpersoonlijk voor dat de schuine vaas niet omvalt. De jonge Nederlandse ontwerper Jasmin Djer- zic maakte deze vaas (te koop voor 115 euro), die toepasselijk My Su perhero heet, volledig met de hand van kera miek. Er is een Delfts blauw exemplaar te koop waarmee je je in terieur een zowel nos talgisch als eigentijds tintje geeft. Maar je kunt ook kiezen voor effen blauw of voor blauw, wit of geel met 24-karaats gouden druppels. Meer weten over de su perheldenvaas? Kijk dan op de site jasmindjerzic.nl Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum Mijn eerste tuinboek is voor kinderen vanaf 5 jaar. Aan de slag met die groene vingers! (KNNV, 10)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42