Dupont moet patiënt 10,5 miljoen dollar betalen na C8-uitstoot Verdachten bekennen fatale overval op weduwe Helmond 3 Noodmaatregel omdat reparatie nog maanden kan duren Jaarlijks komen hier 9.000 schepen voorbij, we hebben dit nog nooit meegemaakt Een nooddamwand over de hele breedte van de Maas kan het lek bij Grave dichten. Daar werd vorige week donderdag in dichte mist de stuw kapot gevaren. Herstel gaat lang duren en daarom is een noodmaatregel nodig. Een mobiele dijk of een ponton zijn andere mogelijkheden om het gat in de stuw op korte termijn te dich ten. Dat zegt Eric Diepstraten, di recteur van Rijkswaterstaat. Welke tijdelijke oplossing het ook wordt, voorwaarde is dat die binnen 48 uur weggehaald moet kunnen worden. „Het weer kan snel omslaan en dan kan het water in de rivier vlot stijgen", legt Diep straten de noodzaak van snel kun nen handelen uit. De Amerikaan Kenneth Vigneron (56) kreeg vorige maand al 2 mil joen dollar toegewezen, maar de jury heeft daar nu nog eens 8,5 miljoen aan toegevoegd. Het che mische bedrijf zou de bevolking rond een fabriek in de stad Par- kersburg bewust hebben blootge steld aan de stof C8, terwijl het wist dat dat mogelijk ernstige aan doeningen kon veroorzaken. Vigneron kreeg teelbalkanker, één van de ziektes die volgens een groep Amerikaanse wetenschap pers kunnen worden veroorzaakt door te hoge concentraties C8 in het bloed. Zijn zaak is de zesde die is afgehandeld: eerder kregen een vrouw met nierkanker (1,6 mil joen) en een man met teelbalkan ker (5,6 miljoen) al schadevergoe dingen. Drie andere zaken zijn ge schikt voor een onbekend bedrag. De vergoeding voor Vigneron is veel hoger dan verwacht, en slecht nieuws voor Dupont: in totaal clai men 3.400 omwonenden geld om dat ze zeggen ziek te zijn gewor den door de C8-uitstoot. Dupont ontkent bewust te hebben gehan deld en gaat in beroep. Het gewraakte C8 is ook in Ne derland jarenlang uitgestoten door de Dupont-fabriek in Dordrecht. Van een rechtszaak is nog geen sprake, maar het Openbaar Minis terie doet sinds juli onderzoek. De kans dat ook in Nederland derge lijke schadevergoedingen zullen worden uitgekeerd, is klein. HELMOND Twee verdachten heb ben een bekentenis afgelegd over hun betrokkenheid bij de fatale overval op de 86-jarige weduwe Mien Graveland in Helmond in 2014. Met de aanhouding van de derde verdachte deze week zijn alle direct betrokkenen opgespoord en lijkt de zaak opgelost, meldt een be trouwbare bron. De vrouw werd in augustus 2014 op klaarlichte dag thuis overvallen, ernstig toegetakeld en zwaarge wond achtergelaten. De weduwe werd uren later aangetroffen en overleed in het ziekenhuis. De buit bleef beperkt tot een geldkistje met daarin alleen waardeloze over- schrijvingskaarten en sleutels. De politie loofde een beloning uit en de zaak kreeg diverse keren aan dacht in opsporingsprogramma's op tv. Met de aanhouding van een 25-jarige man uit Schiedam werd eind september een doorbraak ge forceerd. De politie kreeg hulp van onder anderen zijn ex-vriendin. Door het gebruik van telefoon taps kwam de politie recent uit bij de andere verdachten. Een 31-jarige man uit Nuenen heeft zijn betrok kenheid ook toegegeven. De derde verdachte werd woensdag opge pakt. Drie andere verdachten die vorig jaar korte tijd in de cel zaten wegens mogelijke betrokkenheid, hebben waarschijnlijk niks te ma ken gehad met de overval. Voor een echte reparatie van de in 1928 gebouwde stuw is meer nodig. Drie beweegbare panelen in de stuw zijn onherstelbaar bescha digd. Onder water valt de schade aan de betonnen richels waar de schotten in moeten vallen, mee. Van de vijf delen is er een bescha digd. Hoe lang het herstel gaat du ren is onbekend. „Dat kunnen da gen, weken of zelfs maanden zijn." Ook over de kosten valt nog niets te zeggen. „Onze eerste zorg is het herstellen van de stuw. Geld komt later wel", zegt Peter Smeets van het crisisteam van Rijkswaterstaat. „Dit is een unieke situatie. Jaarlijks komen hier 9000 schepen voorbij, we hebben dit nog nooit meege maakt." De gevolgen van de aanvaring zijn dramatisch voor de binnen vaart en bedrijven aan het water in Paesplas bij Heijen. De Paesplas heeft een open verbinding met de Maas. Dichtzetten van een sluit- deur om zakken van het waterpeil te voorkomen, zoals bij Cuijk is ge beurd, was daardoor niet mogelijk. „We bekijken of we het waterpeil daar met bijvoorbeeld een dam wand omhoog kunnen brengen", aldus Diepstraten. Een tijdelijke waterkering is no dig om iets aan de lage waterstand de omgeving. Door het gezakte waterpeil is scheepvaart op de Maas tussen Grave en Sambeek en het Maas- Waalkanaal bij Nijmegen bijna on mogelijk. Woonboten liggen scheef, bedrijven kunnen niet wor den bevoorraad via het water en schepen kunnen niet verder of moeten een grote omweg maken. Woonboten Rijkswaterstaat zoekt ook naar een oplossing voor de woonboten in de in de Maas te kunnen doen. Na de aanvaring vorige week daalde het waterpeil in de Maas zo'n drie me ter. De Slowaakse schipper van een tanker vol benzeen, die om nog on duidelijke reden de afslag naar de sluis miste, had de pech dat de wa terstand in de Maas sowieso laag was. „Bij hoogwater is de stuw ge streken en hebben schepen vrij doorgang", legt Diepstraten uit. Bakenbomen Het droogvallen van de oevers be dreigt ook de bakenbomen langs de Maas. De bomen, meestal populie ren of esdoorns, werden in de jaren 30 geplant om na de kanalisering van de rivier bij hoogwater de oe vers aan te geven. „Door de droge oevers kunnen ze instabiel worden. We zullen, wanneer dat weer mogelijk is, de Maas tussen Sam beek en Grave weer geleidelijk vol laten lopen. Een vloedgolf de rivier in sturen is niet verantwoord. We weten niet wat de gevolgen voor de oevers zijn." Bijpompen Bij de sluis bij Heu- men is een derde pomp geplaatst om Maaswater weer het Maas-Waalkanaal in te kunnen pompen. Met alleen de twee eerder geplaatste pompen zou dat te lang duren. Het water in het kanaal was 1.10 meter gezakt. Daar is inmiddels 30 centimeter water bij gepompt. Vanwege de lage water- stabd stonden de sluisdeuren vo rige week donderdag wagenwijd open. Als die dicht waren geweest, was het peil niet zo hard gedaald. Volgens Rijkswaterstaat waren de sluisdeuren om half twee 's nachts dicht. vrijdag 6 januari 2017 Damwand en extra pomp voor kapotte stuw Grave Herman Wissink Sjors Moolenaar Grave —Peter Smeets Dupont moet een Amerikaanse kankerpatiënt 10,5 miljoen dol lar betalen. Dat heeft de jury in een rechtbank in Ohio gisteren besloten. Het is de grootste dreun voor het chemische be drijf tot nu toe in een rechts zaak waarin nog duizenden an deren miljoenen claimen. Ingrid de Groot Peter Groenendijk Dordrecht Rijkswaterstaat gaf gisteren een persconferentie over de problemen bij de stuw. In het midden directeur Eric Diepstraten. FOTOEDVANALEM/DG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3