WIM HOFMAN Koffiedik 9 Mijn moeder vertelde mij ooit dat ze in de toekomst kon kijken. Ze had dik wijls voorgevoelens en ze zei ook dat ze in haar jeugd dingen kon voorspellen door kaart te leggen. Ze was er goed in. Ooit voorspelde zij iemands dood. Dat is op zich niet moeilijk, want iedereen gaat dood, maar zij voorspelde het tijd stip en het was bizar dat die per soon precies op die dag overleed. Mijn moeder was daardoor zo ge schrokken dat ze nooit meer de toekomst voorspelde aan de hand van kaarten. Hoewel de toekomst feitelijk niet bestaat, proberen mensen zich toch op basis van vermoedens en hun ervaringen een idee te vor men over wat komen gaat. Zo weten de boeren nu al, ter wijl het winter is, dat het over niet al te lange tijd lente gaat worden. Ik heb het al eens eerder gezegd: het zijn profeten, de boeren. Maar er zijn ook futurologen en kansbe rekenaars en statistici en verder hebben we de paragnosten, nume- rologen, handlezers, de determi nisten en allerlei anderen die den ken dat alles al vastligt, zoals dege nen die beweren dat alles in de sterren geschreven staat. Ik vind het een wonderlijke gedachte dat er ergens geschreven zou staan dat ik op een zondag met veel sneeuw ter wereld zou komen als een wei nig beweeglijke Waterman met alle eigenaardigheden van dien. Even merkwaardig is het te be denken dat er ergens geschreven zou staan dat ik dit stukje nu zou schrijven, dat wil zeggen tegen het eind van 20t6, op een vulkanisch eilandje voor de kust van het noordelijke eiland van Nieuw- Zeeland, leunend tegen een roes tige ketel van een oude zwavelfa- briek. Die fabriek werd opgegeven omdat bij een uitbarsting van de vulkaan het fabrieksterrein door een hete massa werd overstroomd, waarbij negen arbeiders omkwa men. Zou er ook al vaststaan dat ik al schrijvend zou kijken naar de verschillend gekleurde rotsen van de krater en naar de lange wolk die eruit opstijgt in een felblauwe lucht? En dat ik in mijn notitie boekje eraan zou toevoegen dat as trologie en kaartleggen en koffie dik kijken complete onzin is? Er zijn natuurlijk altijd wel din gen die je met je koude klompen kunt aanvoelen of waar we op kunnen rekenen. En verder zijn er onze verwachtingen en vrome wensen voor 2017. Het is misschien maar goed dat we niet echt in de toekomst kun nen kijken. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Kamp afgeschoten Op de voorpagina van de oude jaarskrant van de PZC staat een prachtig veelzeggende cartoon met als tekst 'Zeeland is er klaar mee!'. We zien minister Kamp vastgebonden aan een raketrotje afgeschoten worden richting 2017. Ja, Kamp komt niet meer te rug. De ingehouden woede gaat over het Zeeuwse onbegrip dat Kamp geen extra financiële steun wil verlenen aan Zeeland. Ook de diverse ingezette lobby's (o.a. Balkenende) hebben geen resul taat gehad. Terecht volgens Kamp (lees: kabinet - lees: Tweede Ka mer - lees: ambtenaren). Als pro vincie zou je de bestuurlijke en financiële wanboel uit voor gaande jaren nog eens tegen het licht moeten houden. Den Haag zal zeker het rapport van de intern samengestelde en quêtecommissie uit Provinciale Staten niet omarmen en ook niet de 'noodroep' van de verant woordelijke gedeputeerde dat de malaise een (algemeen) maat schappelijk probleem betreft. Hoe dan ook: Zeeland blijft zitten met de gebakken peren! Wat nu? fan van derStraaten Oosterenbanweg 46, Renesse Zonnepanelen Volgens krantenberichten zijn er plannen om zonnepanelen te plaatsen op vele hectaren goede landbouwgrond. Waarom plaat sen we geen panelen op onze zee- en binnendijken? De voordelen zijn dat de grond behouden blijft voor landbouw en veeteelt en dat er minder onderhoudskosten aan de dijken zullen zijn. Ook zullen de zonnepanelen op de dijken makkelijk te plaatsen en te controleren zijn. Ik vraag mij tevens af waarom er niet meer onderzoek wordt ge daan naar getijdenenergie. Wim Koole Julianastraat 32, Hoek Gemeenteraad De krant van 26 december 2016 meldt dat de fractie van de SP in Vlissingen weigert nog raadsver gaderingen bij te wonen die wor den voorgezeten door raadslid Pim Kraan (POV). Het is bijna in herent aan de politiek om het niet over belangen maar over stand punten (mening of zienswijze) te hebben. Alleen debatteren op ba sis van standpunten heeft tot ge volg dat de toon verhardt en de sfeer verslechtert. Over en weer wordt op de man gespeeld en niet op de bal. Kortom, het niet debat teren op basis van de inhoud, het gebrek aan persoonlijke chemie, oud zeer en een negatieve toon zetting, leiden tot verslechtering van onderlinge relaties. De Vlis- singse kiezers zitter echter niet te wachten op dit soort gekissebis. Dat gaat ten koste van het oplos sen van de belangrijke knelpun ten waar Vlissingen voor staat zo als haar artikel 12-status of het Scheldekwartier. Het is van groot belang dat bin nen de Vlissingse raad met elkaar wordt samengewerkt om de ge zamenlijke ambities te realiseren. Dit vraagt iets van de verschil lende spelers - individueel en als collectief - als het gaat om ambi tie, belangen, relaties, organisatie en proces. Om op zoek te gaan naar de gezamenlijkheid is een goede communicatie onontbeer lijk. Wat is er nodig? Binnen de fracties, de raad en het college zijn leiders nodig die niet bang zijn een voorbeeldfunctie te heb ben voor de rest. De wil en de mogelijkheid tot (zelfreflectie. Het voeren van een inhoudelijk debat en formuleren van een ge zamenlijke ambitie. Freek Kuijper Gandhistraat 8, Middelburg Motorrijtuigenbelasting Hoewel de regering heeft aange kondigd om maatregelen te tref fen zodanig dat de vervuiler gaat betalen in Nederland, lees ik dat de motorrijtuigenbelasting om laag gaat. Als mensen zouden realiseren hoeveel schade de uitlaatgassen van auto's en vrachtauto's ver oorzaken, zouden ze misschien beseffen dat zij met elke kilome ter in hun stinkauto ze mede schuldig zijn aan kanker, long ziekten, astma, en allergieën bij hun medemensen en bij zichzelf. Al is het maar één of twee keer de auto laten staan in de week, dan doe je al meer dan tienduizenden euro's schenken aan het kanker fonds. Corrie Akkermans Opaal 6, Middelburg Puinhoop Dat de puinhoop in Europa steeds groter wordt, is nu wel duidelijk. Amri kon na zijn aan slag doodleuk via Nederland, Frankrijk naar Italië reizen. Con troles zijn er binnen Europa niet meer, zelfs vanuit Turkije konden ze dank zij 'wir schaffen das' massaal deze kant opkomen. Geen controle, iedereen was wel kom, de schok dreunt nog na, Keulen verkrachtingen, aansla gen in Nice en Berlijn, in een trein worden mensen aangeval len met een bijl. Een kind met een spijkerbom. De hele politieke elite van Europa staat op zijn ach terpoten, hoe kon dit gebeuren. Het A4'tje van Rutte bij het ver drag van Oekraïne. In Italië schuld van twee biljoen moet een bank gered worden, wordt het te zwaar voor de staatsschuld zal waarschijnlijk Draghi zijn land wel redden. Hij heeft onder meer de puinhoop daar veroorzaakt. Geen geld meer naar welk land dan ook? Ik ben bang! A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht vrijdag 6 januari 2017 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36