Mare kan meer en Mattie is vrolijker II Middelburg moet 29 miljoen vinden Goes gedoogt midi-wiet niet 7 PARKINSON VIJF JAAR DAGBEHANDELING BIJ ZORGSTROOM Parkinsonverpleegkundige ziet enorme voordelen in dagverzorging. Mensen kunnen langer thuis wonen. We willen graag de hele keten ontwikkelen Vier jaar geleden liep Mare Bronke de dagbehandeling voor patiënten met Parkinson binnen. Nu zit hij in een rol stoel, maar de Oost-Souburger (83) heeft wel degelijk veel baat bij de therapie die hij in Buitenrust bij Zorgstroom krijgt. „Zonder die dagbehan deling zou hij nog minder kunnen", zegt zijn vrouw Mattie (76). Drie dagen per week komt Mare naar Middelburg, 's Och tends krijgt hij fysieke thera pie. Om goed te blijven bewe gen, om goed te blijven praten, 's Middags is er bezigheidst herapie. Bloemschikken, schilderen. „En spelletjes. Mens erger je niet", vertelt Mare. „Of sjoelen, maar dat doe ik thuis ook." Met de kleinkinderen bijvoorbeeld. Mattie: „Mijn broer heeft de bak ingekort, zodat hij de ste nen nog in de vakjes kan schuiven." Parkinson maakt het leven voor Mare steeds zwaarder en dat van Mattie dus ook. „Ik verzorg hem zo veel als ik kan, maar dat lukt mij ook geen 24 uur per dag. Ik word ouder en heb hulp nodig bij het verzor gen van Marc. In de drie dagen dat hij bij de dagbehandeling is, heb ik vrij en kan ik mijn accu opladen voor die andere vier dagen. Mare wil ook liever een vrolijke en opgewekte vrouw." Dankzij de dagbe handeling gaat Mare minder snel achteruit en kan dus lan ger thuis blijven wonen. Mat tie kan het alle parkinsonpa- tiënten én hun partners aanra den. Mare ook. „Ik heb het nooit moeilijk gevonden om naar de dagbehandeling te gaan. Juist niet. Het is erg pret tig en ik heb er veel aan." Zorgstroom biedt sinds vijfjaar dagbehande ling voor mensen met Parkinson. Patiënten en partners hebben er baat bij. Mensen met Parkinson kunnen langer thuis blijven wo nen dankzij dagbehandeling. Maar eens komt het moment dat ze naar een verpleeghuis moeten. Zorg stroom wil het gat tussen thuis en verpleeg- huis opvullen met dag verzorging. „We zorgen graag voor ze, maar laten ze liever thuis bij hun man of vrouw", zegt Ellen Kramer. Zij is parkinsonverpleegkundige en vanuit het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis gedetacheerd bij Zorg stroom. Daar coördineert ze de dagbehandeling, die nu vijfjaar bestaat. Twintig patiënten maken daarvan gebruik. Ze kunnen vier dagen per week terecht in zorg centrum Buitenrust voor therapie en activiteiten om hun spraak en motoriek op peil te houden en de ziekte af te remmen. Zolang de dagbehandeling dat effect heeft, en er dus sprake is van revalidatie of verbetering, wordt de zorg via dagbehandeling ver goed. Als iemand te slecht is om nog thuis te wonen, is er het ver pleeghuis. Ook dat wordt vergoed. „Maar daartussen zit een gat", zegt Annet Tramper, divisiemanager zorg en wonen bij Zorgstroom. „Wij willen graag de hele keten ontwikkelen. Daarover hebben we al gesprekken gevoerd met het Zorgkantoor, maar tot afspraken heeft dat nog niet geleid." In de dagverzorging wonen pa tiënten nog wel thuis, krijgen vor- men van dagbehandeling zonder dat ze daar 'beter' door functione ren, maar hebben ook de mogelijk heid om tijdelijk in een verpleeg huis te logeren als het thuis even niet gaat. „Voor mensen met de mentie is die mogelijkheid er wel. Die moet er ook komen voor men sen met Parkinson", stelt ook El len Kramer. „Wie deze ziekte heeft, toont minder initiatief. Zit iemand dan ook nog thuis zonder begeleiding, dan trekt die zich in zichzelf terug. Bovendien wordt de draagkracht van familie en bu ren zwaar op de proef gesteld." Instroom De behoefte aan dagverzorging is er ook bij patiënten, zegt Kramer. „Van de twintig mensen in de dagbehandeling zijn er vijf eigen lijk al te slecht. Zij zouden kunnen doorschuiven naar dagverzor ging." Dan ontstaat ook ruimte voor instroom van nieuwe patiën ten in de dagbehandeling, merkt Tramper op. „Want die stagneert nu." GOES Het thuis kweken van wiet voor medicinaal gebruik wordt in Goes niet gedoogd. Dat zegt burge meester René Verhulst naar aanlei ding van een voorstel van D66. Na overleg met politie, OM en col lega-burgemeesters is besloten dat dat geen goed idee is, aldus Ver hulst. Dat zit hem vooral in de ver wachte handhavingsproblemen. Hennepteelt is al een probleem en het zal moeilijk zijn na te gaan of de als medicinaal geoormerkte wiet niet toch het criminele circuit in gaat. „Bovendien kunnen mensen die het uit medisch oogpunt nodig hebben ook terecht bij de apotheek en coffeeshops", aldus Verhulst. Middelburg heeft te veel grond in bezit, vindt het provinciebestuur. Volgens Gedeputeerde Staten kan de gemeente die nooit meer alle maal bebouwen en de waarde niet meer verzilveren. Daardoor loopt zij een risico van 29 miljoen euro. De gemeente moet snel met een plan komen om dat risico af te dek ken. Deze opdracht is niet uitvoer baar, vindt Aalberts. „We hebben de afgelopen jaren al veel bezui nigd. We kunnen niet nog eens miljoenen bezuinigen. Zeker geen 29 miljoen. Dat geld zouden we in een reserve moeten zetten, voor het geval het ooit nodig is. En daar voor moeten we korten op allerlei andere uitgaven. Dat redden we niet." Sint Laurens Aalberts vindt dat ook niet nodig, want de gemeente verschilt ook principieel van mening van de provincie. „Wij bouwen juist heel veel. In Rittenburg, Essenvelt, Ar- We kunnen niet nog eens miljoenen bezuinigen. Zeker geen 29 miljoen nemuiden. Volgende maand gaan we weer met de mensen in Sint Laurens overleggen over de toe komst. Wij denken dus ook dat het risico dat de provincie schetst, zich niet zal voordoen." Bovendien zit de gemeente door de opstelling van GS klem tussen de provincie en de buurgemeen ten Veere en Vlissingen, zegt Aal berts. „De provincie wil dat we af spraken maken op Walchers ni veau. Dat zorgt er juist voor dat we niet al onze gronden kunnen ont wikkelen. Dan ontstaat wel een ri sico. Bovendien lukt het nu nog niet om op Walchers niveau af spraken te maken. We worden kort gehouden door de regio én door de provincie." De gemeente heeft een brief ge stuurd naar de provincie en wil binnen zes weken hierover in overleg. vrijdag 6 januari 2017 WA -4 Mare Bronke heeft baat bij de therapie op de dagbehan deling volgens zijn vrouw Mattie. FOTO RUBEN OREEL Zorgstroom vult gat tussen thuis en verpleeghuis Maurits Sep Middelburg -Ellen Kramer, Zorgstroom De gemeente Middelburg en de provincie Zeeland hebben een ernstig geschil over de financi ële toekomst van de gemeente. De provincie wil dat Middel burg 29 miljoen euro opzij zet om het risico van het grondbe zit af te dekken. Maar dat geld heeft de gemeente helemaal niet, zegt wethouder Johan Aalberts. Maurits Sep Middelburg -Johan Aalberts, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34