5 Jan Terlouw staat volop in schijnwerpers na tv-optreden De man van het touwtje uit de brievenbus boeit een uur lang. 112 NIEUWS Automobilisten op de bon Middelburger met auto te water Hennepteler aangehouden na tip Jan Terlouw (85) houdt zijn smartphone in de lucht. „Ik leerde vroeger op school telefo neren, op een ouderwets toestel met zo'n draaischijf. En moet je nu eens kijken. De wereld veran dert in waanzinnig tempo. In slechts vijftig jaar hebben we de aarde verwoest op ongekende schaal. We hebben oceanen ver vuild, landbouwgrond ver schraald, de Noordelijke IJszee was afgelopen november nog niet bevroren. We moeten wak- ker worden." Als Terlouw spreekt, ben je als vanzelf geboeid. In de Klo veniersdoelen in Middel burg hangen donderdag middag 120 mensen een ^uur lang aan zijn lippen. v De lezing, een initiatief van de PZC en boek- k handel De Druk- Lkery, had makke lijk in een dub bel zo grote zaal 4 ^gehouden i kun nen worden, zoveel geïnteres seerden waren er. Na afloop van de bijeenkomst drommen men sen samen rondom Terlouw, om een handtekening te bemachti gen op de eerste pagina van zijn nieuwe novelle 'Kop uit 't Zand' of zijn nieuwe kinderroman 'Het Hebzuchtgas'. Terlouw staat de laatste maand volop in de schijnwerpers na zijn toespraak in televisieprogramma 'De Wereld Draait Door', in de cember. Daarin gebruikte hij het touwtje uit de brievenbus als metafoor om te pleiten voor meer vertrouwen in de maat schappij. „Ik weet niet wat me overkomt", zegt hij met een glimlach. „Ik heb tientallen nieuwjaarskaartjes met brieven bustouwtjes eraan ontvangen", vertelt hij zijn publiek in Middel burg. Hoe het komt dat de toe spraak zo veel losmaakte? „Men sen houden ervan om elkaar te vertrouwen. Ze snakken ernaar om samen iets op te lossen. Ze wachtten op iemand die dat zei." De politiek moet mensen meer vertrouwen en verantwoordelijkheid geven, vindt Terlouw. „Er is veel te veel dichtgetimmerd met regels. Als de politiek de mensen niet ver trouwt, dan vertrouwen mensen de politiek niet." Terlouw is wetenschapper, oud-minister, voormalig partij leider van D66, voormalig com missaris van de koningin en Ik heb tientallen nieuwjaarskaartjes met brievenbus touwtjes ontvangen schrijver. En ja, een moralist is hij ook, bekent hij aan PZC-verslag- gever Ernst Jan Rozendaal, die hem interviewt. Hij is er trots op. In 'Kop uit 't Zand' stelt Terlouw het klimaat probleem aan de kaak. „Ik kan 'iets overbren gen vanuit een "politieke of een wetenschappelijke invalshoek, maar dat is niet genoeg. Met een rboek bereik je veel meer mensen. Je kunt zeggen dat 'de boodschap er dik bovenop ligt. Dat klopt. Dat was de bedoe ling." De politiek zou haar macht meer moeten gebruiken om bij voorbeeld grote bedrijven te dwingen duurzamer te worden, vindt Terlouw. „Dat kan de poli tiek best. Maar het lukt niet, om dat er te veel belangen zijn. Bo vendien missen we een Tange- termijngen'. Dat zit niet in ons systeem. Er zullen nog rampen moeten gebeuren, voordat men sen wakker worden." vrijdag 6 januari 2017 PC TERNEUZEN In Terneuzen zijn woensdag vijftien boe tes uitgedeeld tijdens een verkeerscontrole. Elf be stuurders kregen een boete omdat zij geen gor del droegen. De politie controleerde tussen 10.00 en 14.45 uur aan de Buiten haven. Bestuurders werden ook aan de kant gezet voor inhalen op een plek waar een inhaalverbod gold. Twee zijn bekeurd voor niet handsfree bellen. En ie mand die zijn mistverlich- ting aanhad terwijl dit niet nodig was kreeg een prent. TERNEUZEN Een 48-jarige Middelburger is gisteroch tend met zijn auto te water geraakt in Terneuzen. Dit gebeurde nadat hij in de bocht bij de Westerschel- detunnelweg de controle over zijn wagen verloor. De bestuurder raakte door gladheid in de slip en reed het talud af, zo het water in. Het incident gebeurde in de bocht na de afslag rich ting Terneuzen. GOES De politie heeft woensdagavond een Goe- senaar aangehouden voor het houden van een hen nepkwekerij in zijn woning. Na een telefonische tip van iemand die een wietlucht had geroken, ging de poli tie poolshoogte nemen. Na onderzoek kwamen ze uit bij een woning aan de Grote Kade. In de woning werd een aantal planten en gedroogde hennep aange troffen. De verdachte is aangehou den en de planten en zak ken gedroogde wiet zijn in beslag genomen. Terlouw wil meer aandacht klimaat Cornelleke Blok Middelburg Jan Terlouw Jan Terlouw werd gisteren geïnterviewd door PZC-verslag- gever Ernst Jan Rozendaal in de Kloveniersdoelen in Middelburg, foto's ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32